Profinipid: kuidas valida vaipa?

Kristel Trell
kodus.ee
Vaip on lihtne võimalus ruumi ilmet muuta. | Shutterstock

"Vaipa valides on mitmeid kriteeriume, millest peaks lähtuma. ei oskagi neist eraldi esile tuua kõige tähtsamat. Kõik on ühtviisi olulised," rõhutab sisekujundaja ja blogi Home for Soul autor Katariina Kalda.

 

Milline on vaipkatte funktsioon?

"Kuigi esialgu võib tunduda, et vaip lihtsalt täiendab interjööri ja muudab hubasemaks selle, siis tegelikult on veel päris mitu nüanssi, mille poolest vaip praktiline on," räägib Kalda.

*Soe jala all - kui tegemist on ruumidega, kus on külmad põrandad, siis vaip on asendamatu abimees. 

*Heliisolatsioon - majades, kus vahelaed on hästi heli läbilaskvad, aitab vaipkate veidi samme summutada. Mürasummutamise efekt võib olla ka ruumides, mis on ülearu suured ja avarad ning kipuvad kajama.

*Lihtne võimalus katta inetut põrandat - kui erinevatel põhjustel pole plaanis parasjagu  viletsa väljanägemisega põrandat vahetada, siis vaipkate aitab asja siluda. Eriti efektiivselt toimib sellisel juhul seinast seina vaipkate. 

*Jalamatt - vahel on otstarbekas kasutada näiteks eesruumis, tuulekojas vms ruumis üleni harjasvaipa, et vältida liiva ning mustuse tuppatoomist. Et vältida liigset põranda "risustamist" traditsiooniliste jalamattidega, siis võib kasutada ka siin seinast-seina matte, mis ülesandega kenasti toime tulevad.

*Terrassi või rõdu põranda katmine - sellisel juhul mängib olulist rolli ilmastikukindlus. Tuleb arvestada, et üldjuhul vaip, mis on mõeldud eluruumidesse, siiski vihma ei talu.

Esmalt tuleks otsustada, milline on vaiba funktsioon. | Shutterstock

Värv ja muster

"Vaip võib olla väga hea alguspunkt, millest üldse ruumikujundusega alustada. Kui on leitud vaip, mis oma mustri või koloriidi poolest eriti sümpatiseerib, siis võib sellest lähtuvalt ka ülejäänud interjööri kujundada," soovitab sisekujundaja. Hetkel on tema sõnul väga moes kulutatud ilmega "pärsia vaibad" ja etnolike mustritega villavaibad. "Nende värvidest ja mustritest saab ammendamatut inspiratsiooni. Vali näiteks kardinate värv selle paleti järgi, diivanipadjad, laudlinad. Või korda mingit mustrielementi/värvi fotokunstis, maalikunstis, dekoratiivpannoodel seintel. Teemaga haakumiseks on mitmeid võimalusi," räägib ta. "Lisaks ei tohi unustada, et tagasi on tulnud mood vaipa seinale riputada.  Tõenäoliselt selle mõttega peab veel eesti inimene harjuma , sest nõukogudeaegsed rusuvad vaibad seintel on veel liiga ere mälestus," leiab Kalda.

Kvaliteet või hooajaline tuju

"Vaip võib olla kahtlemata üks olulisemaid ja kallimaid aksessuaare eluruumis. Nõnda nagu diivan vajab hoolikat valimist, et see peaks aastatele vastu, siis sama kehtib ka vaiba puhul," selgitab sisekujundaja. "Tasub silmas pidada pere harjumusi ja vajadusi. Lemmiklooma olemasolu puhul ei tasu üleliia heledat või karvast vaipa soetada, kuna seda on vaevaline ja kulukas hooldada," räägib Kalda.

"Vaip on aga ka hea detail, mida on väga lihtne aeg-ajalt välja vahetada, et ruumi üldilmet totaalselt muuta. Sellisel juhul pole kaugeltki mitte otstarbekas kulutada suurt summat vaid pigem rõhuda just hetkemeeleolule. Vaip, mida mingi hetk välja vahetatakse, et vajagi väga suurt kulumiskindlust," räägib Kalda.

Moes olevad matt-vaibad on kerged, õhukesed ning libisevad põrandal hästi | Shutterstock

Olulised asjad mida vaiba valikul meeles pidada

*Moes olevad matt-vaibad on kerged, õhukesed ning libisevad põrandal hästi. Kasuta kindlasti kummist alusmatti, et vaip põranda küljes paremini püsiks. 

* Kõikvõimalikud kookos - ning sisalvaibad/matid ajavad jõudsalt kõikvõimalikku puru. Seega ole valmis mattide alt pidevalt puhastama. 

*Naturaalsest villast/puuvillast vaibad on kallid, kuid ei tekita nii palju staatilist elektrit. *Sünteetiline materjal võib tekitada mõningatel juhtudel allergiat.

*Naturaalne materjal kipub kiiremini kuluma. Samuti tõmbab pesus kokku. Kui otsustad puuvillast matti pesta masinas, siis vali eriti õrn pesu ja madal temperatuur, et hiljem su vaip kaks korda väiksemas mõõdus poleks.

 

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid