Looduslike värvide eripärad, mida enne kasutamist peaksid teadma
kodus.ee
Enamik värve on märjalt tumedamad ning kuivavad pinnal mitme tooni võrra heledamaks. | Shutterstock

Värvide ülesandeks  on kaitsta ja kaunistada aluspinda. Värv peaks olema sobilik pinnale, mida see kaitseb, ja tervislik inimestele, kes värvitud pindadega ruumides tegutsevad. Järgnevalt  juhiseid, kuidas valida sobivaid loodusvärve ning vältida remondituhinas vigu, mis lõpptulemuses pettuma sunnivad.

Tuntumad naturaalsed interjööri värvid on kohupiima- ehk kaseiinvärvi, liim- ehk kriitvärvi, lubivärvi, savivärvi, muna-õlitemperat ning linaõlivärvi.

 

Tarvis teada:

* Kõik naturaalsed värvid on looduslike mullapigmentidega toonitavad. Kaseiin-, liim-, lubi- ja savivärvi puhul ei tohiks pigment moodustada üle 10 % värvi mahust, vastasel korral selle omadused halvenevad. Muna-õlitemperale ja linaõlivärvile võib pigmente lisada ka rohkem. Värvi kokku segades hõõru pigmendid kõigepealt väikese koguse veega ühtlaseks pastaks ja lisa seejärel värvile, kokkusegamiseks kasuta visplit.

* Enamik värve on märjalt tumedamad ning kuivavad pinnal mitme tooni võrra heledamaks, vaid muna-õlitempera ja linaõlivärv kuivavad tumedamaks.

* Värvide pealekandmiseks ja kruntimiseks on sobivaim vahend pintsel. Värvitud pinna vastupidavus on seda suurem, mida enam kihte pinnale kantakse ja mida vedelamad on värvikihid. Minimaalne kihtide arv on kaks.

* Värvide aluspindadeks sobivad kõige paremini imavad krohvitud pinnad, millega värvid hästi nakkuvad. Kips-, kipskiud- ja puitlaastplaadist, betoonist, Fibo plokist ning tellistest aluspinna puhul on tarvilik lauspahteldus või tuleb katsetada, kas vuugikohad jäävad läbi kumama või mitte.

* Looduslikud värvid ei haaku plekkidega, seepärast isoleeri pinnale tekkinud plekid (nt tahm, rooste, rasv) šellak-isoleerkrundiga.

* Sisetingimustes töötades peaks ruumi temperatuur olema püsivalt üle 15 °C, seda eeskätt töötamise mugavuse ja värvidele sobivate kuivamistingimuste loomise tõttu.

* Kõik looduslikud värvid on üldjuhul vaid kuivpuhastatavad: mustus eemaldatakse svammi või kustutuskummiga. Mõned vastupidavamad värvid on puhastatavad ka niiske lapiga.

 

SAVIVÄRV

Savivärv on seina- ja laevärv, mis sisaldab erinevat jahvatatud savi, kaoliini, tärklist ja peeneteralist kvartsliiva. Hea nakkuvusega matt ja tekstuurne värv sobib kõige paremini savikrohvile, aga ka teistele mineraalsetele krohvidele ning pahteldatud ja kaseiinvärviga kaetud pindadele. Savivärvi loomulikud toonid on savide värvuse tõttu mahedad, kvartsliiv lisab omalt poolt sädelust.

Omadused:

Ei sobi suure koormusega ruumide pindadele.
Sobib vaid kuivadesse ruumidesse, kuna tuleb märgumisel kergesti aluspinnalt lahti. Ei ole ülelaseeritav.
Järelhooldusena sobib vaid kuivpuhastus.

Kuidas kasutada?

Aluspind tuleb enne värvimist tselluloos- või kaseiinkrundiga kruntida ning pind eelnevalt niisutada.
Valmis segatud värv peab enne kasutamist 24 h seisma ja paisuma.
Pinda saab uuesti üle värvida 12 h möödudes.
Kui värv on täiesti kuivanud, on soovitatav pind kuiva harjaga kergelt üle harjata ning kruntida lahja krundiga, et pindmised liivaterad paremini kinnitada.

