Nutikas, paindlik, kompaktne. 13 ideed ja lahendust väiksesse ruumi
Kersti Jaigma
Väikesed kapid Frame. | Tootja

Väikese ruumi kujundamine võib olla tõeline väljakutse, kuid leidlikud lahendused, asjalikud ideed ja õige sisustus lubavad ka kõige pisemas kodus mugavalt toimetada ning ökonoomsest eluviisist rõõmu tunda.

1. Ruum paistab suurem, kui riiulid või kapid on kinnitatud seinale ja põrand jääb vabaks. Pildil By Lasseni kapid Frame. Väikeseid kapikesi saab panna raamiga seinale ja asetada põrandale ühekaupa või suurema grupina. Elke Mööbel. elkemoobel.ee

2. Väikeses avatud ruumis pole tihti füüsilisi vaheseinu, kuid tsoonid erinevate tegevuste jaoks jäävad alles. Selle markeerimiseks sobivad mitmesugused ruumijagajad, sirmid ja avatud riiulid. Kergema mulje loovad poolläbipaistvad materjalid. Pildil Caccaro kapp-ruumijagaja Sideview. caccaro.com.  Foto: sistemirasoparete.it

3. Varjatud panipaigad. Maast laeni ulatuvad uksed panevad ruumi mõjuma kõrgema ja avaramana. Sihvakate siledapinnaliste uste taha peidetud sisseehitatud panipaigad mahutavad igapäevase pudi-padi ja suletuna mõjuvad kapid seina osana. Märkamatud käepidemed toetavad samuti visuaalset selgust. Napil pinnal töötab kõige paremini eritellimusel valminud sisustus, mis ei lase ühelgi vajalikul sentimeetril kaduma minna.

4. Suured mööbliesemed, nagu riiulid ja kapid, näivad visuaalselt kergemad, kui need on seinaga sama tooni. Ühtset värvigammat kasutades ei maksa väikeses ruumis peljata ka tumedamaid toone. Pildil BoConcepti riiulisüsteemid Como ja Copenhagen. boconcept.com

5. Asendamatud ruumisäästjad on mitme funktsiooniga mööbliesemed. Kvaliteetne diivanvoodi sobib nii elutoadiivaniks kui ka öömajale jäävate külaliste majutamiseks. Tumbad, mis peidavad endas panipaika asjade hoidmiseks, diivanilauake, millel on koht ajakirjade jaoks, on piiratud ruutmeetritel praktilised abimehed.

 

6. Kergetel jalgadel või metallraamil mööbel mõjub õhuliselt ja laseb valgusel ruumis vabalt liikuda.

7. Loobu klassikalistest sisustusreeglitest. Kas elutuppa on vaja suurt diivanit või piisab kahest mugavast tugitoolist? Kas suur raamaturiiul on vajalik, kui loed digiraamatuid ja kuulad muusikat taskusse mahtuvast seadmest? Mõtle läbi, milline on sinu elustiil, ja sisusta kodu vastavalt sellele!

8. Investeeri kvaliteetsesse mööblisse ja aksessuaaridesse. Väikeses ruumis jäävad hästi silma ka pisikesed detailid, nagu ukselingid, lülitid, pistikupesad jms. Seega eelista odavate asemel kestvaid ja kvaliteetseid asju.

9. Hea akustika on oluline ka väikeses ruumis. Peale kardinate ja vaipade aitavad heli summutada ning õdusat olemist luua tekstiilist fassaadiga mööbel. Üha enam koguvad populaarsust pehmete materjalidega kaetud ja helineelavate pindadega kapid, riiulid jms.

10. Väikesesse tuppa sobivad enim vaoshoitud värvid, mustrid ja materjalid. Mahedad toonid võimendavad loomulikku valgust ja vähendavad samal ajal näiliselt mööbli mahtu. Tillukeses elutoas mõjub sümpaatselt näiteks naturaalse puidu ja halli kombinatsioon. Vali kujundusse sarnases toonis materjalid. Boonus on kohandatavad mööbliesemed, mida saab ruumis kergelt ümber paigutada.

11. Rahulikes toonides eluruumi aitab elavdada mõni üksik värvilaik või stiilne mööblitükk, mis püüab pilku ja tõuseb ülejäänud kujunduses esile.

12. Mõtle suurelt. Pisike ruum ei tähenda, et sinna peab valima väikesemõõdulise mööbli. Hulgaliselt pisikesi mööbliesemeid tekitavad nukumaja efekti ja juhivad tähelepanu ruumi piiratusele. Hoopis vähem silmatorkavalt mõjub nt vastu seina paigutatud suurem, vormilt pikk ja madal diivan. Selge joonega mööbel aitab luua avaramat ruumi.

13. Väikestes eluruumides on väga oluline õige valgustus – selle funktsioon, asukoht ja kvaliteet. Tähtis on kombineerida nii taust- kui ka kohtvalgustust. Lakke suunatud valgus laseb toal kõrgemana paista, seinale suunatud valgus avardab ruumi, varjatud valgus loob toreda efekti jne.
Üha enam tuleb turule akudel ja patareidel töötavaid valgusteid, mis vabastavad ruumid tülikatest juhtmetest.

Sarnased artiklid