Ristluud on kanged. Mida teha?
Kodutohter
Kontrolli oma tööasendit. | Shutterstock

Mida teha, kui isegi pärast veerandtunnist istumist (tööl) on ristluud püsti tõustes kanged nagu vanal inimesel, ometi need ei valuta? Füsioterapeut Gerli Uustalu annab nõu.

Esmalt võiks kontrollida oma töökoha ergonoomikat: kas tool ja laud on õige kõrgusega, kas tool on nimmeosa toestusega ja muud sellist. Samuti tuleks jälgida ja vajaduse korral parandada enda istumisasendit.

Külma- ja soojaaplikatsioonid on selja kanguse ja pinge korral head lõõgastajad. Kui individuaalselt tundub, et soe sobib paremini kui külm, siis võiks kasutada soojakotti või soojendavaid geele. Lõõgastusefekt tekib soojusest, mis laiendab veresooni ning parandab kudedes vereringlust ja ainevahetust.

Kerged venitused ning harjutused kõhule ja seljale võivad samuti aidata kangustunnet leevendada. Kehatüvelihased on oluliseks toeks lülisambale ning nende jõu langus võib anda tunda valu või pingena seljas.

Mõned lihtsamad lõõgastusasendid-harjutused seljale.

Heida selili, jalad puusadest ja põlvedest 90 kraadi kõverdatud, sääred toetatud kõrgemale alusele (näiteks toolile). Lama nii umbes 10 minutit.

Istu toolil, jalad asetatud veidi laiemalt. Toetu küünarnukkidega reite peale ja lase keha ette vajuda, nii et selg oleks pingevaba.

Kandadel istudes kalluta keha ette põranda suunas ja sirutage käed nii kaugele ette, kui võimalik. Tunneta venitust seljas ning hoia asendit 20–30 sekundit. Korda 2–3 korda.

Sarnased artiklid