Õigesti paigaldatud aiapostidest algab piirdeaia vastupidavus

Alari Sander
Aialippide väändumise ärahoidmiseks tasub üle 1700 mm lipi kasutamisel paigaldada kolm horisontaalset põõna. | Shutterstock

Kui hakkad oma kodule ehitama uut piirdeaeda, siis esimene ja kõige keerulisem etapp on aiapostide paigaldamine.

Esimese tööna enne aiapostide paigaldamist tuleb kindlaks teha krundipiirid ja täpsustada vajadusel maa-aluste kommunikatsioonide asukohad.

Seejärel mõõda üle piirdeaia kogupikkus ja arvuta perimeetri pikkuse põhjal vajaminev aiapostide kogus. Muidugi tuleb ka otsustada ja valida väravate tüüp, laius ja asukoht.

Aiapostide vahe võiks olla mitte üle 2700 mm. Edasi  tõmba  perimeetrile juhtnöör, mis tähistab tulevase piirdeaia  asukohta ja märgi aiapostide asukohad.

Edasi tuleb olenevalt pinnasest,  aiapostide paigaldamise juures  füüsiliselt kõige raskem etapp ehk postiaukude kaevamine/puurimine.

Reapostidele kaevatavad augud võiksid olla vähemalt 700 mm sügavused, diameetriga vähemalt 250 mm. väravapostide augud minimaalselt 800 mm sügavused diameetriga 350 mm.

Postide külmakerked ja vajumised on väga hell teema, eelkõige sõltub see pinnasest. Rusikareegel on see, et mida sügavamale rajatakse aiapostide vundament, seda vähem esineb selliseid probleeme.

 

Aiapostide korrektne paigaldus
 

Järgmisena tööna tuleb aiapostide paigaldamine. Kui eelnevate töödega saab hakkama  üks inimene siis aiapostide paigaldamist on mugavam teha kahekesi.

Üks inimene jälgib loodi ja suunanööri (juhtnööri) abil postide joondumist, samal ajal kui teine saab ettevaatlikult  täita postiaugu betooniga ja betooni tihendada .

Postide kõrguse saab määrata horisontaalse niveliiriga või kui ehiatada piirdeaed vastavalt maapinna kaldele, saab paigaldada ülemise kõrgusnööri.

Soovitatav on kasutada kuumtsingitud aiaposte. Kui tsingitud aiaposti värvus ei meeldi, siis saab aiapostid ju värvida. Aiapostide kuumtsinkimine tagab aiapostide kõrge korrosioonikindluse ja korrektse väljanägemise aastateks.
Kuni 1200mm kõrguse puitaia ehitusel võib paigaldada 60x40 mm rislõikega aiapostid, kõrgemate piirdeaedade puhul peaks kasutama juba kuni 3 mm seinapaksusega 60x60 mm või 80x80 mm poste. Lisaks tasub aialippide väändumise ärahoidmiseks,  üle 1700 mm lipi kasutamisel paigaldada kolm horisontaalset põõna.
 

Puitaia ehitusest loe lisaks SIIT!

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid