Mida arvestada, kui sisustad väärikat, ajalooga maja?

Kristel Trell
kodus.ee
Vanale talumajale saab uue viimistlustega anda uue hingamise. | 123RF

Kuigi Eestis kerkib uusarendusi nagu seeni pärast vihma, eelistavad paljud oma kodu rajada vanasse, väärikasse ja ajalooga hoonesse. Mida aga sellise koha sisustamisel arvestda tuleks?

"Ajaloolise maja sisustamisel peab kõigepealt endale selgeks tegema, millises stiilis ja võtmes uut interjööri luua soovitakse," soovitab sisekujundaja ja blogi Home for Soul autor Katariina Kalda.  "Üldjuhul, kui soetatakse ajalooline maja, siis ka üritatakse hoida sama joont sisekujunduses. Arvestama peab eelkõige aknede ja lagede kõrgusega. Lähtuvalt sellest kujuneb iga ruumi iseloom ja eripära, sest üldjuhul need on asjad, mida muuta arhitektuuriliselt ei saa või ei tohi," selgitab ta.

Vanas majas on palju esiletõstmise väärilist. | 123RF

Vastavalt sellele, kas tegemist on kõrgete või madalate lagedega, peab Kalda sõnul olema valitud ka värvipalett ning mustrijooks seintel. "Akende puudumisel tuleb lähtuda heast valgustusplaanist ning akende olemasolu korral just rõhutada nende omanäolisust. Vanades majades on tihti suureks uhkuseks akna kuju, klaasuksed, ukselingid, aknakronsteinid, uste ja akende kinnitusvahendid jms," räägib ta.

Kardinate valikul tasub Kalda sõnul silmas pidada, missugused aknad on ja mis seal näitamist väärib - ehk tasuks loobuda tüllkardinast ning panna akna ette lihtsad roomakrdinad , mis kogu akna ilu esile toovad. "Loomulikult on alati kaunid ka klassikalised külgkardinad, mis aegumatutes mustrivariatsioonides imehästi lisavad ruumile vajalikku ajastuhõngu," räägib ta.

123RF

Ajaloolise maja ruumiplaneering tasub tema sõnul mitu korda läbi mõelda, kui on soov seda muuta. "Tihti on tegelikult esialgne lahendus kõige parem ning hiljem on kahetsus suur, kui mõni kergsein liiga hoogsalt sai maha lammutatud või ümber tõstetud," leiab ta. "Ajas muutuvad inimeste eelistused ning juba praegu võib märgata, et veel kümmekond aastat tagasi ülipopulaarne avatud köök hakkab asenduma hoopis eraldi ruumina paikneva köögiga. Seega ehk tasuks kindlaks jääda sellele plaanile, mida arhitekt hoonet luues näiteks ette nägi."

"Sisustuse osas soovitan lähtuda põhimõttest, et kodu ei sünni üleöö ega omanda oma lõplikku nägu paarikuise remondi käigus. Tasub iga detaili puhul hoolikalt mõelda ja vaadata," hoiatab ta ülepeakaela sisustama hakkamise eest. "Teinekord ehk isegi oodata, et kõige asi poes kõnetaks. Pole mõtet soetada kitšilikke nipsasjakesi vaid selleks, et riiulid oleks täidetud või ruumid "disainitud"."

123RF

Eraldi lahendusena, kuid kõikide samade põhimõtete järgi on sisekujundaja sõnul võimalik ka kujundada ajaloolises majas paiknevat kodu nii, et sisu on täiesti moderne ehk tinglikult nimetatuna isegi minimalistlik. "Nõnda on võimalik rõhutada just maja või korteri arhitektuurset joont ning vastandada sellele siis eriti hoolikalt valitud detailid tänapäeva kujunduskunstist."

 

Sarnased artiklid