Kuhu sobivad erinevad ehitusplaadid? OSB-plaadist vineerini
kodus.ee
OSB-plaati on suhteliselt lihtne lõigata, hööveldada, lihvida ja puurida tavaliste tööriistadega. | Shutterstock

Maja ehitamisel või remontimisel läheb tarvis ehitusplaate. Viimaseid on aga päris mitmeid. Igal materjalil on spetsiifilised omadused ja kasutuskohad. 

OSB-plaadid

OSB ehk suunatud laastuga plaat on tööstuslikult toodetud puitplaat, mis saadakse samasihiliseks suunatud laastude ja liimaine kokku pressimisel suure surve all. Juhuslikult paigutunud umbes 2,5 x 15 cm ribad tekitavad OSB-plaadi pinnale reljeefse ja kirju mustri ning neid plaate on saada erinevates mõõtudes ning paksustes (valdavalt vahemikus 6–24 mm).
OSB on heade mehaaniliste näitajatega materjal, mis võimaldab seda kasutada ka kandvate konstruktsioonide ehitamisel.

Plaat on valmistatud peamiselt kooritud männipuidust, teatud plaadisortide puhul võivad rakendust leida ka kuuse- ja valitud lehtpuude puit. 
Sõltuvalt seose tüübist võib OSB-plaate kasutada nii kuivades (OSB2) kui niisketes tingimustes (OSB/3). Vedela liimi kasutamine tagab niiskussisalduse tasakaalu säilimise 8 ± 3% piirides.

OSB-plaadi dekoratiivne kvaliteet avab disainerite ja paigaldajate ees täiesti uued võimalused. Töötlemata, lakitud, poleeritud või vahatatud kujul saab plaati atraktiivse viimistlusmaterjalina kasutada paljudes valdkondades.

Niiskuskindlus. Plaadi OSB3 niiskuskindlad omadused võimaldavad plaadil OSB3 täita veekindla tõkke ülesannet, mis takistab niiskuse läbitungimist. Seetõttu võib plaati OSB3 kasutada laudise valmistamiseks 

Struktuuri homogeensus. OSB-plaadil puuduvad looduslikule puidule omased puudused nagu kihistumine, kõverdumus, hügroskoopsus, sisemised tühikud, praod, väljalangenud oksad. 

Kergesti töödeldav. Suhteliselt lihtne lõigata, hööveldada, lihvida ja puurida tavaliste tööriistadega. Võimlik liimida ja värvida kõikide puiduvärvidega. Võimalik katta vaikudega, glasuuriga ja puidukaitsevahenditega ( biotsiididega, fungitsiididega).

MDF-plaadid                                                                      

MDF (Medium Density Fiberboard – keskmise tihedusega puitkiudplaat) puitplaat toodetakse puidukiudusid suure surve all kõrge temperatuuriga kokku surudes. Sidumiseks kasutatakse orgaanilisi sideaineid. MDF-plaadil on ühtlane tihe struktuur, tänu millele on teda võimalik mehaaniliselt edukalt töödelda.

MDF-plaatide valmistamiseks kasutatakse üldjuhul madalama sorteeringuga puitu ja puidu jääke. Tavaliselt on MDF-plaadi koostisosadeks 82% puutolmu või purustatud puidukiud, 9% uurea-formaldehüüdvaikku (liim), 8% vett ja 1% parafiini. Materjali tihedus ulatub 500 kilogrammist kuupmeetri kohta kuni 1000 kilogrammini kuupmeetri kohta.
MDF-plaat on tihe, jäik, ei sisalda oksakohti ja on kergesti töödeldav. Kuna see on toodetud peentest puiduosakestest, jääb pind sile ega vaja eraldi lihvimist. Plaati on lihtne lõigata ja puurida ilma seda kahjustamata.

Plaat vastab täielikult kõikidele nõudmistele, mis esitatakse tänapäevasele konstruktsiooni materjalile: see on ökoloogiliselt ohutu, lihtne ja lihtsalt töödeldav.
Sellele lisaks MDF-plaati on väga mugav värvida, katta teda erinevate dekoratiivsete materjalidega või liimida katteks naturaalne spoon.

MDF-plaate kasutatakse mööbli detailide, aga samuti ka näiteks vaheseinte paneelide valmistamiseks. Sellele lisaks on MDF suurepärane materjal näiteks ustelehtede valmistamisel.

 

Tsementkiudplaadid ja tsementlaastplaadid
 

Tsementkiudplaadid on valmistatud portlandtsemendist, spetsiaalsetest tehis- ja tselluloosikiududest ning mineraalidest ja filleritest. Oma koostisest lähtuvalt on tooted tugevad, pika kasutuseaga, keskkonnasõbralikud ning väga heade tulepüsivusomadustega. Tsementkiudplaatide muljetavaldava tugevuse saladus peitub nende tootmisprotsessis.

Õhukesed materjalikihid asetatakse üksteise peale ning enne, kui plaatide aeglane kuivamisprotsess lõpeb, surutakse tohutu surve all tihkelt kokku, Kõik õhukesed kihid on tugevdatud spetsiaalselt valitud kiududega – nii omandab kiudtsement tugevuse, millele plaatmaterjalide maailmas leidub vähe vastaseid.

Plaadid on muutlikele keskkonnamõjudele eriliselt vastupidavad. Nad ei karda kuumust, käredat pakast ega tugevat vihma. Kiudtsemendist valmistatud ehitusmaterjalid säilitavad oma kuju ja vananevad loomulikult. Plaadid on väga vastupidavad hallituse ja teiste seenkahjustuste suhtes.

Tsementlaastplaat sisaldab täiteainena puitlaastu või puitkiudu ning sideainena tsementi.
Tsementlaastplaat on ilmastikukindel ja sobib kasutamiseks niisketes tingimustes, on külmakindel ning talub madalaid temperatuure ja temperatuuri muutusi. Tsementlaastplaat on lõhnatu ja tervisele ohutu ega sisalda ohtlikke aineid või osakesi. Löögikindel ehitusmaterjal. Niiskuskidlusest tulenevalt on ka seene- ja hallitus- ning parasiidikindel materjal.

 

Puitlaastplaadid

Puitlaastplaat on puitplaat, mis on valmistatud kõrgel temperatuuril ja survel kokku pressitud puitlaastust ja sideainest. Enamasti kasutatakse spetsiaalseadmes purustatud okaspuidu laastu. Niiskuskindla puitlaastplaadi puhul kasutatakse kokkupressimisel niiskuskindlat liimi. Erineva otstarbega plaatide valmistamiseks kasutatakse erineva kuju, suuruse ja orientatsiooniga laastu ning erinevaid sideaineid (peamiselt karbamiid- ja fenoolformaldehüüdvaike).

Toodetakse nii kuivades kui ka niisketes tingimustes kasutatavat puitlaastplaati. Samuti spetsiaalset kandekonstruktsiooni plaati ning punnühendusega sidumiseks mõeldud plaati.

Puitlaastplaat on väga levinud materjal ehituses ja mööblitööstuses, kuid ka näiteks pakendite valmistamisel. Puitlaastplaadi paksus jääb enamasti vahemikku 6–28 mm, kuid rohkem kasutatakse plaate paksusega 12–25 mm. Plaadi tihedus on kuni 700 kg/m3. Levinuim formaat on 2600 x 1200 mm. Plaadi niiskusesisaldus jääb vahemikku 5–13%.

Ehituses kasutatakse puitlaastplaati peamiselt vooderdus- ja alusmaterjalina. Mööblitööstuses on puitlaastplaat juba pikka aega olnud üks levinumaid puiduasendajaid nii korpusmööbli kui ka pehme mööbli konstruktsioonielemendina. Nähtavate pindade puhul kasutatakse puitlaastplaati lamineerituna või spoonituna.


Vineerplaadid
 

Vineer on õhukeste spoonilehtede (paksusega1,5-3,2 mm) kokkuliimimise teel valmistatud puitplaat. Kihtide ristumise tõttu muutuvad vineeri mõõtmed niiskuse mõjul vähe ja lamineeritud struktuuri tõttu on plaat tugev.

Spooni kihtide arv sõltub vajalikust paksusest ning need asetatakse vineertahvlisse üksteise suhtes kiudude suunaga risti, nii et kihtide arv tahvlis oleks paaritu. See on vajalik vineertahvli kaardumise tõkestamiseks, kuna väliste spoonide kiud on ühesuunalised. Valmistatakse ka ühesuunalist vineeri, kus puidukiud on kõigil kihtidel ühes suunas. Tähtsamateks tooraineteks on kask, kuusk ja pappel.

Allikas:  Puumarket

Sarnased artiklid