Nõuanded, kuidas ehitada vastupidav puitaed
Alari Sander
Nägus piirdeaed ainult kaunistab maja. | Tootja

Enamik piirdeaedasid ehitatakse meil puidust, mida on lihtne ümbritsevaga sobitada. Puitaed ei pea aga välja nägema nagu harjumuspärane lippaed. Tänu laiale materjalivalikule ja kaasaegsele puidutöötlemistehnikale on võimalik luua nii klassikalisi kui ka modernseid ning omanäolisi lahendusi.

Puitaiad võib põhimõtteliselt liigitada kaheks:

* Vertikaalsed puitaiad

Kõige eelistatum on vertikaalne puitaed. Tavaliselt sobib see piirdeaiad hästi üldisesse tänavapilti, kuid kasuks tuleb siiski vaadata ka maja fassaadi ja naaberaedu. Verikaalse puitaia puhul kinnitatakse aialipid kruvidega põiklatile/põõnale, mis omakorda on kinnitatud poltidega aiaposti külge.

Aialipid on kas saetud või hööveldatud puidust. Levinumad mõõdud: hööveldatud aialipid 18×95 mm ning hööveldamata aialipid 22 x 100 mm. Aialippide pinnakattena on valida värvimise ja sügavimmutamise vahel. Horisontaalse põõnana kasutame höövelprussi 45 x 95 mm või hööveldamata prussi 50x100mm.
Puitaiad saab muuta vastupidavamaks lisades aia ülemisele äärele nn U-liistu ehk kattelaua – aialipid on kaitstud niiskuse eest ja piirdeaed ise vandaalikindlam.

* Horisontaalsed puitaiad

Horisontaalsed puitaiad on ajalooliselt vähem levinud, kuid just viiasel ajal suurt populaarsust võitnud. Horisontaalse puitaia puhul kinnitatakse hööveldatud või hööveldamata lauad aiapostidele horisontaalselt. Laudade vahed jäetakse tavaliselt suuremad kui verikaalse puitaia puhul. Piirdeaiad tagavad suurema privaatsuse, kui kasutada aial topeltlaudist – laudis kinnitatakse aiapostide mõlemale poole.


Mida järgida piirdeaia ehitamisel?

Puitaia ehitus algab piirdeaia otstarbe, viimistluse ja kõrguse määramisega. Puitaia plussiks on võimalus valida just endale sobiv ja meelepärane lahendus, alustades aia värvist, aialippide kujust, laudise paiknemisest.

Puitaia ehitamisel kasutatakse aialippideks tavaliselt kas sügavimmutatud või värvitud aialippe. Aiapostideks kasutatakse nelikanttoru 60 x 60 mm, mis soovitavalt tuleks kuumtsinkida ja vajadusel värvida. Aiapostide vahe võiks olla 2500- 2700 mm.

Vertikaalse puitaia ehitamisel kinnitatakse aiapostide külge puitpõõnad ja puitpõõnade külge omakorda aialipid  soovitavalt nelja kruviga).
Kohad kus soovitakse suuremat privaatsust võib lipivahed olla väiksemad, samas alla 10 mm vahet jättes tuleb arvestada laudade paisumisega ja sellega, et aialipid ei pruugi olla ideaalselt sirged.

Erilist tähelepanu tasub pöörata lipi otstele kuna puidu pikisuunas on vee imavuse kiirus ligi 15 korda suurem kui ristisuunas.

Horisontaalse puitaia ehitamisel kinnitatatakse aiapostide külge kas siis hööveldatud või hööveldamata lauad horisontaalselt. Laudade vahed jäetakse tavaliselt suuremad kui verikaalse puitaia puhul. Kohad kus soovitakse piirdeaiaga tagada suuremat privaatsust tuleks puitaia ehitusel kasutada topeltalaudist ehk mõlemale poole aiaposte kinntatakse laudis.


Soovitused piirdeaia ehitamisel:

* jäta maapinna ja lippide vahele õhuvahe vähemalt 100 mm

* lippide üleulatus horisontaalsetest põõnadest maksimaalselt 250mm

* immutatud materjal peab enne värvimist kuivama

* männipuit sobib paremini immutamiseks, kuusk värvimiseks

* värvimisel jätab männipuit oksakohad laiguliseks

Allikas: piirdeaiad.ee

moodulsokkel_aiapostide_ees.jpg

Piirdeaed, kus moodulsokkel on aiapostide ees.
Tootja
Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid