Miks valged aknaraamid kolletuvad?

kodus.ee
Tänapäeval kasutatakse juba rohkem vesipõhiseid värve, mille eelis ja märksõna on "ei kolletu". | Shutterstock

Kolletunud aknaraamid viitavad üldjuhul lahustipõhisele värvile või on tegemist juba aastaid tagasi värvitud pindadega, mis ajaga päikese ning õietolmu tõttu on kollakaks tõmbunud.

Tänapäeval kasutatakse juba rohkem vesipõhiseid värve, mille eelis ja märksõna on "ei kolletu". Siiski peab meeles pidama, et akende hooldust/pesu peab tegema regulaarselt, ütleb Tikkurila värvikonsultant Reigo Mägi.

Veepõhise aknavärviga on ka mugav töötada, sest see on lõhnatu ja nakkub suurepäraselt aluspinnaga. Mis puudutab värvi läikeastet, siis Reigo Mägi sõnul võiks värv olla kas poolläikiv või läikiv. Mida läikivam pind, seda raskem on elukeskkonnal (taimestikul) sinna kinnituda ning on lihtsam pesta/hooldada.

Sageli kurdetakse ka, et värv kipub pragunema. Vanadel akendel näeb tihti kobrutanud ja tugevalt pragunenud värvi.

Pragunemine ja lahtikoorumise peamised põhjused on:

Kuiva värvikihi lõhenemine (läbi ühe või mitme värvikihi) värvikihi vananemise tulemusena. Varases staadiumis ilmneb see viga juuspeente pragudena, hiljem koorub värv tükkidena lahti.

Madala kvaliteediga värvi kasutamine, mille nakkumine ja elastsus on ebapiisavad.

Värvi liigne vedeldamine või liiga õhukese kihina värvimine.

Kehv pinna ettevalmistamine (tolmune pind).

Halvas seisukorras puitpinna kruntimata jätmine.

Värvimine tuulise ilmaga, mis põhjustab lateksvärvi liiga kiire kuivamise.

Pindade ettevalmistamine peab käima järgmiselt.

Varem värvitud pindadele tuleb teha korralik ettevalmistamine.

Eemalda lahtine värv ja rooste (nt naelapeadelt). Määrdunud pinnad pese puhastusvahendi vesilahusega, loputa veega ning lase kuivada. Hallitanud pind pese spetsiaalse vesilahusega, loputa veega ja lase kuivada. Lihvi vana läikiv värvipind matiks, eemalda lihvimistolm.

Puhta puiduni puhastatud pinnad töötle puiduimmutusainega, metallpinnad metallikruntvärviga.

Värvitav pind peab olema puhas ja kuiv (puidu suhteline niiskus alla 20%), õhutemperatuur +5 °С kuni +28 °С, suhteline õhuniiskus alla 80%. Väldi liiga kõrgeid temperatuure värvimise ajal. Metallpindade temperatuur ei tohi olla üle +35 °C.

Sega aknavärvi enne kasutamist hoolikalt. Ühtlase toonierinevusteta värvipinna saamiseks sega värvimisnõusse valmis piisav kogus värvi. Kanna pinnale 2 kihti värvi rulli, pintsli või värvipihustiga. Värvirulliga värvides tasanda üle pintsliga. Eriti hoolikalt värvi puitmaterjali servad ja otsmised pinnad. Aknaraamide värvimisel  peab värv ulatuma 1–2 mm klaasi peale.

Sarnased artiklid