Miks õunapuu kuivab?

TM Kodu&Ehitus
Õunapuu hakkab lihtsalt ühel hetkel hääbuma ja kuivama. Põhjusi võib olla mitmeid. | Shutterstock

Aastaid saaki kandnud õunapuu võib aiapidajat üllatada sellega, et kuivab lihtsalt järsku ära…

Paljud aiapidajad on pidanud täheldama, et paarkümmend aastat vana õunapuu hakkab aias kuivama. Muidu on tubli puu andnud igal aastal kenasti saaki. Järsku tõmbuvad aga mõned lehed rulli ja kogu lehestik muutub tavapärasest heledamaks. Kahjureid puul aga pole. Mida sellest arvata?

Kui puul ei leidu märke näriliste kahjustustest, on viga üldjuhul mullas. Tasub uurida, kas õunapuu kasvab tihedas savimullas või vett läbilaskvas kiviklibuses pinnases. Üks põhjus, miks õunapuu on viletsaks jäänud, võib olla liiga märg muld. See ei meeldi õunapuule kohe üldse, sest märjas mullas õhk ei liigu ja juurestik kannatab hapnikupuuduse all.

Aastatega pinnas vajub ja tiheneb, vesi võib hakata märkamatult kogunema puu juurestiku piirkonda. Aktiivne juurestik on võrdne võra laiusega. Kas antud kasvukohas on õunapuu saanud oma juurestiku vajalikus ulatuses välja arendada?

Puud on üldiselt väga vastupidavad ja pingutavad kaua, kuni juurestik tõesti enam ei suuda puud toitainetega varustada. Vana puu juurestiku piirkonnas olevat pinnast on keeruline paremaks muuta, kuid vajadusel saab seda vormida kumeramaks, et sajuvesi puust eemale nõrguks.

 

Kas väetist on piisavalt?
 

Lehtede kollakas või kahvatu toon viitab lämmastikupuudusele. Tuleb küsida, kas mulda on väetatud ja lubjatud? Kui puu all kasvab muru, võistleb see mõningal määral õunapuuga toitainete pärast.

Kevadel, kasvuperioodi alguses, võiks õunapuule anda üldväetist. Et väetist sügavamale mulda viia, lüüakse raudkangiga kogu võraalusele alale umbes 30 cm sügavused augud ja pannakse väetis aukudesse. Seejärel kastetakse, et väetis lahustuks, ja aetakse augud mulda täis.

Saagi põhjal ei ole alati võimalik õunapuu seisukorda hinnata. Väga viletsas seisukorras puu võib üllatada eriti rikkaliku õunasaagiga, mille eesmärk on levitada võimalikult palju seemneid, et jätkata elu uute taimedena.

Sarnased artiklid