Mida näitab vereanalüüs ja mida tavaliselt sealt uuritakse?

Kodutohter
Veri sisaldab inimese kohta väga palju informatsiooni. | Shutter

Kui mingi probleemiga perearsti juurde minna, siis sageli saadetakse esimese asjana verd andma, et teha vereanalüüs. Mida vereanalüüs näitab, miks seda tehakse ning mida tähendavad selle keerulised terminid?

Vereanalüüs annab teavet organismi tervisliku seisundi või mõne organi toimimise kohta.
Veri sisaldab inimese kohta väga palju informatsiooni: näitab hemoglobiinitaset, valgete ja punaste vereliblede hulka, veresuhkru- ja kolesteroolisisaldust jne. Vereproov kinnitab ka südamelihase infarkti või põletike esinemist organismis. Samuti saab vereseerumist välja lugeda juba üsna algstaadiumis rasedust ja testida HI-viirust ning C-hepatiiti.


Mida meie verest uuritakse?

Hemogramm ehk verepilt annab üldise ülevaate organismi seisundist. See näitab immuunsüsteemi seisundit, vere hapnikutranspordivõimet ja vedelikutasakaalu organismis.

Hemoglobiin on rauda sisaldav valguline ühend vere punalibledes ehk erütrotsüütides ja selle ülesanne on hapniku transportimine kopsudest kudedesse.

Ferritiin näitab organismi rauavarusid. Väikesed väärtused viitavad rauavaegusele, suured liigsele rauale.

C-reaktiivne valk (CRP ehk põletikumarker) on tundlik põletiku ja südame-veresoonkonnahaiguste riski marker.

Glükoos on organismi peamine energiaallikas ja oluline ainevahetuse regulaator. Suur väärtus võib osutada suhkruhaigusele, väike viidata sellele, et toiduga saadud süsivesikute kogus ei ole kehalisele koormusele piisav.

Kreatiini kinaas (CK) on rakusisene ensüüm, mida leidub kõikides lihastes. Suurenenud väärtused võivad olla tingitud ülemäärasest lihasekoormusest või traumadest.

Kaltsium (Ca) on üks tähtsamaid organismis sisalduvaid mineraalaineid. Üle normi olev näit võib viidata kilpnäärme või kõrvalkilpnäärme haigusele, alla normi jääv näit neerupuudulikkusele.

Magneesium (Mg) osaleb süsivesikute ainevahetuses, valkude sünteesis ning lihaste ja närvide talitluses. Magneesiumivaegus põhjustab lihasenõrkust ja võib olla lihasekrampide põhjuseks.

Uurea on valkude lõhustumise lõpp-produkt maksas ja võib viidata neerutalitluse häiretele või podagrale.

Aspartaadi aminotransferaas (ASAT) näitab lihaskoe kahjustusi. Mõõdukas suurenemine võib tähendada skeletilihaste haigust, kuid väärtus võib suureneda ka traumade järel ning väga tugeva kehalise koormuse korral. Samuti suureneb selle sisaldus veres maksakahjustuse korral.

Kreatiniin on lihaste ainevahetuse lõpp-produkt, mis aitab hinnata neerude töö tõhusust.

D-vitamiin soosib luude ainevahetust ja vähendab luumurdude tekke riski. Mõjutab valkude sünteesi lihases.

Kolesterooli suurenenud sisaldus veres on oluline südame-veresoonkonnahaiguste riskitegur.
 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid