Milliste nippidega saad jäätunud autoluku lahti?

kodus.ee
Jää lõhkumisel võib ära tulla ka osa sinu autost, nagu näiteks värv või isegi käepide. | Shutterstock

Ongi käes aeg, mil toast välja minnes vaatab esimesena vastu jäätunud akendega auto. Halvimal juhul on jääs ka autolukk, mis vähendab õigeks ajaks tööle jõudmise võimalust veelgi. Kõige parem lahendus jäätumise vältimiseks on muidugi selle ennetamine ja auto soojas hoidmine. Siiski ei ole kõigil võimalik autot garaažis hoida.

Luku-Expert jagab soovitusi, kuidas jäätunud autoluku korral käituda.


1. Ära kasuta kuuma vett. Esimene mõte, mis jäätunud lukku nähes pähe hüppab, on loomulikult luku üles soojendamine. Siinkohal ütleb loogika, et kuum vesi sobib suurepäraselt ja esialgu see ka nii on. Kuid tegelikult muudab kuum vesi olukorra hoopis hullemaks: vesi võib luku sisse sattudes seda oluliselt rikkuda ning kui kuum vesi maha jahtub, jäätub lukk uuesti.

2. Ära lõhu jääd. Jää lõhkumine võib sarnaselt kuumale veele rohkem kahju kui kasu tuua, sest koos jääga võib ära tulla ka osa sinu autost, nagu näiteks värv või isegi käepide.

3. Ära suru võtit lukku. Võtme vägisi lukku surumise tagajärjeks võib olla murdunud võti või katkine lukk.

4. Investeeri jääsulatajasse. Poodides on müügil mugavad aerosoolid, mis kiiresti ning tõhusalt sulatavad lahti jäätunud lukud. Lisaks toimivad lukusulatajad tihtipeale ennetavalt: määrides õhtul lukku on suur tõenäosus, et hommikuks polegi autolukk jäätunud.
PS! Soovitatav ei ole hoida lukusulatajat autos, sest jäätunud luku korral ei ole sellisel juhul sulatajast abi.

5. Kasuta käte desinfitseerijat. Kui lukusulatajat käepärast pole, on palju lihtsam leida käte desinfitseerijat. Desinfitseerijates sisalduv alkohol, mis tapab baktereid, alandab ka vee jäätumistemperatuuri, sulatades luku sekunditega üles.
Jää sulatamiseks on vaja võti desinfitseerijaga kokku määrida ning ettevaatlikult lukku asetada (väldi jõu kasutamist!). Kui võti on paigas, lase ainel umbes 30 sekundit toimida ja sa saad lihtsa vaevaga ukse lukust lahti keerata.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid