Miks õunapuu ühel aastal kannab vilju ja järgmisel ei anna midagi?
Väino Eskla
Üleaastane viljakandvus tekib tavaliselt siis, kui puu on aastaid lõikamata ning võra väga tihedaks läinud. | Shutterstock

Paljudel õunasortidel kipub koos saagi suurenemisega tekkima viljakande perioodilisus, s.t ühel aastal on puu õunu kuni okste murdumiseni täis, järgmisel kevadel aga näitab meile vaid üksikuid õisi. 

Tõsi, perioodilisus võib olla sorditi üsna erinev, selle kohta saab teavet põhjalikumast sordikirjeldusest.

Üleaastane viljakandvus tekib tavaliselt siis, kui puu on aastaid lõikamata ning võra väga tihedaks läinud. Suure saagi tõttu ei jätku puul suvel toitainevarusid õiepungade moodustamiseks (seda eelkõige vähese väetamise korral). Pealegi jäävad viljad sellisel ülirikkalikult kandval puul märksa väiksemaks.

 

Kuidas vähendada perioodilisust?

 

Soovitan kevadel enne lõikamist puude juures uurida, kui palju õiepungi okstel leidub (õiepungad on ümaramad ja teistel viljapuudel peale ploomipuude ka suuremad, kasvupungad aga valdavalt väiksemad ja teravama tipuga).

Sellest lähtuvalt saab otsustada, kui põhjalik lõikus ette võtta: loodetava suure saagiaasta kevadel on otstarbekas põhjalikumalt lõigata. Nii paraneb allesjäävate viljade väljanägemine ning puu saab kasutada juurtest tulevaid toitaineid rohkem ka uute õiepungade moodustamiseks. Olukord paraneb veelgi, kui murrame juuni lõpus – juuli esimesel poolel ära kõik liigsed võrsed ehk aiapidaja kõnepruugis vesivõsud (sellest on lähemalt juttu suvise lõikuse peatükis). Kui õiepungi on aga vähe, võib suurema lõikuse edasi lükata ning piirduda esmalt kuivanud ja lausa hõõrduvate või väga lähestikku paiknevate okste väljalõikamisega.

Kui puid on istutamisest alates korrapäraselt kujundatud, võib hõredamaid puid  hilisemas eas ka üle aasta lõigata. Vahepeal pikka aega hooldamata olnud võrad vajavad aedniku kätt üsna mitu aastat järjest. See tähendab, kui „metsistunud“ võra esimese hooga väga palju lõigata (harvendada), tekiks suvel ülemäärane võrsekasv.

Allikas: Kodu&Aed Lõikusvihik

Sarnased artiklid