Mahe maitseparandaja ja antiseptik
Jüri Annist
Kuna monardad on väga populaarsed aiataimed, siis on erineva õievärvi ja kõrgusega sorte lugematul hulgal. | Shutterstock

Kaunid monardaõied meelitavad aeda mesilasi ja liblikaid. Meeldiv maitselisand teele ja toitudele.

Monardad Monarda on ühed kõige dekoratiivsemad püsikud maitse- ja ravimtaimede arvukas peres. Monardade perekond pärineb endeemsena Põhja-Ameerikast, kus juba indiaanlased kasutasid neid mitmesuguste tervisehädade leevendamiseks. Taimed sisaldavad tuntud looduslikku antiseptikut tümooli. Viimane on tööstuslike suuvete praktiliselt vääramatuks koostisosaks.
Monardade abil on ravitud väiksemaid haavu ja kriimustusi. Monardast valmistatud teega on leevendatud peavalu ja alandatud palavikku. Erinevad sordid on erineva maitsega, kuid teetegemiseks sobivad nad kõik.

Tee valmistamiseks võta lusikatäis värskeid või kuivatatud lehti ja/või õisi, vala üle klaasitäie keeva veega, lase 5–10 min tõmmata, lisa maitse järgi mett ning joo enne magama heitmist.

 

Vähenõudlikud, ent liikuvad püsikud
 

Monardad on külmakindlad ja vähenõudlikud püsikud. Tavaline aiamuld (mitte liiga kuiv) ja päike ajavad asja ära. Vähene vari monardasid ei eksita. Kui puhmik jääb keskelt lagedaks, siis kaeva kängunud osa labidaga välja ja täida tekkinud lohk viljaka mullaga. Üsna invasiivse taimena kasvatab monarda lisatud mulla kiiresti uusi harusid täis.

Kevadel võivad noori taimi ohustada teod ja suvise põua saabudes jahukaste. Uued sordid suudavad jahukastele paremini vastu panna. Jahukasteseid taimi soovitatakse pritsida veega lahjendatud piimaga (3 osa vett ja 1 osa poepiima). Jahukaste varasel ilmnemisel lõika puhmikud 15 cm kõrguselt maha ja kasta regulaarselt. Monarda kasvatab ennast kiiresti uuesti üles ja jätkab õitsemist.

Kasvuhoonesse, kus kasvavad tomatid, soovitatakse istutada ka monardasid. Nad meelitavad kohale mesilasi, kes möödaminnes ehk ka tomatite õied ära tolmeldavad. Nii uskumatu, kui see ka ei tundu, pidavat monardade lõhn parandama tomatite maitset.

Monardad on väga head meetaimed. Liblikate värvikas karussell keerleb pidevalt monardaõite kohal. Taimelehti võib pruukida salati, tee ja liharoogade maitsestamiseks.

 

Sordirohkus
 

Kuna monardad on väga populaarsed aiataimed, siis on erineva õievärvi ja kõrgusega sorte lugematul hulgal. Umbes 16 monardaliigist on tuntumad üheaastane sidrunmonarda M. citriodora, keda inglise keeles kutsutakse lemon mint ehk siis „sidrunmünt” ja aedmonarda M. didyma, kes on saanud hellitusnime bee balm ehk „mesilase palsam”.
Nimelt saavat monardaõitest valmistatud puderhautisega leevendada mesilase nõelamisel tekkinud valu. Tuntud on ka toruõieline monarda M. fistulosa, kelle laialt levinud nimi on bergamot. Mõlemad viimatimainitud liigid on püsikud. Bergamotiõli, millega maitsestatakse kuulsat Earl Grey teed, saadakse siiski tsitruste hulka kuuluva bergamotipuu Citrus bergamia viljade koorest.

AIAS: Putukaid meelitav vähenõudlik püsik, hea meetaim

KÖÖGIS: Meeldiv maitselisand teele ja toitudele.

RAHVARAVIS: Antiseptiliste omadustega taime kasutatakse väiksemate nahavigastuste raviks ja värskendava suuvee koostisosana.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid