Kuidas vähendada energia tarbimist? 5 lihtsat säästunippi

kodus.ee
Valgustamiseks kulub kuni viiendik kodus kuluvast elektrist. | Shutterstock

Elektriarvet võime vähendada, kui teadvustame endale täpsemalt, millele kui palju energiat kulub. Ka lihtsad harjumused võivad meie elektriarvet mõjutada. Näiteks tasub energia säästmiseks arvuti unerežiimi asemel täiesti välja lülitada, tühjas toas aga tuled kustutada. 

Valgustus. Säästuponentsiaal 10%

Valgustamiseks kulub kuni viiendik kodus kuluvast elektrist. Tulede väljalülitamine tühjadest tubadest ja välisvalgustuse juhtimine hämaruslüliti, taimeri või liikumisanduriga on lihtne võimalus elektri säästmiseks. Elektriarve summat mõjutab kõige rohkem aga lampide kvaliteet: vähem energiat nõudev alternatiiv on LED-lamp. Säästa aitab ka kvaliteetne kompaktluminofoorlamp. Kõige rohkem kulutab elektrit traditsiooniline hõõglamp. Lampide seisukorda on vaja jälgida. Kulunud juhtmeid ja katkisi otsi ei tasu ise parandama hakata. Nii välis- kui ka sisevalgusteid soetades peaks tähele panema, kas valgusti peal leidub ikka CE-märgis ning katselabori märk, näiteks FI, S või D.

Saunas käimine. Säästupotentsiaal 10-20%

Meie, põhjamaalased, kipume võimalusel saunas käima keskmiselt kaks korda nädalas. Juhul, kui tegemist on elektrisaunaga, lisab see meie elektriarvele üle 100 euro. Loomulikult ei pea kokkuhoiu lootuses saunaskäimisest täielikult loobuma, kuid tasub vaadata, et ruum ei oleks liiga tohi ning et seda ei köetaks liiga kuumaks.

Elektriasunas on sobiv temperatuur 70-80°. Juhul, kui saunas olev seltskond tahab võistelda kuumuse talumises, õnnestub see paremini, kui visata leili, mitte reguleerida kütet tugevamaks.

Küte: säästupotentsiaal 5-10%

Paarikümne kraadi piirimaile jääv temperatuur on kodus sobilik – selle säilitamine ei kuluta veel palju energiat. Magamistoas piisab isegi madalamast temperatuurist. Kõigest kraadi suurune temperatuurilangus vähendab küttekulu juba 5%, tõhus ventilatsioon säästab hõlpsasti vähemalt sama palju. Toatemperatuurist olulisem on aga tähele panna, et soojus ruttu minema ei hajuks. Seetõttu tuleb uste ja akende tihendid enne kütteperioodi algust hoolikalt üle vaadata. Halvad tihendid suurendavad küttekulusid 5-20%.

Elektroonika. Säästupotentsiaal 5-10%

Meelelahutuselektroonika osa algab 15%-st kogu tarvitatavast elektrist ning peamised energiaröövlid on televiisor, arvuti ja nendega seotud seadmed. Lisakulu tuleb sellest, et seadmed jäetakse voolu väljalülitamise asemel ooterežiimile või tarkvara uuendusi alla laadima, aga ka lihtsalt niisama tööle.

Peale elektrooniliste seadmete on vaja vool välja lülitada ka kõikidest laaditavatest tööriistadest, näiteks akutrellist või tolmuimejast.

Juhtmeta santehnilised seadmed. Säästupotentsiaal 10%

Kliimaseadmete reguleerimise ja puhumisvõimsuse abil on hea kontrollida, kas elektrit ei lähe ehk märkamatult raisku. Puhuri temperatuur on mõistlik säilitada umbes 17° peale. Kui seda juba kraadi või paari võrra tõsta, suureneb kohe ka elektriarve.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid