Nahalõhed sõrmeotstes – mida teha?

Kodutohter
Kui naha kaitsebarjäär on kahjustatud, võib nahalõhe viia nahapõletikuni. | Shutterstock

Sõrmeotstes on pidevalt nahalõhed, millest ei saa kuidagi lahti. Millega neid ravida? Ega ometi pole tegemist psoriaasi ilminguga? Nõu annab apteeker Kerli Valge.

Sellise probleemiga pöördutakse apteeki küllaltki tihti. Tavaliselt on see mure aktuaalsem sügistalvisel kütteperioodil, kuid võib kimbutada ka aasta ringi. Tegu ei ole pelgalt esteetilise murega, vaid probleem võib muutuda oluliselt tõsisemaks. Kui naha kaitsebarjäär on kahjustatud, võib nahalõhe viia nahapõletikuni.

Kui lõhed on juba tekkinud ja halvimal juhul nii sügavad, et veritsevad, tuleb neid hooldada nagu tavalisi haavasid: puhastada, desinfitseerida, vajaduse korral kasutada põletikuvastast kreemi (nt joodi sisaldav salv) ning katta plaastri või sidemega.
Kui lõhed on tõsised, tasuks kasutada kodutööde ja aias nokitsemise ajal kaitsekindaid (kui kummikindaid, siis riidekindaid nende all).

Lõhede ennetuseks ja nendest taastumise ajal tasub järgida mõningaid põhimõtteid.

* Peske käsi nii harva kui võimalik, aga nii tihti kui vajalik – mitte tulise või külma, vaid leige veega.

* Peske seebi või muu pesemisvahendiga, mis on mõeldud tundlikule nahale.

* Pärast pesu kasutage niisutavat kreemi või salvi. NB! Uureat sisaldavad niisutavad kreemid võivad nahalõhedes põhjustada kipitustunnet.

* Kasutage käte eest hoolitsedes võimalikult toitvat, rasvast kreemi, isegi õli.

* Õhtul enne magamaminekut kandke toitvat-niisutavat salvi või kreemi rohkesti kätele ja tõmmake kätte kindad. Nii paranevad naha vereringe ja ainevahetus.

* Hoidke kodus niiskussisaldus kontrolli all, see tähendab: vajaduse korral kasutage õhuniisutajat, et liiga kuiv kodune õhk nahka ei kuivataks.

* Tehke kuur B-rühma vitamiinidega, mis aitavad nahka kaitsta ning seda korras hoida. Vajaduse korral võib juurde võtta C-vitamiini, kui seda toidus napib: C-vitamiini vaeguse korral kipuvad haavad visalt paranema.

Kui hoolimata kõigest olukord ei parane, tasub pöörduda perearsti poole, sest tegu võib olla psoriaasi ilmingu, ekseemi või seenega. Seda aitab välja selgitada juba perearst.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid