Kas tänapäeva kodumasinad peavad liiga vähe vastu?

kodus.ee
Katkine nõudepesumasin. Pilt on illustreeriv. | Shutterstock

Saksamaa roheliste partei nõuab, et seadusesse tuleks sisse kirjutada koduelektroonika miinimumgarantii ehk aeg,  mille kodumasinad peavad vastu pidama.

Rohelised nõuavad vähemalt paariaastast garantiid, mille puhul vastutus lasuks täielikult kauba müüjal ning ostja ei peaks vaeva nägema tõestamisega, et kaup oli juba ostes defektne. Samuti peaks tootjal olema selgelt ja tarbijale arusaadavalt  märgitud aeg, kui kaua nende toodetud kodumasinad vastu peavad. "Meie nõue on, et tootja peab selgelt välja tooma elektroonikaseadmete ja kodumasinate eluea ning kõik masinad peavad olema parandatavad," selgitas nõudeid roheliste kõneisik Renate Künast.

2013. aastal läbi viidud sõltumatu organisatsiooni Stiftung Warentest uuring selgitas välja, et tootjatel on algusest peale selge, kui kaua asjad tegelikult vastu peavad ning oletatavasti plaanitakse pisivigu, et kodumasinad lakkaks ühel hetkel töötamast - ikka selleks, et inimesed rohkem ostaks. Üks levinud trikk olevat näiteks paranduse hinna ajamine ülikõrgeks, või siis polegi masinat võimalik parandada, nii et odavam tuleb uus kodumasin soetada. Ühe tootja algatusega lisada kodumasinatele, mis on kvaliteetsed, nn. eluea märk, teised tootjad toona kaasa minna ei soovinud.

Allikas: WirtschaftsWoche, Focus jt.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid