Kaugvalve suvilas aitab kahjusid vähendada
Pekka Hietala
Kogu valvesüsteem koosneb ruuterist, kaamerast, temperatuuriandurist, ukseanduritest ja nende sisenditest. Kuigi võrguelektri jaoks on vaja mitmeid pistikupesasid, jääb juhtmeterägastik veel talutavuse piiridesse. | Pekka Hietala

Sissemurdmine või pakasest tekkinud kahjud on suvilatele suurimad riskid. Tavaline kaugvalve muidugi kumbagi riski ära ei hoia, ent asjast kiiresti teada saamine minimeerib lisakahjud.

Suvilarüüstamisi väljaspool asulaid on üsna raske ennetada, aga kurikaelte tegutsemist saab siiski raskemaks teha. Ja sündinud kahjust on hea võimalikult aegsasti teada saada.
Ka temperatuuriseire tasub end ära – kui näiteks suvila aken on katki löödud, võib ka väiksem pakane majas palju kahju tekitada. Temperatuur majas võib ohtlikult madalale minna ka siis, kui kütteseadmed on rikki läinud.


Valvesüsteem nutitelefonis
 

Erinevaid koduvalveseadmeid toodetakse juba muljetavaldavalt mitmekesiselt – valveteenusega seotud identifitseerimissüsteemidest tavalise turvakaamerani, mille salvestiste abil saab objektil toimust ülevaate. Õhutemperatuuri saab kaugreguleerimissüsteemi abil lisaks kaugjälgimisele ka reguleerida.
Ühine nõue kõigi kaugjuhitavate turvaseadmete puhul on, et oleks lairibaühendus. Valvesüsteem ise töötab rakenduse kaudu nutitelefoni või koduarvuti abil.

Ruuter ja lairiba
 

Testobjektile otsustati hankida erinevate tootjate pakutavast korralik põhipakett, millesse kuulus turvakaamera, liikumisandur, ukseandurid ning temperatuuriandurid ja alarm. Hoolduskulud sätiti nii, et lairiba maks kuus oleks võimalikult odav.
Kogu valvesüsteemi süda on ruuter. Lisaks on muidugi vaja veel ka lairibaühendust, millel peab olema piisavalt kiirust, et turvakaamera suudaks liikumist hästi edastada. Siiski, kalli hinnaga ja superkiiret lairiba selleks otstarbeks vaja ei lähe.

Väljavalitud turvakaamera võimekus oli 720 piksline HD-pilt. DNA Mini Data kõneliidest kasutati antud juhul teabeedastuseks. Liidese maksimumkiirus on vaid 256 kbit/s, aga sellest kaamera jaoks piisas. Sõltumata lairiba kiirusest on esmatähtis operaatori poolt tagada võrgu võimsus piirkonnas.
Ruuteri põhinõuded olid, et oleks sisseehitatud SIM-kaardi koht ning loomulikult võimalus WiFi kasutamiseks ja LAN-kaabli ühendamiseks, et kõikvõimalikud seaadmed saaks vajaduse korral juurde lisada.
Valituks osutus integreeritud 4G LTE modemiga varustatud ruuter, millel 150 Mbps laadimiskiirus ja valmidus andmeedastuseks isegi 733 Mbs kiirusega ehk siis võimsust jaguks ka ajaviite vaatamiseks.


Valvav silm
 

Turvakaamera edastab suvilast reaalajas pilti 24/7. Väliskaamera on hinnalt kallim, aga vajalik, kui õues maja ümber on rohkem kaitsetväärivaid asju.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri TM Kodu & Ehitus.

Artikli märksõnad