Kümblevad toataimed | Milliste taimedega rikastada oma vannituba?

Inno Joonas
Ontsiidium. | Shutterstock

Ka vannitoas saab toataimi kasvatada! Isegi aknata ruumi võid taimelambi abil luua oma koduse troopika.

Inimese valgustundlikkus erineb taime omast. Meie silmale piisav valgus võib taime jaoks väheks jääda. Näiteks tavaline laes põlev hõõglamp ei suuda pakkuda toataimele eluks vajalikku valgust.

Akendest sissetulvavat päevavalgust kasutab toataim fotosünteesiks. Ta neelab õhulõhede kaudu süsihappegaasi, mullast vett ja mineraale ning juhib need lehtedesse. Päikesevalguse toimel algab keemiline protsess: süsihappegaas, vesi ja mineraalid muudetakse taime kasvuks vajalikuks orgaaniliseks aineks, kusjuures eraldub hapnik. Kui valgust ei ole piisavalt, ei käivitu taime kasvuks vajalikud protsessid. Seepärast vajabki toataim akendeta ruumis spetsiaalset kunstlikku valgust.

Vannituba, kus on suured aknad, võib aga julgelt taimedega sisustada. Küünlad ja õitsvad toataimed teevad vanniskäigu romantiliseks ning pakuvad lisaks lõõgastavatele veeprotseduuridele looduslikult rahustavat keskkonda.
Vannitubade niiskemasse õhku võiks valida just niiskustarmastavaid taimi. Taim koosnebki ju 75-90% veest!

NB! Taimede loomulikus elukeskkonnas langeb päikesesoojus neile ülalt. Seepärast paiguta põrandaküttega vannituppa taimed nii, et poti ja põranda vahele jääks õhuruum.

 

Vannituppa sobivad hästi:

Sõnajalad

Orhideed

Bambused

Pesa-raunjalg / Asplenium nidus

Tups-rohtliilia / Chlorophytum comosum

Tsümbiidium / Cymbidium

Lõikhein / Cyperus involucratus

Nõelköis / Epipremnum pinnatum

Luuderohi / Hedera helix

Banaan / Musa acuminata

 

Meie valik vannituppa:

Tiigerlehik (Calathea). Looduslikuks kasvukohaks on Lõuna-Ameerika niisked vihmametsad, niisket poolvarjulist, mitte alla +15° kasvukohta vajab ka toataimena. Kuivas võivad leheservad tõmbuda pruunikaks. Väetatakse nõrgalt aprillist augustini, vajab kergelt happelist mulda.

Ontsiidium (Oncidium). Kasvab looduslikult troopilises ja lähistroopilises kliimas. Kasvukoht peab olema valge ja mõõdukalt soe. Väetatakse orhideeväetisega, kastetakse tagasihoidlikult. NB! Ülekastmine on ohtlik!

Allikas: Kodu&Aed

Sarnased artiklid