Lubjaga toale uus ilme! Lubivärvimise nipid

Ronja Uusikylä
Töövahendina kasuta lubjaharja või lubjapintslit. | Rakennusmaailma

Kes soovib oma majas mõnele toale lubjaga anda põneva ilme, siis tasub mõningaid tarkusi teada.

* Enne uue värvi pindadele kandmist tuleb seinad puhastada lahtisest purust, tolmust, sooladest ning ka hallitusest ja samblast, kui seda esineb. Kui on märgata seenkahjustust, tuleb pinnad selleks mõeldud pesuvahenditega puhtaks pesta. Kestendav ning aluspinnal nõrgalt kinni olev vana lubivärv tuleb samuti pindadelt eemaldada enne uue värvikihi pealekandmist.

* Pindade puhastamiseks sobib messing- või roostevabast terasest hari. Kui nt vanade toruläbiviikude kohti on vaja paigata, nagu antud hoone puhul, ei tohi kasutada liiga suure tsemendisisaldusega parandusmörti.

* Näiteks 10 liitrit lubivärvi segatakse 10 liitri veega.

* Lubivärvi anumas tasub seda enne vette kallamist puupulgaga hästi läbi segada, kuna lubivärv oma nõus seisnuna on muutunud tihkeks paksuks massiks. Seejärel valatakse segatud värv suuremasse tühja anumasse ja peale kallatakse vesi. Värvinõu põhja jäänud värvi saab sealt vähese veega kergelt lahti loksutada ja lisada muule värvile.

* Värvi tuleb hoolikalt segada nii enne värvima hakkamist kui ka värvimistöö ajal, kuna lubipigment värvisegus kipub põhja sadestuma üsna kiiresti. Valmis segatuna on lubivärv piimalaadne. Segamispulk peaks värvinõus olema kogu värvimistöö kestel.

* Töövahendiks on lubjahari või lubjapintsel. Lubjaharja ei pruugi igas ehitustarvete poes isegi müügil olla. Võib ju kasutada ka suuremat paksu värvipintslit, aga see tööriist sobib siiski paremini siledate pindade värvimiseks, nagu antud juhul laelaudise ja liistude värvimiseks. Lubjapintsel maksab aga poole rohkem kui tavaline värvipintsel.

* Lubjapintsliga värvides saab parema ja ilusama pinnaviimistluse. Mõistlik on tööd tehes kasutada kaitsevahendeid – kindaid ja kaitseprille. Lubivärv on tugevalt nahka söövitav. Siseruumides lubivärviga töötades peab tagama ka korraliku õhuvahetuse.

* Enne värvima hakkamist tuleb värvitav pind veega niisutada, aga mitte liiga märjaks. Aluspind peab olema niisutamise järel veel vett imav.

* Võta lubjapintsliga hästisegatud värvi ja hakka seda pinnale kandma nurgast, liikudes pintsli ringjate liigutustega vastasnurga suunas. Lubivärviga töötamisel peab näha jääma tegija kätetöö. Töövõtteid võib olla mitmeid, aga üldiselt võib  alustada värvimist ülalt, liikudes allapoole riba-ribalt kõverate ja ebaselgete pintslijälgedega.
Lubivärv kuivab umbes ühe ööpäeva, enne kui saab hakata järgmist värvikihti peale kandma. Ruumi lagi ja laeliistud värviti samuti kaks korda värvipintsliga. Ei tohi unustada enne teise värvikihi pealekandmist aluspinda taas niisutada.

* Lubivärvi kulu segatuna on 3–4 ruutmeetrit/liiter. Esimese värvikihi puhuks ei pea värviliitreid ja pinnaruutmeetreid eraldi arvutama.

* Kogu värvihulga võib korraga valmis segada ja säilitada seda kilega tihedalt kinnikaetuna. Kustutatud lupja on müügil nii kottides kui ka valmis-lubivärvina.

Sarnased artiklid