Mida teha, kui teist kodulaenu sulle enam ei anta?

kodus.ee
Kui pangast kodulaenu ei anta, tuleb mõelda teistele võimalustele ja lahendustele. | Shutterstock

Kuna kinnisvarasse investeerimine on olnud üsna mõistlik rahapaigutus, siis nii mõnigi inimene tahaks soetada lisaks oma praegusele eluasemele veel ühte korterit välja rentimiseks. Mida teha, kui üks kodulaen on juba maksmisel ja pank ei taha teist kodulaenu anda?


Paljude inimeste jaoks, kel on juba üks kodulaen olemas, on väga keeruline saada pangast laenu teise eluaseme ostmiseks. Kui kõrgema intressiga tuleks veel toime, siis vähestel on välja käia vähemalt 40% omaosalust, mida pangad enamasti uue eluasemelaenu puhul eeldavad.

Ometi on neid inimesi, kel on soov lühiajaliseks või pikemaajaliseks investeeringuks soetada üks või mitu korterit, üha rohkem. Samuti on suur hulk inimesi, kellel ei ole püsisissetulekut, vaid kes saavad näiteks kord aastas dividenditulu. Nemad ei kvalifitseeru üldse kodulaenu klientideks. Mis on lahenduseks? 

Niisugustel juhtudel on üheks lahenduseks kinnisvaralaen. Eraisik saab kinnisvaralaenu võtta kuni 15 aastaks, äriühingud kaheks aastaks. Intress on küll kõrgem kui eluasemelaenul – keskmiselt 8-12%, sõltudes laenuvõtja maksevõimest, investeerimisobjektist ja perioodi pikkusest, ent enamjaolt katab üüritulu siiski laenumakse. Võibolla esimesed kümme aastat tulu ei teeni, kuid sealt edasi küll.

Väikeste elamispindade ostmine ja väljaüürimine on kasvav trend ning mõnelgi investoril võib olla juba mitmeid kortereid. Tallinna korteriturule tuleb igal aastal inimesi juurde.
Allikas: Arco Vara 

Sarnased artiklid