 

LUBIVÄRV

Lupja on Eestis sideainena kasutatud tuhatkond aastat. Lubivärv koosneb kustutatud lubjast, veest ja värvipigmendist. Kaseiini lisamine lubivärvile (kaseiin-lubivärv) muudab selle tugevamaks ning niiske krohviga paremini seonduvaks. Samuti võib lubivärvile vastupidavuse suurendamiseks ja paremaks katvuseks lisada marmoripulbrit (marmor-lubivärv). Teraline materjal (nt sõelutud liiv) annab pinnale struktuurse ilme (struktuur-lubivärv). Lubivärvi kasutatakse nii lubikrohvitud seinte kui lagede viimistlemisel, sobivad ka mineraalsed töötlemata aluspinnad.

Omadused:

Vastupidav värv, mis sobib nii käidavatesse kohtadesse kui ka niisketesse ruumidesse.
Ühe kihi kuivamisaeg on keskmiselt üks ööpäev.
Värvitud pind on kuivpuhastatav ja ka niiske lapiga puhastatav.

Kuidas kasutada?

Enne värvimist tuleb aluspind niisutada, pudisevate või kiirelt imavate aluspindade (nt savikrohv) puhul ka kruntida tselluloos- või kaseiinkrundi või lubivärvi lahusega.
Sobiva tooni saamiseks võib juurde lisada värvi massi arvestades kuni 8 % pigmenti.
Lubivärviga kaetud pind jääb matt. Huvitavama tulemuse saamiseks võib värvi üle laseerida, mis lisaks üldilmele parandab ka seina vastupidavust hõõrdumisele.

 

KASEIINVÄRV

Kaseiinvärvi kasutamise ajalugu ulatub tuhandete aastate taha. Kaseiinvärv on liimvärv, mis koosneb liimainest, täiteainetest ja abiainetest. Liimaine saadakse booraksi lahustamisel kuumas vees ning seejärel kohupiimaga segamisel. Järgmiseks tuleb veega kokku segada täiteained (kriit, kaoliin) ja lisada abiained (vilgukivi, talk, metüültselluloos). Puitpindade puhul on soovitatav lisada kuni 10 % linaõlivärnitsat, mis suurendab värvi elastsust. Värvida saab nii lagesid kui seinu, sobib nii krohvi- (sh pahteldatud) kui ka puitpindadele.

Omadused:

Värv on niiskustundlik, sobides eeskätt kuivadesse ruumidesse.
Savikrohvitud pinnal kuivab värv 2–3 h, pahteldatud pinnal kuni 8 h, lõpliku kuivuse saavutab pind ööpäeva möödudes.
Pinda võib puhastada niiske lapiga või teha kuivpuhastust.

Kuidas kasutada?

Tugevalt imavad aluspinnad tuleb eelnevalt kruntida, selleks sobib tselluloos- või kaseiinkrunt.
Kui segad ise värvi kokku, siis jälgi, et lisatav vesi oleks soe. Külma vee puhul ei segune värv ühtlaselt ja jääb pinnale kandes laiguline.
Ühtlase tulemuse saamiseks niisuta pinda ja värvi see kiiresti.
Värvitud pind jääb matt. Et värv on laseeritav kaseiinkrundiga, võib lasuurvärvile pigmenti lisades muuta pinda efektsemaks.

 

LIIM- EHK KRIITVÄRV

Liimvärvid olid kuni 1930. aastateni enimlevinud lae- ja seinavärvid, aga ka šabloonvärvid ja tapeetide trükivärvid. Need koosnevad kriidi kui täiteaine, värvipigmendi ja liimi (tselluloos-, kondi- või kaseiinliimi) vesilahuse segust. Kui pigmendina kasutatakse kriiti, nimetatakse värvi kitsamalt kriitvärviks. Liimvärviga võib katta nii krohvi, kipsi, kivi kui ka pappi ja paberit. Puidu peale kandmiseks see ei sobi, sest värvil puudub elastsus.

Omadused:

Sobib vaid kuivadesse ruumidesse.
Eelistatud pinnad on laed. Seintele kandmiseks peab värv olema „liimisem”, et see käega puudutades võimalikult vähe määrima jääks.
Värv on pühkimiskindel, kuid mitte pestav.

Kuidas kasutada?

Imavad pinnad (lubi- ja savikrohv) vajavad eelnevalt kruntimist. Peale kaseiin- ja tsellulooskrundi sobib liimvärvi alla ka lahja linaõlivärv või maarjajääkrunt.
Kuna värvitud pind võib jääda läbikumav, peab aluspind olema ühetooniline.
Värvida tuleb kiiresti. Suuremaid pindu värvitakse mitme inimesega, et üleminekukohti märgata ei jääks.
Värvi tuleb tihti segada, muidu langeb kriit nõu põhja.
Liimvärviga on võimalik teha dekoratiivvärvimist (nt pritsimine, svammiga värvimine, marmoreerimine, šabloonvärvimine), seejuures peab värv olema aluspinna värvist lahjem (st väiksema liimisisaldusega).

 

MUNA-ÕLITEMPERA

Muna-õlitempera on naturaalne õlivärv, mis koosneb munast, värvipigmendist ja linaõlivärnitsast. Looduslikest viimistlusmaterjalidest on muna-õlitempera üks vastupidavamaid ja kulumiskindlamaid värvitüüpe. Muna-õlitemperaga värvitakse krohvitud ja pahteldatud pindu ning puitu.

Omadused:

Sobib nii seintele, lagedele kui ka mööblile.
Värv muutub kuivades veidi tumedamaks ja kollakamaks.
Pinnad on niiske lapiga puhastatavad.

Kuidas kasutada:

Kruntimiseks kasutatakse pigmenteerimata muna-õlitemperat või kaseiinkrunti.
Olenevalt pigmendi kattevõimest ning värvitud kihtide arvust võib värvitud tulemus jääda lasuurne (läbipaistev) või täiesti kattev (kuni neli kihti).
Värvikulu on väike, nt  viiest munast saab ühe liitri värvi ja see katab 10–15 m2 aluspinda.
Värv kuivab aeglaselt (kuni 16 h), värvikordade vahele võiks jätta 2–3 päeva.
Värvi kiiremaks kuivamiseks võib värvisegule lisada sikatiivi (mitte üle 3% värvimahust).
Niisketes ruumides kata värvitud pind kindlasti vaha, õli või lakiga, vältimaks hallitusohtu.

 

LINAÕLIVÄRV

Traditsiooniline linaõlivärv on valmistatud linaõlivärnitsast ja värvipigmentidest. Värnits imbub sügavale puidupinna sisse, tänu sellele ei kooru värv puidult maha, vaid kulub aja jooksul matiks. Linaõlivärv sobib seintele, lagedele ja põrandatele nii kuivadesse kui niisketesse ruumidesse. Mõeldud töötlemata puitpindade katmiseks, nakkub hästi ka varem linaõlivärviga kaetud pinnaga.

Omadused:

Sobib nii kuivadesse kui ka niisketesse ruumidesse.
Värvitud pind jääb vett tõrjuv ja läikiv.
Üks kiht kuivab toatemperatuuril üks ööpäev.

Kuidas kasutada?

Värvitava puitpinna niiskus ei tohi olla üle 15%.
Pinna kruntimiseks sobib linaõlikrunt, mis kuivab kuni 48 h.
Kokkusurutud värvine lapp võib ise süttida, seetõttu tuleb see panna pärast tööd õhukindlasse nõusse või ära põletada.

Kasutatud allikad: www.srik.ee, www.heamajapood.ee, www.maalermeister.ee

Sarnased artiklid