Kõige talvisem lill. Kuidas kasvatada mitmepalgelist lumeroosi
Jüri Annist
Täpiline kaunitar ’Pink Lady Spotted’. | Jüri Annist

Aed ilma lumeroosita on kui „Kevade” ilma mõne olulise tegelaseta – on küll hea, aga midagi jääb puudu.

Kui Ülesoo talu karjapoiss kevadel ootamatult sarlakitesse jäi, pidi Toots koolist ära karja minema. Enne minekut jagas ta poistele oma asju laiali. Väikesele Lestale pakkus ta siidinööri uurile ketiks: „Mis? Sul ei ole uuri? Mis mees sa’s oled? Siis osta omale uur ...”

Aiasõprade tarvis sõnastaksin eeltoodud tsitaadi pisut ümber: „Mis? Sul ei ole lumeroosi? Mis aiaomanik sa’s oled? Siis mine osta omale lumeroos ...”
Uuri asemele panin lumeroosi sellepärast, et kevadise õitsejana sobib ta Oskar Lutsu „Kevadega” hästi paari ning samamoodi nagu uurita mees polegi õige mees, ei ole aed ilma lumeroosita ka üks ontlik aed.

 

Lisaks klassikutele
 

„Aga mul on juba lumeroos aias olemas,” kuulen vastulauset. Tõenäoliselt on aiaasukaks must lumeroos (Helleborus niger), kelle valged lihtõied roheliste lehtede vahelt kevade hakul välja piiluvad.

Või on tegemist purpur-lumeroosiga (H. purpurascens), kelle purpursed õied lumelaikude haardest ülespoole sirutuvad. Harvemini trehvab aedades vinavat lumeroosi (H. foetidus), kes rohkete rohekaskollaste õitega pakub vaatamislusti kogu suveks.

Ent klassikute kõrvale on viimasel ajal ennast sättinud mõned uuemad pilkupüüdvad sordisarjad. Üsna eripäraste õite tõttu suhtusin neisse ettevaatusega – sellised ilueedid ei pruugi talve üle elada. Nüüdseks on nad kuni neli aastat meil aias olnud, lopsakalt edenenud ning kaunilt õitsenud. Nii julgen ma neid kõigile soovitada.

 

Täpilised
 

Üheks sordiaretuse suunaks said täpiliste õitega lumeroosid. Need koondati Lady-sarja. Müügile ilmusid ’White Lady Spotted’, ’Pink Lady Spotted’, ’Red Lady Spotted’ jne. Täpiliste õitega lumeroose kutsutakse sageli ka lihtsalt täpilisteks hübriidideks (Spotted hybrids).

Nende lihtõied on suured ja kerkivad maapinnast üsna kõrgele. Õied hoiavad pisult kausjalt ja vaatavad enamasti allapoole. Õite tedretähnilise sisemuse nägemiseks pead neid ülespidi keerama. Kui sul juhtub aias käepärast olema astang, siis istuta sellised lumeroosid astangu servale. Niiviisi on õite kena sisemus paremini vaadeldav.

 

Topeltõielised
 

Põnevateks uudissortideks on kujunenud topeltõielised lumeroosid. Valgetooniliste kõrvale ilmusid ka roosad, punased ja kollased: ’Double Pink’, ’Double Red’, ’Double Yellow’ jne. Õite sisemuse mõningane täpilisus on lisaboonuseks.

Õnnemänguri verega aiasõber soetab endale noore istiku sildiga ’Double Mix’ või ’Double Queen Mix’ ja saab alles aasta-paari pärast teada, mis värvi õied tema lumeroosil on. Meie täidisõieline kuninganna osutus roheliseõieliseks.

Täidisõieliste lumerooside saamine oli suureks sammuks edasi, aga sordiaretajad ei jäänud loorberitele puhkama. Ilmus sordisari Double Ellen sortidega ’White’, ’White Spotted’, ’Pink’, ’Pink Spotted’, ’Red’, ’Purple’, ’Picotee’. Nende täidisõite sageli üsna lokilised õielehed on kas täpilised, üleni väga sügava värvusega või servadest värvilise kandiga. Meie aias rõõmustab silma ’Double Ellen Picotee’. Tema õielehtede servad on imearmsa õrna roosa varjundiga.

 

Kuidas kasvatada
 

* Lumeroosid istuta kohta, kus muld on püsivalt parasniiske, aga mitte liigniiske.

* Vähene lehtpuudealune vari neile meeldib, aga meie aias saavad nad suurepäraselt ka päikese käes hakkama.

* Lehekõdu on võluvahend, mis paneb lumeroosid lopsakalt kasvama.

* Vajaduse korral anna näputäis kompleksväetist varakevadel ja suve lõpus.

* Kui lumeroosid on lume alt välja sulanud, vaata nad kohe üle. Eemalda talve poolt muserdatud lehed (taim kasvatab hiljem nagunii endale uued). Niiviisi ei jää õied vanade lehtede vahele peitu.

Allikas: "Koduaia kõige erilisemad"

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid