Lihtsad nipid, kuidas anda kodule uus ilme

kodus.ee
Just tekstiilid on parim viis, kuidas toale värskem ilme anda. | Tootja

Kuigi puudub ühtne reegel kui tihti peaks kodu sisustust värskendama, on loomulik, et mõne aja möödudes on soov anda kodule uus ilme. IKEA disainer toob välja kolm lihtsat ning taskukohast nippi, kuidas suvepuhkuse ajal kodu värskendada.

IKEA disaineri Baiba Freija sõnul on kõige lihtsam kodu uuendada, mõeldes kõigepealt läbi, millised kohad kodu juures enim muret teevad. “Kui olete välja valinud asjad, mida soovite muuta, siis tulevad muutused loomulikumalt ning tihtilugu saavutatakse siis ka parim lahendus. Isegi väikesed asjad võivad tuua suure muutuse – näiteks riidekapi korrastamine kastide ning korvidega aitab asju paremini sorteerida, mistõttu tundub ka kodu puhtam,“ lausus Freija.

Ta lisas, et märkimisväärse muutuse kodus saab juba tuua uuendades vaid seinavärvi või kodutekstiile. “Muutused ei pea olema üldsegi kallid. Näiteks vahetades ära padjapüüri mustri, võib luua täiesti uue atmosfääri, kuid vahetades välja nii padjad, kardinad ja vaiba, võib kodule anda hoopis uue ilme ning seda vaid paarikümne euro eest,“ lausus Freija, lisades, et kui kodu vajab ka mööbliuuendust, siis on raha kokkuhoiu mõttes nutikas osta mööbliesemeid järk-järgult, kuid peab jälgima, et mööbliesemed üksteisega sobituks.

 

Seinavärv ja tapeet

 

Kõige populaarsemad seinavärvid on hetkel kreemikad värvitoonid – terrakota, kahvatu sinine, roheline, tolmune roosa, peaaegu valge, helehall ning samuti naturaalsed materjalid ning looduse mustrid. „Eestis on kõige populaarsemad toonid endiselt beež, liivakarva toonid, pruun ning mustjaspruun, kuid samuti naturaalne tamm ning töötlemata puidu varjundid,“ nentis IKEA disainer Baiba Freija. Ta lisas, et kuigi eelistatuimad toonid on naturaalsed, võib leida ka julgeid lahendusi. Näiteks on seinu värvitud erksates toonides nagu punane, lilla ja roheline või on seinu kaetud mustriliste tapeetidega.

IKEA disainer selgitas, et seinavärvi või tapeedi valikul on mõned reeglid, mida peaks jälgima koduse atmosfääri loomisel. „Magamistubades võiks kasutada rahulikke ja tuhmunud toone, kuid elutoas võib kasutada ka rõõmsamaid ning värvikamad lahendusi,“ kirjeldas Freija. See-eest tapeet võiks magamistubades olla mustriline või ornamentidega, kuid parem on valida mitte väga kontrastseid toone ning kaunistada kirkamalt pigem voodi päise tagune sein, et magama jäädes silmad puhkaksid, vaadates värvilt rahulikuma seina poole,“ selgitas Freija. Elutubades kehtib sama põhimõte – televiisori tagust seina ei tohiks üle koormata, sest silmad väsivad ruttu. „Parem on dekoreerida üks-kaks efektsemat seina ning jätta ülejäänud rahulikematesse toonidesse,“ lisas IKEA disainer.

Freija tõi välja, et köögis ning vannitoas on soovituslik kasutada värskeid ja puhtaid toone, kuid lisada ka natukene vürtsi erksamate värvitoonidega, et toit maitseks paremini ning hommikune dušš aitaks üles ärgata. „Köögiplaadid võivad olla dekoratiivsemad, kuid siiski on soovitus jätta võimalikult puhas mulje ning mängida rohkem tekstiili ja nõude värvitoonidega,“ selgitas Freija.

 

 

Tekstiilid ja aksessuaarid

 

IKEA disainer usub, et tekstiilid ning aksessuaarid loovad kodus õdusa tunde. “Tekstiilid loovad hubasust, väljendavad loovust ning toovad välja omaniku isikupära. Nendeks võivad olla üksteisega sobituvad värvilised padjad või hoopis terve magamistoa sisustamine valgetes värvitoonides,” tõi Freija välja. Ka tekstiilide puhul on kasulik järgida reeglit, et valida üks aktsent toon ning sobitada seda teiste värvidega. Näiteks võiks voodiriided olla erksamad või mustrilised ning padjad ja vaip julgete ornamentideta.

Freija usub, et just tekstiilid on parim viis, kuidas toale värskem ilme anda. Seda eriti just lastetubades, kuna lapsed ning nende vajadused muutuvad kiiresti. “Rohelistele dinosaurustele pühendatud tuba on võimalik kiiresti muuta kosmoselaevaks, vahetades vaid voodiriideid, kardinaid, vaipa ning patju,” selgitas Freija. Samuti aitavad tekstiilid luua sobilikku atmosfääri.

Aksessuaare ning nipsasju on võimalik leida kodudes kõikjalt – need seisavad riiulitel, vitriinkappides ning fotode ja kunsti näol seinal. “Siin on kõige olulisem koondada ühesugused asjad kokku – näiteks kasutada seinu kunsti ning perepiltide jaoks, mis on seotud kaunite mälestustega, kuid samas jälgida, et pilte ei saaks seinale ka üleliia palju,” lausus Freija.

 

Targad ladustamislahendused

 

Selleks, et hoida ruumid puhtad ning korras, on mõttekas kasutada tarku ladustamisvahendeid, et asjad ei vedeleks põrandal, riiulitel või toolidel. “Näiteks on vannitoas võimalik kõik hügieenitarbed panna valamukappidesse, kasutades lisasahtleid, karpe ning korve. Vannitoa kappidele mõeldud karbikeste hind algab vaid 0,99 eurost,” lausus Freija, lisades, et elu-, magamis- ja lastetoas saab ladustamiskastidega riiuleid sobitada kenasti ka interjööri.

IKEA disainer tõi välja, et ladustamisvahendid peaksid sobituma toa üldise värvigamma ja stiiliga. Näiteks kui valitaks punutud korvid, siis ei tasuks kasutada üle kahe erineva punutud materjali. Disainer usub, et hoides kodu minimalistliku ning puhta välimusega, aitab see kogu kodu ka puhtamana hoida, sest vähem on asju, mis tolmu koguvad.

Sarnased artiklid