Kompositsioon musta, valge ja halliga

Kersti Jaigma
Artemide põrandavalgusti (Hele Valgus OÜ) on ajatu ja igasse interjööri alati sobiv, sama kehtib ka Mangi diivani ja Norr11 tugitooli Mammoth kohta. Vaip on Smartex Disaini kardinasalongist. | Terje Ugandi

Värvikirevas ja boheemlikus Kalamajas on valmis saanud väljapeetult monokroomne korter, kuhu arhitekt ja sisearhitekt Lauri Nõmme tõi moekaid materjale ning selget geomeetriat.

Kalamajja kerkinud uues korrusmajas asuv neljatoaline korter on pühapäeva- ja pealinnakoduks Lõuna-Eesti perele. Omanike juurtele viitavad ka Setomaa vaated ja vanad mustvalged perepildid, mille raamitud koopiad on sätitud seintele täpselt välja timmitud kompositsiooni. Selgepiiriline ülesehitus ja sirged jooned ongi selle korteri kujunduse kandvaks teemaks.

Korter osteti n-ö karbina ja ehituslik pool oli selleks ajaks suuresti paigas, kui Lauri Nõmme interjööri kujundama asus – põrandatel oli parkett, vannitoad plaaditud ja elektriühendused veetud. «Arhitektuurselt polnud võimalik enam midagi muuta, seega tuli kogu mulje luua sisustuse ja materjalidega, et olemas­olevad, võib-olla mitte kõige paremad materjalikooslused jääksid tagaplaanile,» selgitab sisearhitekt. Elutoas jäeti siiski nähtavale ehedad betoonlaed, mis aitavad rõhutada interjööri nurgelisust ja konkreetsust. Kuna ukseavasid päris laeni välja kavandada ei õnnestunud, «kasvatati» siseuksed visuaalselt kõrgemaks paneelide abil.

Sisearhitekti sõnul oli mööblivalmistaja eritööna tellitud ustega päris hädas, sest just siin on geomeetriat kõige ­uhkemalt eksponeeritud. Mondrianlike ruutudega kapiustel on ­kombineeritud eri suunas jooksvat spooni ja Forbo Desktopi seeria eri toone. Igal uksel on seejuures oma rütm ja värvide paigutus.

Materjalidest on disainer kasutanud Forbo mööblilinoleumi (Floorin) ja poppi Fenix Arpa nanolaminaati (Vivarec), millega on kaetud nii ukse- kui ka mitmed mööblipinnad. Mõlema vastupidava materjali matt viimistlus ja meeldiv siidjas tekstuur toovad monokroomsesse interjööri mõnusat pehmust ning vaheldusrikkust. Kaks materjali on valitud toon toonis rahulikes hallikates ja beežikates varjundites, mida tasakaalustab peitsitud saarespoon. Askeetlikku paletti lisavad aktsenti süsimustad valgustid ja mõned väikesed detailid, nagu käepidemed jms.

Kui arhitektuurses plaanis sisearhitektil suurt mänguruumi polnud, oli seda enam võimalusi keskenduda detailidele – need ongi kogu korteris stiilipuhtalt ja terviklikult välja ­mängitud. Magamistubades jätkavad monokroomset liini tekstiil- ja 3D-tapeedid, mis peale stiili panustavad ka ruumi akustikasse. Peamagamistoa lopsakatele kardinatele õmmeldi Lauri Nõmme jooniste järgi peale mustad triibud, et halli tekstiili elavdada ja tuba ilmestada. Samuti on spetsiaalselt teha lastud voodi- ja padjakatted ning taas geomeetriast inspireeritud voodi peats. Kõik korteri kardinad, vaibad jt tekstiilid telliti kardina­salongist Smartex Disain.

Mustvalgele tervikule panevad punkti koridori- ja toaseintele üles riputatud graafilised lehed.

Korteri akendesse paistab hommikupäike ja pärastlõunasel ajal aitavad avarat elutuba valgustada katuseaken, heledad seinad ja Moooi kelmikas valgusti söögilaua kohal. Magamistoas saab õhtuti meeleolu luua aga voodi alla ja peatsisse peidetud maheda valgustusega. Viimasega kujundamine on siinmail vähese loomuliku valguse tingimustes enam kui oluline.

Mitmekülgne valguslahendus, külluslikud tekstiilid ja pehme pinnaga materjalid täidavad igal juhul oma eesmärki ja loovad hubasust korteri muidu minimalistlikus ranguses ning korrastatuses. Lauri Nõmme lisab, et mugavaks koduks ja tervikuks kujundatud interjööri taga on põhjalik kodutöö ning pühendumine, samuti tellija soov igas väiksemaski nüansis lõpuni minna. Näiteks valiti üheskoos välja nõud, kodutekstiilid jmt aksessuaarid. «Minu töö on teha nii, et tervik ka hiljem, kui ruum oma elu hakkab elama, koost ei laguneks,» võtab Nõmme tehtu kokku.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid