Romantiline maakodustiil: kuidas seda oma koju tuua?

kodus.ee
Romantilises maakodustiilis köök | Shutterstock

Rustikaalne, ent ometi romantiline -  mõnus maakodustiil võlub ka linnakorteri omanikke, ent kuidas seda oma koju tuua? Vanaema raskepärane tammepuust riidekapp ja lillelised naturaalsed tekstiilid ning retrohõnguline tapeet on sellises kodus igatahes omal kohal!

Romantiline maakodustiil muutub ka regiooniti: kui Lõuna-Euroopas kohtab sellises stiilis kujundatud kodudes rohkem maalähedasi toone, nt terrakotat ja Prantsusmaal-Itaalias rannakodu sugemeid, siis põhjamaine maakodu eelistab pigem kargemat ja minimalistlikku lähenemist.

"Minu jaoks sümboliseerib romantiline maakodu stiil ennekõike just individualism ja eripärasus linnakodust. Linnakodus püüame, et oma elukeskonda üha enam lihtsustada ja muuta mugavaks igapäevane elu. Ehk siis kuidas oleks igapäevast elu võimalikult lihtne korraldada. Seevastu maakodust otsime kui pelgupaika. Rohkem mugavust ja soojust. Võibolla tahamegi end ümbritseda perekonnas põlevast põlve liikunud esemetega. Otsime ehk maakodus viibides rohkem iseennast ja teatud mõttes ka oma juuri," soovitab sisekujundaja ja blogi Home for Soul autor Katariina Kalda.

"Ootame ehk ümbritsevalt rohkem vaikust ja rahu, kuid samas veidi rohkem jutuajamisi iseenda, oma lähedastega, loodusega ning ka kallite ja südamelähedaste esemetega. Loeme rohkem, mõtiskleme rohkem ja vaatame taevasse pikemalt. Sellest lähtuvalt minu jaoks on võimalik tekitada romantilist maakodu stiili just aja jooksul ja soetades detaile, mis kuidagi ka inimest ennast kõnetavad," soovitab ta.

Romantilises maakodustiilis magamistuba | Shutterstock

Sisekujundaja Katariina Kalda nippe neile, kes seda stiili oma koju soovivad:

Sooja ja mõnusa tunde loovad looduslähedased materjalid. "Eriti tekstiilid! Linane kangas kannatab kasutamist kõikjal - nii aknede ees, voodipesuna, köögis käterättide või laudlinana.  Puuvillased vaibad  ja matid ei peagi laiutama kogu ruumi ulatuses vaid võivad kaunistada lihtsalt ka teatud tsoone ruumis," räägib sisekujundaja. Samuti on sellises kodus lilleline retrohõnguline tapeet täiesti omal kohal.

Lilled annavad juurde värskust ning värvi. "Samal ajal aitavad loodust õuest eluruumidesse tuua," räägib ta. Kodus.ee soovitab tuua tuppa ka lilli ja kaunistusi lähtuvalt aastaajast - näiteks sügisel domineerivad sügisesed õied nagu krüsanteemid (pika ja õnneliku elu sümbol, muide), lehed, kõrrelised, pisikesed kõrvitsad jne. 

Perereliikviad ja vana mööbel. "Kui kodus juhtub olema perekonnale erilise tähtsusega esemeid, siis ei tasu neid kappi peita vadi just uhkelt  eksponeerida.  Kui tolmupühkimine tundub lahtiste riiulite puhul hirmutav, siis tasub kasutada klaasustega raamaturiiuleid või kappe."

Küünlad ja laternad on aastaringselt kasutust leidvad nii aias kui ka toas. "Lihtne viis kiirelt toas õdusat õhkkonda luua," selgitab Katariina Kalda.

Perefotod seinale. "Tihtipeale pole linnakodus sobivat konteksti või seina, kuhu riputada perekonnafotosid, laste joonistusi, kuivatatud taimi või mõne olulise luuletuse mõnest raamatust. Maakodu annab selleks suurepärase võimaluse. Pane raami oluline kunstitöö või luulerida ning koheselt on kodus midagi isiklikku ning kordumatut."

Sarnased artiklid