Lugeja küsib: kuidas panna pere kodutöid tegema?

Kristel Trell
kodus.ee
Pereliikmed võiks valida, millise kodutöö nad oma õlule soovivad võtta. | Shutterstock

Kodus.ee toimetuselt palus nõu lugeja, kes soovib, et pere rohkem kodutöödes kaasa lööks. "Meil on nii, et mina koristan ja kokkan ja teised pereliikmed tarbivad. Ma pole päriselt niisuguse elukorraldusega rahul. Kuidas teha nii, et kõik, ka lapsed, kodutöödes kaasa lööks?" päris lugeja.

Vastab nõustamiskeskuse Tark Süda suhtenõustaja Imbi Viirok:

Üks hea viis on korraldada perekoosolek, kuhu on kaasatud kogu pere. Täpselt nii nagu äris pannakse paika eesmärgid ja rollid, tasub seda teha ka kodus.Tehke nimekiri kodutöödest, mis vajavad tegemist iga päev ja töödest, mis vajavad tegemist iga nädal. Oluline on kõki pereliikmeid otsuste tegemisse kaasata. Alustuseks võiksid kõik pereliikmed valida, millise töö nad soovivad enda peale võtta. Omal soovil valitud tööd on palju toredam teha kui pealesunnitud tööd.

Kui töö osas ei saa valikut jätta, siis tasub valikuvõimalus jätta ajas, millal töö tehakse või milleski muus mõistlikus, mis jätab inimesele otsustamisõigust. Näiteks võib teismelise lapsega kokku leppida, et kord nädalas koristab ta oma toa, laps saab aga valida, millisel päeval ta seda teeb. Kirjaoskajad lapsed  löövad hea meelega kaasa toreda tabeli joonistamisel. Tabeli saab kleepida seinale ja sinna saab iga töö taha märkida, kes selle eest vastutab. Väiksemate laste jaoks on põnev, kui hästi tehtud töö eest saab tabelisse tähekese või mõne muu preemiamärgi. Laste puhul on oluline silmas pidada, et neile delegeeritud töö oleks eakohane.

Tülisid aitab vältida see, kui räägime nii partneri kui lastega oma ootustest, mitte oma rahulolematusest ja sõnastame ootused väga selgelt. Selle asemel, et pahandada: “sa ei aita kunagi mul koristada” on oluliselt produktiivsem jagada ootust: “mul oleks sellest palju abi, kui laupäeva hommikuti tõmbad sina tolmuimejaga põrandad üle, siis saan mina samal ajal pesu pesema panna.” Tuleb meeles pidada, et ka kodutööde tegemine võib olla lõbus ja loominguline. Selleks saab näiteks korraldada mõne võistluse, valida taustaks mõnusa muusika või teha asju vahel hoopis teistmoodi kui tavaliselt.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid