Kuidas valida põrandale keraamilist plaati + puhastusnipid

kodus.ee
Põrandaplaati valides tuleb arvestada ka selle faktuuriga – siledad pinnad on libisemisohtlikud. | Shutterstock

Köögi- ja esikupõrandal kasutatakse sageli keraamilist plaati, mis on nii esteetiliselt ilus, lihtsalt hooldatav kui ka vastupidav. Samast sarjast põrandaplaate on saadaval erinevas suuruses, samuti saab mängida värvidega, mis võimaldab luua omanäolise ja mööbliga sobituva põranda.

Ühevärvilisele põrandale saab soovi korral kontrasti anda eristuva vuugivärviga, kuid siinkohal tasub silmas pidada, et väga hele vuuk tikub kiiresti määrduma. Põrandaplaadi puhul on miinuseks selle materjali külm olemus, seega tasuks plaadi alla kaaluda ka põrandakütet, sest vastasel juhul on isegi suvel paljajalu külm astuda.
Põrandaplaati valides tuleb arvestada ka selle faktuuriga – siledad pinnad on libisemisohtlikud ja karedaid on keerulisem puhastada. Seega tuleb leida sobiv kompromiss turvalisuse ja mugavuse vahel.

 

Plaatide puhastamine
 

Kuidas puhastada määrdunud keraamilisi plaate? Üldjuhul ei määrdu niivõrd glasuuritud pinnaga plaadid, vaid hoopis vuugid. Poorse pinnaga võivad olla glasuurimata plaadid, töötlemata tsement või terrakota jms plaadid, mille puhul lisatakse tootja poolt või tuleb peale paigaldust pinnale kanda poore sulgev kaitsevahend.

Seega plaatide pinnale sattuvad plekid on pindmised ning õige puhastusvahendiga kergesti eemaldatavad.
Ka vuukide puhul on võimalik valida lisaks klassikalise tsementvuugisegule kõrgendatud pleki- ja kemikaalikindlusega epoksiidvuugitäiteid. Tegemist on hinnalt kõrgema ja ka natuke keerukama pinnalekandmisega vuugitäitega, mille puhul ei pääse mustus nii kergesti vuugi pooridesse ja seda on lihtsam eemaldada.
Alati on soovitatav valida pigem tumedam vuugitäide kui heledam, ka see toob määrdumist vähem esile.

Puhastusvahendite valiku  puhul kehtib põhimõte, et pesuvahendi tüüp tuleb valida sõltuvalt mustuse olemusest. Tavamustuse (pori, õli jms) eemaldamiseks kasuta leeliselisi pesuaineid (pH>7), veejääkide (lubjakivi, rooste jms) eemaldmiseks happelisi pesuaineid (pH<7).
Kõrge koormusega ning määrduvusega pindade puhul tasub kohe plaatide valikul arvestada sellega ja kasutada selliseid plaate ning toone, mis on parema kulumiskindlusega ja määrdumist peitvamad.
 

Laminaatparketi parandamine
 

Kui laminaatparketist tuleb välja kild, siis kuidas seda saaks parandada? Juhul kui pole tähtis visuaalne külg, siis võib niiskuskindluse taastamiseks vigastatud koha üle lakkida kasvõi värvitu küünelakiga. Tekkinud auku pole paraku võimalik taastada, parimal juhul saab kasutada võimalikult lähedast tooni täitekitti, mille valiku leiab suurematest ehitusmaterjalide kauplustest.

Sõltuvalt kahjustuse suurusest ning kui lähedast tooni täitekitti on võimalik leida, on ka parandatud kohta vähe näha põranda pinnal.

Kuna tänapäeva laminaadid on paigaldatud liimivabalt ehk nn klik-ühendusega, siis on alati ka võimalus põrand kahjustatud lauani lahti võtta ning vigastatud laud asendada kas täiesti uue lauaga või mõne lauaga, mis jääb varjatud kohta ning vigastus ei häiri.

Sarnased artiklid