Lugejate säästunipid: 45 euroga nädalas terve pere söönuks

Kristel Trell
kodus.ee
raha
Kuidas raha kokku hoida? | 123RF

Kirjutasime Briti säästukuningannast, kolme lapse emast  Danielle Rossist, kel kulub nädala toidukraamile kõigest 45 eurot ning palusime lugejatel jagada meiega oma säästunippe. Aitäh kõigile, kes kaasa mõtlesid!

Kõige põhjalikumalt jagas meiega oma säästunippe lugeja Liina. "Ka meil on 5 liikmeline perekond," kirjutab Liina. "Minul on aastaid tavaks saanud, et kuu algul ostan kokku kõik vajalikud kuivained (makaron, riis, suhkur, õli, tatar, kuivatatud herned, pudrumaterjal) ning kartuli (25 kilo 11€(varsti peaks minema odavamaks ) hakkliha (5 kilo 15eurot ) ning ka sügavkülma sügavkülmutatud köögivilju, sibulat," selgitas ta.  "Kahjuks ise aiamaad ei oma , siis peab nendega läbi ajama, ning muidugi poest/turult ostetavaga. Mahlad, moosid , hoidised teen ise nii palju kui võimalik, küla pealt soetatud aiasaadustega. Ostan aegajalt ka taimset vahukoort,et lastele teha ise jäätist, kisselli peale , ise teen ka kõik tähtpäevade tordid. Varakult varun kokku võimalikult palju asju, mis säilivad," kirjutas ta.

"Alati ma vaatan kõige odavamaid asju, muidugi jälgin ka välimust ja kuupäeva - olen paraku saanud mõne toidumürgituse üle aja olevatest toitudest, enam ei julge neid kasutada," nentis Liina. "Kui on juba olemas kodus sellised asjad , mis ma eespool kirjutasin, on palju lihtsam elada ja läbi lüüa ning kui nupp nokib, saab ka väga häid toite kokku keeta." Liina püüab alati toidud ka veidi lastepärasemalt kaunistada - et pere pisematel oleks nii söömise- kui ka vaatamise rõõmu.


Liina pere lemmikud: 

*Panniplohv : 

riis (1.15eurot)
hernes-porgand (90senti)
tomatipasta( 80senti) 
kanafilee (2-5 eurot ,hind varieerub , sõltuvalt hinnast ja soodukast) 

*Võis hautatud köögiviljad: 

Kaks pakki köögivilju (0.90-1.30eurot, täitsa oleneb missugust parajasti olemas. Kui on soodukat, saab paki üldse kätte 79 sendiga) 
paar kartulit, kaks muna (10 muna on 82senti) 
ja sutsuke riivitud juustu (pakk maksab 1.20€ , saab kasutada väga mitu korda) 

*Makaronid hakklihaga: 

makaronid 29senti pakk 
hakkliha(sügavkülmast) 

*Makaronid maksakastmega
Makaronid 29senti pakk
seamaks 1.60€ sügavkülmutatud maks

"Kui tahame midagi värsket kõrvale, on selleks üldjuhul kapsa-porgandi salat hapukoorega. Porgandi kilo 29 senti, ostan tavaliselt 4-6 tk ja saan veel odavamalt ja kasutada mitme päeva salatis/supis. Kapsa ostan üldjuhul kõige väiksema, kilo hind 30 senti, kapsast saan ka veel kasutada kas mitme päeva salatis või supis," selgitas Liina. "Meie saame 45 euroga nädalas kindlasti hakkama, kui kasutame neid toiduaineid mis on kodus olemas. Juurde vaja sis osta üle või üleülepäeviti piim, leib, värsked köögiviljad, puuviljad. Kala on meie pere laste (eriti pesamuna) lemmik. Võileibu sööme me harva, eriline lemmik on sprotipasteedi leib marineeritud kurgiga," kirjutas ta.

Lugejad soovitasid ka osta juurviljad näiteks otse Eesti talunikelt ning keeta rohkem suppe. "Üksi kolme last klasvatanuna olen pidanud sellise rahaga ikka vahest märksa kauem läbi saama ,kui ainult ühe nädala, ehk paar nädalat ikka," kirjutas lugeja Esta. "Ühe nädala jaoks on see veel täiesti ok raha," leidis ta. "Tulebki ise teha hoidiseid, käia seenel-marjul, võimalusel kasvatada ise midagi.Osta viimase päeva allahinnatud kaupa,seda sügavkülma ka varuda, et ei peaks toiduvalmistamiseks kallist kraami kasutama.Väljas söömas käia ei saa, ikka ise tuleb söök teha. Kallim kraam ,nagu liha, jagada kohe toiduvalmistamise portsudeks ja panna sügavkülma, mida kohe toiduks ära ei tarvita. Portsud muidugi väiksemad,aga ikkagi igas toidus liha," soovitas ta.

"Kui menüüst eemaldada poolfabrikaadid ja valmistoidud, hoiab oluliselt kokku. 45 eurot on tegelikult päris palju," kirjutas lugeja Eve. "Eestis saab neljaliikmeline pere hakkama ka 20 euroga nädalas, eeldusel et kapis on omatehtud hoidiseid ja varutud kuivaineid. Kui kelder ka kartulit ja juurikaid sisaldab, saab veel vähesemaga hakkama. Seega selle nädalase summa suurus on väga paljudest nüanssidest sõltuv," arutles ta.  "Mis lihakraami puutub, siis tihti saab poest sama päeva säilivusega tooteid 30-50% soodsamalt ja nutika retseptiga teeb sellest söögi rohkemaks, kui üheks toidukorraks," soovitas ta. "Kokkuhoid on eelkõige peas kinni, mitte niivõrd rahakotis. Jah, on erandeid, aga tihti tehakse kaalutlemata oste ja imestatakse, kuhu kaob raha."

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid