Miks inimesed eelistavad talvisel ajal püsida kodus?

Sisuturundus

Sügise algus ei too endaga kaasa mitte ainult mõnusa karge õhu ja kaunid värvilised puud, vaid eestlased hakkavad vaikselt paika panema oma talviseid puhkuse- ja ajaveetmisplaane.

Üllataval kombel aga ei lähegi paljud eestlased talveks soojale maale, vaid eelistavad veeta aega siinsamas Eestis. Sellel on üks oluline põhjus: paljud eestlased leiavad talvisel ajal erinevaid meelelahutusviise, mille seltsis toredalt aega veeta kodus olles. Kuna kodus on talvel niivõrd mõnus aega veeta, ei ole ka põhjust talvel reisimiseks.

Alljärgnevas artiklis toome esile mõned meelelahutusviisid, mida kodus saab harrastada ka talvel, üheskoos soovitustega selle osas, kuidas oma kodune keskkond talvehooajaks valmis panna.

Levinud meelelahutusviisid, mida eestlased kodus harrastavad

Talvehooaeg on üks parimaid aegu selleks, et tegeleda asjadega, mille jaoks muidu suvel pole aega. Kui suvel veedavad enamus meist rohkem aega õues, siis talvekuudel saab pühendada rohkem aega oma hobidele, vaadata filme, lugeda või võtta ette põnevad mängud.

Siin on mõned levinud meelelahutusviisid, mida just talvel saab oma kodumugavuses nautida:

* Voogedastusplatvormide nautimine - Netflix on muutunud lõõgastuse sünonüümiks: üle 80% eestlastest eelistab Netflixi voogedastusplatvormide seast ning kasutab Netflixi igakuiselt. Kui suvel pole oluliselt aega teleri ees olemiseks, siis talvel saad järgi vaadata oma lemmiksarjade uued hooajad või vaadata filme, mille jaoks pole seni mahti olnud. Kusjuures, talvist vaatamistrendi on märgatud ka statistikas: Nielseni kohaselt saavutati suurimad vaatamisnumbrid just jõulunädala paiku.

* Video- ja õnnemängud - Televiisori jälgimine pole kaugeltki ainus meelelahutus, mille jaoks inimestel talvel rohkem mahti on. Saadete vaatamise kõrval on oluline roll ka video- ja õnnemängudel, millest mõlemaid naudivad ka eestlased. Üllatuslikult on kasvanud eestlaste seas ka just veebipõhiste õnnemänguplatvormide nagu Jalla Casino või teiste keskkondade kasutamine: vaid viivu viie aastaga on kasvanud ka hasartmängumaksu kogulaekumine Eestis. Videomängud on samuti olulisel kohal: eestlased kulutavad aastas kokku suisa miljoneid eurosid internetimängude ostmisele.

* Lauamänguõhtud - Video- ja õnnemängude kõrval on oma koht lauamängudel. Paljud Eesti pered korraldavad vahel suisa sõprade seltsis lauamänguõhtuid: tullakse kokku mõnusalt aega veetma, mängides mõnda lauamängu. Brain Games 2022. aasta statistika kohaselt oli Eesti enimostetud lauamäng “Kluster”, sellele järgnesid “The Mind”, "Carcassonne" ja "Saboteur". Ka “Catan” on Eestis hoogustunud: üle riigi toimub suisa erinevaid väiksemaid võistluseid ja turniire. Kui õues puhub kõle tuul, võib sõprade seltsis lauamängude harrastamine olla üks kõige mõnusamaid asju, mida üldse kodus ette võtta.

* Lugemine ja enesearendus - Kui paljud meist on öelnud, kuidas nad sooviksid mõne raamatu läbi lugeda või kiire internetikoolituse läbida, aga pole lihtsalt aega? Talvel tekib seda aega tunduvalt rohkem juurde ning seega on paras aeg istuda diivanile sooja pleedi alla, teha tassike teed ning tegeleda enesearendusega. Miks mitte läbida koolitusi või lugeda harivaid raamatuid? Niiviisi on kodus veedetud aeg mitte lihtsalt lõõgastav, vaid ka hariv.

* Tubased hobid - Meelelahutusviise võib olla teisigi: talvel saab jällegi panna rohkem tähelepanu hobidele, mis muidu on liiga tubased, et neid suvise päikesepaiste ajal nautida. Sellisteks hobideks võivad olla näiteks maalimine, joonistamine või muud kunstilised loometegevused või käsitöö. Kui õues on pilkane pimedus, on paras aeg võtta heegeldustöö või maalimiskomplekt välja ning just niimoodi sisustada oma õhtut.

Kuidas kodu talviseks ajaveetmiseks valmis panna?

Selleks, et ülalmainitud tegevused oleksid mõnusad, peaks kodune keskkond olema ka lõõgastav. Talvine kodukujundus ei pea olema keeruline, kuid mõnusa keskkonna loomisel tasub silmas pidada neid kuldseid reegleid:

* Kasuta rohkem küünlaid ja hubast valgustust - Küünlavalgus on justkui talvise aja sünonüüm. Peaaegu mitte miski ei suuda luua koju sellisel määral hubasust nagu seda teevad küünlad. Meeldiva atmosfääri loomiseks tasub osta mahedalõhnalisi küünlaid, mis lisaks soojale valgusele tekitavad koju ka meeldiva lõhna. Mitmed Eesti käsitöölased valmistavad suisa talvise lõhnabuketiga küünlaid, kuhu on lisatud näiteks kadakaoksi, marju või muid põneva hõnguga elemente. Lisaks küünaldele tasub mõelda ka erinevatele valguselementidele: võid siia-sinna sättida elektrilisi küünlaid, valguspuid või muid valgusteid, mis muudavad kodu valguslahenduse soojemaks.

* Hangi pehmed padjad ja pleedid - Kui suvel ei taha ühtegi sooja tekki ega patja isegi näha, siis nüüd on aeg oma kodu talve jaoks valmis panna ning tuua välja kõige pehmemad pleedid, padjad ja tekstiilid. Võimalusel loo elutuppa suisa lugemisnurgake, kuhu sätid erinevad istumispadjad ja pleedid - niimoodi lausa kutsub tuba lugema ja pisut lõõgastuma. Samamoodi tasub diivanile kuhjata erinevaid padjakesi, mille keskel oleks hea pikutada ja aega veeta.

* Säti küttesüsteem parajaks - Siinkohal võid mõelda, et talvise pakase ajal tuleks küttesüsteem keerata maksimaalse temperatuuri peale. See ei ole aga sugugi parim mõte. Mõnusama kodukeskkonna jaoks tuleks pigem just hoida temperatuur optimaalsena või isegi pisut madalana: üle 22 kraadi ei tohiks toas olla. Kui toas on liiga soe ja umbne, ei ole ka mahti mängida lauamänge või pikutada sooja pleedi all. Kui tuba on juba varustatud sooja pleediga, ei ole sugugi vaja temperatuuri liialt kõrgeks viia - las tuba olla veidi jahedam, et mõte saaks kiiremini rännata. Just selle jaoks ongi mõeldud soojad kampsunid ja pleedid - need annavad piisavalt sooja.

* Too tuppa värskeid kuuseoksi - Oleme kõik harjunud korjama värskeid lilli ja neid tuppa tooma, aga miks mitte teha sama talvel? Lillede asemel võib aga tuppa tuua hoopis värskeid kuuseoksi või osta lillepoest talviseid pärgasid, kuhu on sätitud oksad, käbid, kuivatatud marjad jm talvised esemed. Lisaks kodu kaunistamisele toovad värsked kuuseoksad tuppa meeldiva loodusliku värskuse, mis täidab terve toa oma talvise olemusega. Kuuseoksi ja talviseid lille- ning taimeseadeid võib toas hoida ka väljaspool jõuluaega: kuusepuu ei pea olema ainus talvine kodukaunistus.

* Valmista ise kodus küpsetisi - Suvel ei kasuta enamus meist kodus pliiti või ahju - ilmselgelt ei ole ükski pereliige huvitatud soojast toidust, veel vähem soojadest saiakestest ja küpsetistest. Küll aga muutub see talvel, mil ahjusoe kaneelisai, piparkook või muffin on enamgi kui teretulnud. Isegi, kui sa pole kogenud küpsetaja, tasub talvisel ajal nädalavahetusel piparkoogitegu või koogiküpsetamine ette võtta. Miski pole nii mõnus, kui astuda kargest õuest tuppa, kus sind tervitab hingematvalt meeldiv värske koogilõhn. Võid sellest teha suisa talvise traditsiooni ning valmistada mõne toreda küpsetise igal talvisel nädalavahetusel - see on kaunis mälestus, mis läheb südamesse kogu perele.

Külm hooaeg ei pea olema kõle ja rusuv, eriti, kui järgida just neid nippe. Leia endale hobid ja tegevused, mille jaoks muidu aega pole olnud ning säti kodu ajaveetmiseks valmis. Niimoodi leiad, et külmad ilmad on just aasta oodatuim aeg, mil saad rohkem pühendada aega oma lemmiktegevustele, nautides kauni kodukeskkonna hubasust.

 

Tähelepanu! Tegemist on hasartmängu reklaamiga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks. Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult!

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid