Miks ei tohiks lihaspinge ja ülekoormuse korral sooja vanni minna?

Kodutohter
Kui tööd tehes tekib äkki äge valu, pane kohe sellele kohale jää- või külmakott ja hoia seda peal umbes veerand tundi. | Shutterstock

Kui lihased on pärast raskemat tööd või koormust valusad, kas lõõgastuseks võib minna sooja vanni või sauna? Tundub justkui hea mõte?

Liigne lihasepinge tekib siis, kui oled pikemat aega sundasendis või koormad järjest samu lihaseid. Veel hullem, kui kasutad neid asümmeetriliselt: ühte kehapoolt koormad rohkem kui teist. Iga töö ajal tõmbub lihas vaheldumisi pingule ja lõõgastub, see on loomulik protsess. Aga kui midagi ülemäära teed, tekibki ülepinge, mis võib kahjustada lihaskiudusid, samuti võivad tekkida väiksed rebendid ja verevalumid, mis põhjustavad valulikkust.

Ägeda lihasevalu korral ei ole tark kohe vanni või sauna minna, sest kui ülepingest on tekkinud mikroverevalumid ja väiksed rebendid, võib soojus vigastusi hoopis süvendada.

Järsku tekkinud äge valu on ilmselt tingitud mingist suuremast traumast. Sel juhul tuleb kohe peale panna jääkott (külmakott), mida võib järjest peal hoida kuni veerand tundi. Ka tuleb anda lihastele puhkust. Kui aga valu tekib teisel-kolmandal päeval, on see enamasti lihase mikrokahjustustest. Ka siis tasuks valutavat piirkonda algul jahutada, näiteks mõne jahutava geeliga. Hiljem, kui valu pole enam nii äge, mõjub soe hästi: võib minna sauna või vanni või määrida soojendava geeliga.

Tugeva valu leevenduseks võib võtta valuvaigistit – ka see aitab lihaseid lõõgastada. Sealjuures on aga see oht, et kui tarvitad korralikult valuvaigistit ja valu kaob, hakkad kohe uuesti tööd rabama. Selles mõttes tasub olla ettevaatlik.

Kui järgmisel päeval on lihased rahmeldamisest hellad ja kanged, tuleb tahtmine jalad seinale visata ja ainult pikutada.

Ülepingutatud lihastele tuleb küll puhkust anda, kuid päris lamama jääma ei peaks,” leiab dr Kabel. “Kui näiteks kange selg vähegi lubab, võib ka aias toimetada – teha seda, mis ei nõua suurt lihasepinget. Kindel on see, et peaks vältima ülemääraseid koormusi.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid