Lõika sirel nooreks ja ilusaks. Aga tee seda õigesti
Jüri Annist
Sirelipõõsa noorendamine võta ette märtsis või aprillis. | Shutterstock

Varakevadel, kui aias käib kibe puu- ja põõsalõikus, seisatab nii mõnigi liiga kõrge ja tiheda sirelipõõsa ees ega tea, kust otsast ja kuidas teda lõikama hakata.

Lõikamine on teema, mille puhul tundub, et iga korüfee kiidab oma lõikamisskeemi. Siiski on üks kindel reegel: sirelioksi ära kevadel kärbi! Sirel on oma õisikupungad eelmisel suvel valmis sättinud ja niiviisi jääd sa nendest ilma.

Pakun siinkohal välja neli hariliku sireli (Syringa vulgaris) puhul sobivat tegutsemisskeemi.

 

1.

Võta vabalt ja ära vaeva end sireli pügamisega.

Mis juhtub, on see, et paljude aastate pärast on sirel kasvanud sedavõrd kõrgeks, et õisikute nägemiseks pead piltlikult öeldes kaela kahekorra pöörama. Põõsas tiheneb, vananeb, õitseb vähem ning haigused ja satikad võivad võtta võimust.

* Kui vähegi tahad sireli heaks midagi teha, siis lõika välja ära õitsenud õisikud – kas või ainult need, milleni küünid ilma redelita.

* Suvalisel hetkel, kui saag pihku satub, lõika vigastatud, hõõrduvad või vanadusest poolmädad oksad tervikuna välja.

 

2.

Iga umbes tosina aasta tagant lõika põõsal kõik oksad/tüved maha. Noorendamine võta ette märtsis või aprillis.

* Saagimisel jäta alles 20–50 cm kõrgused kännud. Neile kasvavad kännuvõsud, mis on olulised tegijad sirelipõõsa uueks kasvamisel. Kännuvõsust noorendatud põõsas jääb kompaktsem. Ainult juurevõsudest sirgunud põõsas võib kasvada liiga laialivalgunuks.

* Viletsad oksad lõika ära mullapinnalt.

Sel moel noorendatud sirel hakkab uuesti õitsema kahe-kolme aasta pärast. Kohe pärast õitsemist lõika välja ära õitsenud õisikud. Mõnikord soovitatakse kirjeldatud resoluutne tagasilõikus ette võtta suvel, aga siis on oht, et nõrgemad põõsad ei ela seda üle.

Vahepeal lõika igal 2.–5. aastal endale priske bukett õitsvaid sirelioksi. Lõikeokste pikkusega ära koonerda. Kui oled mees, siis loomulikult edasta bukett oma südamedaamile. Naisena pane oksad tuppa soliidsesse põrandavaasi ja naudi õite aroomi.

 

3.

Pärast õitsemist eemalda juba õitsenud õisikud ning samal ajal lõika põõsast tervikuna välja ka kolmandik vanematest (jämedamatest) okstest/tüvedest.

* Järgmise suve hakul korda tegevust ja eemalda teine kolmandik okstest.

* Kolmandal aastal läheb pliidipuudeks viimane osa oksi.

Korda protseduuri, kui näed, et põõsas on hiljukesi jälle liiga kõrgeks ja tihedaks kasvanud. Ka kirjeldatud viisi kasutades on sireliokste vaasi lõikamine igati tervitatav tegevus.

 

4.

Omajuurne ja poogitud.

Eelkirjeldatud 2. ja 3. skeem sobivad kasutada juhul, kui sinu sirel on omajuurne. See tähendab, et kõik juurevõsud on sordiehtsad ning sobivad asendama välja lõigatud oksi.

Kui oled oma aeda istutanud aga poogitud sireli, siis tavaliselt on sellest juba puukoolis kujundatud ühe tüvega väike puu. Väärindamisel kasutatakse alusena enamasti neid sirelite liike, kes ei anna juurevõsusid. Arusaadavalt pole tark poogitud sirelit ükskõik milliselt kõrguselt tugevasti tagasi lõigata (siis jääks alles vaid alusena kasutatud sirel).

Tegutse nii:

* Pikki ja tugevaid võraoksi lõika vaasi.

* Hoolitse, et võras poleks ristuvaid, hõõrduvaid ega vigastatud oksi.

* Liiga tihe võra harvenda hõredamaks.

* Lõikused tee vahetult pärast õitsemist.

* Õilmitsemise lõpetanud õisikud eemalda.

 

image004.jpg

Esimesed 2 joonist - tegutse märts-aprill. 3. joonis - Naudi ilu järgmisel kevadel.
Jüri Annist
Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid