Miks maasikate vahele küüslauku istutatakse? Kasulik või hoopis kahjulik?
kodus.ee
Maasikale mõeldud toitaineterikas maa sobib hästi ka küüslaugu kasvatamiseks. | Shutterstock

Küüslauk on juba ajalooliselt maagiline taim, kellele on omistatud tugev kaitsev vägi. Seda uskumust toidab ka meie soovmõtlemine.

Ühelt poolt on maasika ja küüslaugu kooskasvatamine lausa rahvatraditsioon. Juba meie vanaemad ja naabritädid tegid nii ja on seda soovitanud järgnevatele põlvedele. Maasikale mõeldud toitaineterikas maa sobib hästi ka küüslaugu kasvatamiseks.

Teiselt pool on küüslaugu keemiline koostis tõepoolest selline, mis aitab osasid haigustekitajaid vaos hoida ning lõhn peletab eemale isegi mõne inimese.

Nii on soovitatud küüslauku istutada või taimi küüslauguleotisega pritsida eelkõige taimekaitselisest seisukohast. Küüslaugu eeterlikud õlid peletavad osasid putukaid, aga tõrjuvad antibiootiliste omaduste tõttu ka seenhaigusi. Küüslaugutaimede lõhn hoidvat eemal ka tigusid ning õielõikajaid, kes maasikasaagile suurt kahju võivad teha. Lisaks on küüslaugust abi leitud maasikatele pandava linnukaitsevõrgu toestamisel.

Samas võib kohata ka väiteid, et maasika ja küüslaugu kooskasvatamine ei tule tegelikult kummalegi kasuks. Esiteks võistlevad nad mulla toitainesisalduse pärast. Teiseks pärssivat küüslaugust erituvad ained ka maasikasaaki, eriti teisel-kolmandal aastal. Mine võta kinni, kus see päris tõde on...

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid