Kuidas mõista paremini sibullilli? Miks peab nad mulda pistma just sügisel?
Kaja Kurg
Sügisel saab kosutav puhkus läbi ning mulda pandud sibul hakkab aeglaselt kasvama. | Shutterstock

Miks peab kevadel õitsevad sibullilled mulda panema sügisel ja mis võluvägi paneb nad potis õitsema enne „õiget aega” ehk talvel ja varakevadel?

Vastus: tulpide, nartsisside, krookuste jt kevadiste õitsejate sibulad peavad läbima teatud pikkusega jaheda perioodi (n-ö külmtöötlus), muidu nad ei õitse. Peenral kasvades läbivad nad selle loomulikul viisil, potis õitsema ajatamisel pead sibulatele ise jahedat aega pakkuma.

Kevadel õitseva sibullille elutsükli võib jagada tinglikult neljaks.

1. Pärast õitsemist on sibul oma töö ära teinud ja tahab korralikult puhata. Õied, õievarred ja lehed ning enamasti ka juured kuivavad. Saabub sügav puhkeperiood. Sel ajal ei õnnestu sibulat kasvama sundida.

2. Sügisel saab kosutav puhkus läbi ning mulda pandud sibul hakkab aeglaselt kasvama. Tekivad uued juured, hakkab arenema võsu. Juurdumise ajal vajab taim jahedust ja rohkelt niiskust.

3. Talvel jäävad avamaale pandud sibulad sundpuhkusele, sest kasvamiseks on liiga külm ja külmunud pinnasest ei saa vett kätte.

4. Hoogne kasv algab kohe, kui saabuvad soodsad olud (soojus, niiskus, valgus). Kasvavad lehed ja puhkevad õied, samal ajal kogunevad sibulasse ehk säilitusorganisse toitained. Peenral saabuvad soodsad olud kevade tulekul, ajatamisel siis, kui poti tuppa aknalauale tõstame ja kastma hakkame – nii saabki ajatamisel sättida õite avanemise soovitud ajale.

Sarnased artiklid