Müüdid, mis astma puhul paika ei pea

Kodutohter
Astmadiagnoosi teadvustamine ja raviga harjumine võtab aega – sellega tuleb õppida elama. | Africa Studio / Shutterstock

Pika aja vältel on astma kohta kinnistunud väärarusaamu, mis tegelikult paika ei pea. Eesti kopsuarstide seltsi liikmete abiga võtsime luubi alla neist kümme enim levinut.

1. Astma on mingi muu haiguse tüsistus

Müüt
Paljud inimesed usuvad, et astma võib tekkida näiteks püstijalu põetud kopsupõletiku tagajärjel. Astma on omaette haigus ega ole ühegi teise haiguse tüsistus. Kuna viirusnakkused ägestavad astmat, võib jääda mulje, et haigus sai alguse hingamisteede nakkusest.


2. Astmahaige elukvaliteet ei saa olla samaväärne astmat mittepõdeva inimese omaga

Nii ja naa
Tõhusa raviga on astmahaige elukvaliteet enamasti hea ega erine astmat mittepõdeva inimese elukvaliteedist. Samuti ei ole astma piiranguks sportimisel, isegi mitte võistlusspordiga tegelemisel.

 

3. Astmat põdev inimene teab täpselt, millal ta haigus on kontrolli all

Müüt
Paljud astmat põdevad inimesed tegelikult ei tea, mis haigust põhjustab, ja nii ei tea nad ka seda, kuidas vältida astmat esilekutsuvaid tegureid või kuidas panna tähele ning kontrollida astma sümptomite ilmnemist. Tihtipeale peetakse astma sümptomite avaldumise põhjuseks ülekaalu või vanust.
Astmadiagnoosi teadvustamine ja raviga harjumine võtab aega – sellega tuleb õppida elama. Arstid ja õed soovitavad astmaatikutel kasutada astma kontrolli testi. See on viiest küsimusest koosnev test, mille alusel saab astmahaige kergesti ja kiiresti hinnata, kui hästi on astma kontrolli all. Astmat põdeva inimese jaoks on see hea abivahend. Teste saab täita nii internetis (www.kopsuliit.ee; hinga.ee) kui ka arsti vastuvõtul.

 

4. Kui astmaatik tunneb ennast hästi, ei pea ta ravimit võtma

Müüt
Astmaatikul peab tekkima arusaam oma ravist, ravimite toimest ja võtmise korrast. Astma baasravi (ravimid, mida võetakse regulaarselt) peab olema piisavalt tõhus ja hooravimi (kiiretoimeline hingamisteid avav ravi) vajadus peab olema võimalikult väike. Kui astmat põdev inimene tunneb end baasraviga hästi ja hooravimit ei vaja, siis ei tähenda see seda, et ka baasravi pole sellel päeval tarvis. Ebakorrapärane ravi viib pikas plaanis suuremate ravimiannusteni, haiguse ägenemishoogude sagenemiseni ning raskematel juhtudel haiglaravini.

 

5. Astmat saab edukalt ravida ka ainult alternatiivmeditsiiniga

Müüt
Seni ei ole astma raviks leitud tõhusaid alternatiivraviviise. Ka soolakamber ja soe mereline kliima ei ole astma ravis tõhusad.

 

6. Astmaatik jääb oma haiguse tõttu peagi töövõimetuks

Müüt
See müüt on pärit kaugest minevikust, kui astma ravi ei olnud kättesaadav. Tänapäeval on astma enamikul juhtudel raviga hästi kontrollitav. Tõhusa raviga saavutatakse vaevusteta elu – elukvaliteet ei halvene ja töövõimetust ei kujune.

 

7. Öised ärkamised astmahoogude tõttu on astmahaige jaoks täiesti normaalne nähtus

Nii ja naa
Ravimata või alaravitud astmale on iseloomulik hootine köha, mis ilmneb enim öösiti või varajastel hommikutundidel. Tõhusa raviga on astmaatiku ööuni enamasti hea. Kui uni on hingamishäire tõttu pärsitud, tuleb sellest kindlasti rääkida oma arstiga.

 

8. Astmarohud rikuvad und ega lase uinuda

Müüt
Kui baasravi on paigas ja ravi käib õpetuse ja väljakirjutuse järgi, ei ole ka unega probleeme.

 

9. Inhaleeritavatel astmaravimitel on mitmeid kõrvaltoimeid, sealhulgas kaalutõus

Müüt
Inhaleeritavatel astmaravimitel ei ole kliiniliselt kasutatavate annuste korral süsteemset kõrvaltoimet ning need ei tõsta ka kehakaalu.

 

10. Astmahaige ei tohi teha sporti

Müüt
Astmahaige lausa peab liikuma ja sporti tegema. Kui astma sümptomid püsivad raviga kontrolli all, tuntakse põhjuseid, mis astmahoo vallandavad (allergeenid, külm õhk), ja tehakse õigeid ettevalmistusi, võib astmaatik sportida iga päev.

Korrapärane liikumine ja sportimine vähendavad astmahoo tekkimise riski, kuna kopsude töö paraneb ning hingamisteed reageerivad külmale ja muudele ärritajatele vähem. Samuti ei suurene kehakaal, tugevnevad lihased ja luud ning meeleolu paraneb. Eelistatud on vastupidavusalad.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid