Millisest kangast voodipesu eelistada?

Sisuturundus
Bambuskangast voodipesu Amore. | E-tekstiil

Voodipesude valmistamisel kasutatakse erinevate omadustega kangaid. Lisaks pesu kaunile välimusele tasub tähelepanu pöörata veel mõnele aspektile.

Naturaalsete kangaste valik on tänapäeval lai. Sünteetilise tekstiili ees omavad need eelist, kuna on parema hingavusega. Et magades keha higistab, on hea hingavus voodipesu puhul aga suureks plussiks. Hästi hingav voodipesu on nahasõbralik ning mõjub magades soojana. Naturaalsed kangad on keha vastas ka mõnusalt pehmed. Naturaalsed on näiteks puuvillast, siidist ning bambusest kangad. Tutvu erinevate kangaste omadustega ning saa teada, milline materjal sobib just sulle.


PUUVILL

Puuvillakangast voodipesu on vastupidav ning looduslik. Uuena on puuvillane pesu pisut jäik, ajapikku muutub see aga pehmemaks. Materjal on naturaalne ja hingav. Puuvill on kergesti pestav, mustus ja plekid eemalduvad riidelt hästi.


SATÄÄN

Satään on pehme ja sile kangas. Lisaks on see vastupidav materjal. Hingavus on satäänil puuvillakangast veelgi parem. Satään koosneb täies ulatuses puuvillast, kuid oma läike tõttu meenutab siidi. Riie on vähekortsuv, kuid seda võib soovi korral ka triikida. Tavalisest puuvillakangast eristab satääni kudumismeetod. Tänu oma töötlusele sobib see hästi allergikutele. Satäänkude on veelgi pehmem, kui selle koostisse lisatakse ka bambuskangast. Liigne bambusviskoosi kogus kangas pole siiski hea—sellisel juhul muutub materjal liialt pehmeks või „vedelaks“. Vältida tuleks linu, mis sisaldavad lisaks satäänile mõnd sünteetilist kiudu—need kipuvad topiliseks muutuma.  

Satääni kiputakse segamini ajama satiiniga. Satiinkoega kangas on valmistatud siidist või mõnest sünteetilisest materjalist. Puuvillast valmistatud satiinkoega kangast nimetatakse aga satääniks.

Satään on hingav ja pehme kangas. | E-tekstiil

BAMBUS

Bambus on kõige paremini hingav kangas, lisaks on see pehme ning vastupidav. Bambuskiust kangad on kulumiskindlad ja hoiavad hästi oma värvust. Bambuskiul on ka loomulikud antibakteriaalsed omadused. Materjal mõjub suvel mõnusalt jahedana, talvel aga soojana.

Bambus sobib hästi lisandiks satäänkangasse. Bambusesisaldus võiks olla umbes 30%. Selline kangas tundub katsudes mõnusalt õrn ja sile. Kusjuures—bambuskangas sobib suurepäraselt ka köögirätikute valmistamiseks. Sellised rätikud on väga pehmed ning imavad hästi niiskust. 

 

SIIRSAKAR

India päritolu kangas on vahvli mustriga. See muster jätab kangast kortsus mulje. Sellise disainiga riidel ei paista välja loomulikult tekkinud kortsud. Nii on seda kangast mugav hooldada ning tänu kortsulisusele on kangas mõnusalt pehme. Ka see kangas koosneb täielikult puuvillast.

Tänu vahvelmustrile tundub siirsakar eriti pehme. | E-tekstiil

Kanga kiudude tihedus mängib rolli
 

Isegi samast materjalist kootud kangas võib olla erinev—tekstiili omapära määrab ka kiudude tihedus ja jämedus. Jämedama kiuga kangas on vastupidavam ning talub hästi tihedat pesemist. Selline kangas on aga uuena jäik. Kodusesse majapidamisse tasub hankida peenema niidi ning suurema kiudude arvuga kangas. See ei tähenda aga, et kõige tihedam ja peenekiulisem kangas on kõige parem. Liialt tihedakiuline  kangas on küll äärmiselt pehme, kuid kehvema vastupidavusega. Niisiis sõltub parim valik otseselt olukorrast—koju on head pigem pehmemad linad.  Suvilasse, kus rohkem külalisi ööbib ning pesu on vaja tihemini pesta, sobib aga hästi jämedamast kangast puuvillane pesu—see on hästi hingav, kuid soodsam ning vastupidavam.

Voodipesu ostes saab kanga kvaliteeti hinnata, tõmmates käega üle riide— nii tunneb selle pehmust. Kangast võiks vaadata ka vastu valgust. Kui on näha, et kangas on hõre ning jämeda niidiga, on selle kvaliteet kehv. Niidid peaksid olema tihedalt koos nii, et valgus otse nende vahelt läbi ei paista. Kanga tihedust mõõdetakse ühikuga TC (inglise keeles thread count). Kiuloend voodipesudel varieerub 80-1000 TC-ni. Kõrgem kiuloend märgistab tihedamat kangast. Tavaliselt ei ole seda ühikut aga toote pakendile märgitud.  Kui pakendile on siiski kiuloend lisatud, võiks see olla vähemalt 200 TC. Nii on tagatud mõnusalt pehme voodipesu.      

Laia valiku naturaalsest kangast voodipesu leiad sellelt lehekülhelt.

 

 

Sarnased artiklid