Kodukujunduse hitid: looduselt laenatud värvid, naturaalsed materjalid, pehmed vormid

kodus.ee
Arhiiv

Alanud aasta sisekujundustrendid lähtuvad naturaalsetest materjalidest, maalähedastest värvitoonidest ning jätkusuutlikust elustiilist. Kümmet peamist trendi tutvustab K-rauta sisekujundaja Aleksandra Tšufarina.

1)    Puit, kivi, metall ja teised naturaalsed materjalid

2021. aasta kõige populaarsem materjal on puit. Lisaks mööblile leiab puidust elemente ka valgustites ja sisustusaksessuaarides, lisaks kasutatakse erinevaid puitlahendusi nii põrandal, seintel kui laes. Puidu kõrval kasutatakse ka metalli, eriti mustaks või grafiithalli tooni värvituna. Ka kivipinnad on moes, aga pigem ebatavalise olemusega ja reljeefsed, mitte päris klassikalised.

2)    Naha uus tulemine

Moodsad tekstiilid on naturaalset päritolu. Eelmise aastaga sarnaselt on moes samet ja siid, aga ka puuvill, linane, kanepikangas ja teised orgaanilised materjalid. Täiesti uue tulemise on teinud nahk, eriti trendikas on pruuni värvi nahk, seda nii suurtel kui väikestel pindadel.

3)    Maalähedased värvitoonid

2021. aasta ammutab inspiratsiooni looduse toonidest – piimjas valge, lavendlililla, metsaroheline, mullakarva pruun, liivatooni beež, aprikoosise pehmusega roosa. Ka erksad aktsenttoonid on laenatud looduskeskkonnast – sinepikollane, terrakotapunane, sidrunikollane, laimiroheline. Aktsenttoone võiks kasutada tagasihoidlikult, väikestel pindadel või detailide esiletoomiseks.

4)    Vormide pehmus

Teravus on vormimaailmas kõrvale jäetud, moes on ümarus, ovaalsus ja vormide pehmus. Ovaalseid vorme näeb alanud aastal mitte ainult esemetes, vaid ka näiteks tapeedimustris. Lisaks pehmusele on moes ebatavalised ja ootamatud vormid, sellised, millega me pigem pole harjunud.

5)    Struktuursed pinnad

Värvitud seinad ei pea olema igavalt üheplaanilised, pigem võiks luua erinevaid kompositsioone. Kui juba möödunud aasta mood soosis struktuurseid seinapindu, näiteks dekoratiivkrohvi, ebatasast naturaalkivi ja töötlemata puitu, siis sama stiil jätkub ka tänavu, aga ebatasase pinnaga mängitakse ka näiteks mööbli ja valgustite puhul.

6)    Suured mustrid

Kui alles hiljuti oli moes tagasihoidlik väikesemustriline tapeet, siis nüüd on suured motiivid tagasi, eriti trendikad on lopsakad taimelehed ja oksad.

7)    Praktiline minimalism

Minimalismis pole olemuslikult midagi uut, see on trendikas juba aastaid, aga moekas minimalism on praktiline ning mugavust loov. Hinnas on tark kodu, sealhulgas tark mööbel, tark valgustus, tark kodutehnika, targad köögisüsteemid. Mida vähem ülearuseid liigutusi kodus tegema peab, seda parem, sest koju tullakse puhkama.

8)    Erinevate stiilide sobitamine

Stiilide segamine ja erinevate lahenduste kombineerimine on moes, mis annab kodu sisustajatele võrdlemisi vabad käed. Samas ei tohi kombineerimist segi ajada eklektikaga,  erinevad stiilid peavad omavahel sobima. Vormid ja tekstuurid võiksid korduda, värvid harmoneeruda ning tervik peaks looma mõistetava seose, mitte kaootilise õhkkonna. Küll tähendab stiilide kombineerimine, et võib kokku panna esemeid erinevatest ajastutest ning sobitada tänapäeva tehnoloogiat retro- või kantrihõnguga.

9)    Romantika, mis viib juurte juurde tagasi

Juurte juurde tagasipöördumine on moes üle maailma. Eestis võiks see olla talupojaromantika koos käsitöö ja keraamikaga, aga valida võib ka hoopis teise piirkonna juured. Näiteks võib sisustada kodu prantslaslikult ja kasutada pastelseid lavendlitoone või skandinaavialikult ja tuua sisustuselementidena sisse põhjapõdrad ning loomanahad. Julgemad võivad juuri otsida ka Aafrikast või Lõuna-Ameerikast, peaasi on stiilile kindlaks jääda ja elemente mitte üle kuhjata.  

10) Roheplahvatus

Maalähedane aasta tõstab esile rohelise värvi. Seejuures on moes erinevad rohelised toonid alates pehmest pastelsest rohelisest kuni sügava metsaroheliseni. Taimedega pole võimalik kodus üle doseerida. Moes on erinevas suuruses potililled, lõikelilled suurtes vaasides, aga ka roheseinad ja -laed, kuigi need nõuavad tõsist hoolt. Pimedas ruumis võib kasutada ka kunsttaimi, kuigi suund on siiski naturaalsus ehk ka kunsttaimed võiksid jätta mulje, et on päris.
Lisaks värvile ja lilledele on veel mitmeid võimalusi rohelust ruumi tuua, näiteks samblast sisustuselementide ja maitseainepeenradega köögi aknalaual.

 

Sarnased artiklid