Kuidas valida ideaalset espressomasinat?

Kohvisemu
Sisuturundus
Ei ole olemas ühte ja parimat kohvimasinat— parim valik on see, mis klapib meie joomisharjumustega. | Kohvisemu

Valmistades kohvi otse tassi „pätikohvina“ kaotab jook olulise osa oma aromaatsetest omadustest, kohvipuru jääb aga hammaste vahele kinni… niisiis kaotab kohvi joomine suure osa oma võlust. Küllap on iga kohvi sõber mõelnud sellele, kuidas igapäevane kofeiinirituaal uuele tasemele viia. Siin aga tekibki küsimus – millist kohvimasinat tuleks kasutada? Kohvieksperdid ettevõttest KohviSemu annavad nõu.

Kohvimasinate valik poodides on lai – alustades lihtsatest ja soodsatest, lõpetades luksuslike ja keerukate masinatega. Et selles kohvidžunglis paremini orienteeruda, peaks esiteks vastama mõnele küsimusele, et seejärel valikuga konkreetsemaks minna.

Lemmik kohvitüüp

Kas masin peab valmistama vaid musta kohvi või ka piimaga kohvijooke? Kes armastab musta kohvi asemel lattet või capuccinot, peaks valima masina, millel on piimavahustaja. Integreeritud vahustajad teevad neid jooke ühe nupuvajutusega, eraldiseisvate vahustajatega tuleb seda teha käsitsi. Olenevalt mudelist võivad kohvimasinad valmistada ka kakaod, kuuma šokolaadi või teed.

Tasside arv

Arvesse peaks võtma ka seda, kui palju kohvi peaks masin korraga valmistama. Loogika on siin lihtne – kui vaja valmistada rohkem tasse lühikese aja jooksul, oleks otstarbekaim valik täisautomaatne kohvimasin. Kui peres on aga üks- kaks kohvijoojat või kohvi juuakse pigem harva, piisab ka poolautomaatsest espressomasinast või kapselkohvimasinast.

Eelarve

Masina hind mängib alati suurt rolli. Kõige soodsamate masinate hulgas on kapsli- ja padjamasinad, veidi kõrgemas hinnaklassis asuvad poolautomaatsed espressomasinad. Täisautomaatsed „oast tassini“ kohvimasinad on üldjuhul kõige kallimad. Ka funktsioonide rohkus mõjutab masina hinda. Kuigi poodidest võib leida ka kohvimasinaid, milles on elektroonikat võib-olla isegi rohkem kui mõnes telekas, tuleks enne ostu sooritust mõelda, kui paljusid neist funktsioonidest ka tegelikult vaja läheb.

Hooldus

Iga kohvimasin vajab aeg-ajalt hooldust ning puhastamist. Piimasüsteemidega masinad nõuavad veidi rohkem tähelepanu, kuna on soodsamaks elukeskkonnaks bakteritele. Täisautomaatsete masinate mehhanismid on veidi keerukamad võrreldes teiste masinatüüpidega ning vajavad regulaarset hooldamist ning puhastamist.

Kapselkohvimasin mahub hästi ka väiksemasse kööki  

Kapselkohvimasin võtab vähe ruumi ning on mugav kasutada. | Kohvisemu

Kapselkohvimasinasse „söödetakse“ valmis kohvikogusega kohvikapsleid. Kapsleid on erinevate maitsetega – nii leiab igaüks oma lemmiku. See masin on ideaalne valik neile, kes soovivad kiirelt ja mugavalt saada kvaliteetset kohvi – valmistamisprotsess on kiire ning lihtne. Kapselkohvimasin ei vaja ka palju hooldamist. Selline valik võib olla üsna soodne, poodides leidub isegi alla 100 euro maksvaid kapselkohvimasinaid. Kapselkohvimasina oluliseks eeliseks on ka selle mõõtmed – enamik neist võtavad vähe ruumi ja sobivad seetõttu ideaalselt ka kitsamasse kööginurka.

Poolautomaatse espressomasinaga tunned end kui barista

Kui tunned, et kohvi valmistamine on nauditav rituaal, võid kaaluda poolautomaatse ehk „käpaga“ espressomasina soetamist. Valmistades kohvi sellise masinaga, saab kogu protsessi ise juhtida. Alustades ubade jahvatamisest lõpetades piima vahustamisega – kõik on valmistaja enda teha. Sellise masinaga kohvi valmistades võib end tunda tõelise baristana. Poolautomaatsel espressomasinal on üldjuhul peen ja minimalistlik disain, mis oma iluga igat kööki täiendab.

„Oast tassini“ ehk täisautomaatsed kohvimasinad

Automaatne kohvimasin valmistab kohvijooke üldjuhul ühe nupuvajutusega – ei mingeid lisamuresid. Enamikul masinatest on programmeeritavad joogid ehk siis kohvi saab reguleerida täpselt enda maitse järgi. Selline masin vajab aga regulaarset puhastamist ning katlakivi eemaldamist.

Manuaalsed kohvivalmistajad 

Manuaalsed kohvimasinad -- praktilised ning kaunid. | Kohvisemu

Kes soovib head kohvi, kuid ei taha enda kööki suurt masinat, võib kaaluda mõne manuaalse kohvivalmistaja soetamist. Ka sel puhul on variante rohkelt— Chemex, presskann, V60, Aeropress või kauni disainiga mokakann. Nende abil ei valmi kohv küll nii kiiresti, samas võtavad need köögis vähe ruumi ning näevad stiilsed välja.

KohviSemu müügiesindajad tuletavad meelde, et kohvimaailm on liialt lai ning mitmekesine, et nimetada üht ja parimat kohvimasina tüüpi. Samuti puudub halvim valik - on olemas vaid valikud, mis klapivad või ei klapi meie isiklike harjumustega. 

Erinevate kohvimasinate kohta leiab lisainfot SIIT

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid