Kastmete peamised koostisosad

Mai Maser
Shutterstock

Hea on osata ise paari kõige olulisemat põhikastet väga hästi valmistada. Hea kastme valmistamine nõuab pisut aega, seepärast on mõistlik kaste valmis teha juba enne toidu valmimist ning enne serveerimist seda vaid lõplikult maitsestada.

Peamised koostisosad

Põhiretseptide järgi valmistatud kastme koostisosad:

kastme põhi – õli (oliiviõli, kõrvitsaseemneõli jm), Kreeka jogurt, maitsestamata jogurt, palsamiäädikas, tomatipüree, karri, avokaado, sojakaste, majonees, hapukoor jms;

happeline lisand – äädikad (palsami-, riisi-, valge veini äädikas jm), tsitruste mahlad, jõhvikad jms;

maitseained – mesi, pipar, sool, suhkur, tšilli, köömned jms;

muud lisandid – ingver, sinep, kapparid, tüümian, petersell, sinihallitusjuust, mooniseemned, marjad jms.

Kui katsetada ja ise kombineerida erinevaid komponente, saab puhta ja värske maitsega kastme, millesse ei ole lisatud maitsetugevdajaid, paksendajaid, säilitusaineid ega toiduvärve.

 

Kuumad kastmed

 

Lõunasöögi juurde võib valmistada kuuma kastme, millistest on iga perenaise retseptivaramus mingi meelisvariant. Sagedasemad kuumad kastmed on järgmised.

Valge kaste piimaga (béchamel – bešamellkaste) või puljongiga (velouté), mis on tuntud Prantsuse köögis, kus see valmistatakse või ja nisujahu segusse kuuma piima vispeldamisega.

Valge kaste on ka meil sageli mitme teise kastme valmistamise aluseks. Puljongiga kastme valmistamisel kuumutatakse või, lisatakse jahu, segatakse kiiresti, et jahu ja või ühtlaselt seguneksid, ning siis valatakse puljongit peale. Väikesel tulel tuleks kastet keeta 30 minutit, valmis kaste aga kurnata läbi peene sõela.

Selline kaste on energiarikas, kuna valmistatakse või, jahu ja piima baasil. Kui näiteks süüa keedukartuleid sellise kastmega, siis suurendame saadavat toiduenergia hulka kaks-kolm korda.

Punane kaste tomatiga. Tomatikastet valmistades sobib enne sibul oliiviõlis läbi kuumutada ja seejärel lisada purustatud tomatid ning keeta tasasel tulel 20 minutit.

See on maitsev kaste ning oliiviõli võib lisada 20–30 grammi, mitte rohkem. Sellega saame piirata rasvase toidu üledoseerimist.

 

Hea teada!
 

Kastet valmistades ära kindlasti retseptis näpuga järge pea. Maitse kastet ning lisa vajalikke komponente täpselt nii palju, et leiad ideaalse maitsebuketi.

Lisa sobiva tekstuuri saavutamiseks erinevaid komponente, näiteks kreemjama kastme saamiseks lisa juurde avokaadot, parmesani või mahedat sinepit.

Selleks et tugevama maitsega õlid ei jääks liialt domineerima, vali just see õli, mis maitseb sulle kõige paremini.

Lisa kastmele värskeid ürte – need annavad alati maitseerksust ja aroomi. Kui aga valmistad kastme mitmeks päevaks, sobivad ka kuivatatud ürdid, mis seismisel annavad maitset juurde.

Ära unusta kastet enne kasutamist korralikult segada.

Sarnased artiklid