Köök lähtugu elustiilist. 6 erinevat köögimudelit

kodus.ee
Kui tehnika mängib köögi kujunduses olulist rolli, siis tuleb valida ka silmapaistev tehnika. Tänapäeval leiab väga stiilseid õhupuhasteid. | Shutterstock

Me kõik oleme erinevad ning seda on ka meie harjumused. Samuti on meie peremudelid erinevad. Köök peab sobima meie elustiiliga. Vaatame lähemalt, millistele olulistele detailidele tuleks tähelepanu pöörata erinevate vajaduste puhul.

Köögilahendused võivad olla erinevad ja sobilik tuleb leida oma elustiili arvestades. Vaatame lähemalt kuue köögil lahenduse rõhuasetusi, millele võiks tähelepanu pöörata.


Lastesõbralik köögimööbel
 

Lastesõbralikus köögis on soovitatav kasutada tugevamaid materjale, mille pinnaviimistlust väike laps mänguasjadega kogemata ei kahjustaks. Näiteks esipaneelid võiksid olla melamiinist või kõrgsurvelaminaadist.
Viimistluse osas võiks vältida kõrgläiget lapse käeulatuses (näpujaljed ning võimalikud täkked on kerged tekkima).

Soovitatav on vältida ka teravaid käepidemeid ja tööpinna nurki. Planeeringu osas võiks lapse ulatuskauguses eelistada kinniseid kappe. Lahtised ning klaasist riiulid või klaasustega kapid võiks jääda pigem kõrgemale.Stuudio köögimööbel


Selline köögilahendus sobib hästi nn poissmehe korterisse, kus elatakse üksi. Stuudiokorteri köögimööbel võiks olla mõõtudelt väiksem, rõhutades funktsionaalsust ning kompaktsust. Ruumi kokkuhoiu ning funktsionaalsuse huvides võiks pliit olla kahe keedualaga ning vastavalt söögitegemisharjumustele võiks kaaluda ka ahju olemasolu vajalikkust.
Kui on siiski soov ahju järele ja korteris on olemas köögitagune seinasopp või garderoob, saab ahju paigutada ka seina sisse.

 

Peidetud köögimööbel
 

Kui köögimööblit planeeritakse ruumi, mille algne otstarve ei ole köök, vaid hoopis midagi muud, võib kaaluda ka peidetud köögi variante. Kui köögimööbel soovitakse paigutada näiteks ettevõtte koosolekuruumi, siis on koosolekuruumis asuvat köögimööblit võimalik hõlpsalt peita ja sulgeda näiteks voldikustega. Peidetud köök annab hea võimaluse kasutada kööki ainult puhkudel, kui see tegelikult vajalikus osutub.
Peidetud köök peaks üldjuhul mahtuma ühte seina, et seda oleks mugav vajadusel ustega varjata.

 

Avatud köögimööbel
 

Avatud köögimööbel kannab lisaks funktsionaalsusele kindlasti ka kujunduslikku eesmärki. Seega on oluline, et avatud köögis olev  köögimööbel harmoneeruks üldise interjööriga ning ei jätaks pelgalt köögimööbli muljet.
Köögitehnika ja materjalid võiksid samuti tooni osas harmoneeruda. Näiteks valge mööbli puhul on soovitatav valida valge ahi jne.

Õhupuhastaja võiks olla kappi peidetud ehk integreeritud. Kui tehnika mängib köögimööbli juures suurt rolli, siis on võimalik ka köögitehnika abil tuua interjööri rohkem mängulisust ning valida just eriti silmapaistev tehnika. Tänapäeval on näiteks õhupuhastite valikus juba väga palju selliseid mudeleid, mis meenutavad välimuselt näiteks kroonlühtrit või mõnd muud sisekujunduslikku elementi.

 

Praktiline köögimööbel
 

Praktilises köögis on soovitatav kasutada kergesti hooldatavaid materjale, milleks on näiteks melamiin. Keerukam on hooldada täispuidust tööpindasid, täispuidust või spoonitud esipaneele, kõrgläikelisi esipaneele.
Praktilise köögimööbli puhul ei ole vajalik valida raamiga või reljeefseid esipaneele/kapiuksi, tumedaid materjale jne.

Piirduda võib lihtsa ning praktilise lahendusega. Tehnika valikul võiks eelistada seadmeid, mis ei ole liialt keeruliste funktsioonidega, jäädes toetama köögimööbli praktilist joont.

 

Meisterkoka köögimööbel
 

Meisterkoka köögimööbli olulisimaks osaks on kindlasti väga hea ja töökindel köögitehnika. Lisaks tavatarbija tehnikale leiab meisterkoka köögist hulgaliselt tehnikat eriotstarbeliste funktsioonidega (nt auruahi, soojasahtel, gaasiplaat, vokkplaat).

Kuna toidutegemist on palju, on ka õhupuhasti kindlasti suure tõmbevõimsusega. Üleüldine köögi planeering on hästi läbi mõeldud ning toetab sujuvat töövoogu, sealhulgas läbimõeldud ahju kõrgus ning asukoht (ahi tööpinna kõrgusel).
Tähtis on väga töökindel töötasapind (nt roostevaba terasplekiga kaetud tööpind) ning minimalistlik stiil.

Allikas: TM Aed&Köök, Ergo Laineem

Sarnased artiklid