Saunalise õudus: vaik juustes ja jalg kipsis! Milline peab olema üks korralikult ehitatud saun?
kodus.ee
Et tervisetemplis oleks mõnus olla, peab see olema õigesti ehitatud. | Shutterstock

Saunaehitusel võivad paljud asjad viltu minna. Kuidas aga apsakaid vältida?

 

Mis võib siis saunaehitusel viltu minna?

LEILIRUUM

Ei õlivärvile! Niiske ruumi sisepind olgu niiskuskindel ja aurutihe. Ruumi piirdetarindite välispinnad peavad aga veeauru läbi laskma.  Kõik vuugid olgu tihendatud nii, et pilusid ei oleks.
Seina teisel küljel on õlivärv lubamatu, sest niiskus peab vabalt välja pääsema. Selleks soovitatakse teha tuulutusavasid.

Ei mingit vahtplasti! Leiliruumi kõrge temperatuururi tõttu ei tohi selle seinas kasutada vahtplaste, plastikkilesid ega tavalisi värve või lakke. Samuti ei tohi leiliruumis kasutada suure soojamahtuvusega materjale, eeskätt metalle. Sauna leiliruumi lagi ja seinad tehakse kahekordsed, vahele jäetakse õhuvahe.
Leiliruumi-poolse seina lae ja seina kõige sisemiseks kihiks on laudvooder, selle taga leiliruumi õhuga tuulutatav õhuvahe, siis aurutõke ja seejärel soojustus. Aurutõkkeks sobib hästi foolium, mille jätkukohad kuumakindla teibiga tihendatakse. Soojustada tuleks kuumust taluva mineraalvillaga.
Saun elumajas – ettevaatust! Eriti hoolikas tuleb olla siis, kui saun asub elumajas, mitte eraldi hoones. Saunast välja pääsev niiskus võib ohustada kogu maja. Puumajale on niiskus eriti ohtlik.

Haab hea, mänd paha! Leiliruumi laudvooder tehakse lehtpuidust, hästi levinud on haab. Kuumaga männist erituv vaik võib saunas aga paha teha. Kes ikka tahab pärast saunaskäiku juustest vaiku välja lõigata.

PÕRAND

Vesi leiab iga prao! Põrandate tegemisel tasub eriti hoolikas olla, muidu astub mõni kaalukam saunaline paari aasta pärast põrandast lihtsalt läbi.
Trapp ei tohi olla kõige kõrgem koht! Muide, põrandatrapp hõlbustab ka saunaruumide pesemist – ruumid saab voolikust veega üle uhtuda.
Põrandaplaat ei tohi olla liiga sile. Märg pind läheb libedaks ja saunalist ähvardab oht kukkudes konte murda või tulikuuma kerise vastu libiseda. Asja aitab parandada puust rest. Aga see peab olema korralikult kinnitatud.

LAVA

Mida kõrgemal on lava, seda parem! Ekslikult arvatakse, et sauna kõrgus pole oluline ja seda võib vabalt vähendada. Heas saunas on leilivõtja alati pealmisest kerisekivist kõrgemal, ka istudes. Mida kõrgemal on kerisest lava, seda nauditavam on leil.
Jalad kerisest kõrgemale! Saunalava ja lae vaheline kõrgus peaks olema vähemalt 110 cm, kuid mitte rohkem kui 120 cm. Siis on laval istudes nägu leili suhtes õigel kõrgusel. Ka lavaaste, kuhu jalad toetuvad, peaks kindlatsi olema kõrgemal kui keris, sest muidu pead leili saamiseks jalgu pidevalt üles tõstma.
Et saaks pikali visata. Lava peaks olema nii pikk, et täiskasvanud inimene mahub sinna pikali heitma.

KERIS

Vaheta kive! Hea leili saab ainult sellisest kerisest, millel on piisavalt kive ja kivid on õiget sorti. Tark oleks iga kahe aasta tagant kivid välja vahetada.
Ka keris pole igavene. Ükskõik, kui kvaliteetne või kallis poleks sinu keris, tuleb see siiski 5-10 aasta pärast välja vahetada.
Füüsikaseadused kehtivad ka saunas. Elektrikeris ei tohi olla liiga väikese võimsusega
Vesi ja tuline metall ei sobi kokku.

VENTILATSIOON

Saunas peab olema hea õhuvahetus.  Kui saunas pole ventilatsiooni, siis sellisel juhul sööb keris õhust hapniku ära. Sauna õhuvahetus peab olema nii tõhus,et see tagaks higi ja väljahingatava süsinikdioksiidi kiire äravoolu leiliruumist.
Aken on alati abiks. Elektrikerisega saunas tuleb sissepuhutav värske õhk juhtida kerise kohale, ülemisest kivist umbes 50 cm kõrgusele. Väljatõmbeava ideaalne koht on võimalikult kaugel kerisest – lava all. Teine väljatõmbeava peaks olema võimalikult lae all. Kui saunal on avatav aken, on abi sellestki.
Puukeris tahab külma õhku kõhu alla. Puuküttega kerise puhul tuleb kasutada traditsioonilist õhu juhtimise skeemi  - värske õhk juhtiakse kerise ette, alla või taha.

TORUD JA KÜTE

Ei mingeid torusid! Torude paigaldamisel unustatakse ära, et külmaveetorude välispinnale tekib kondenseeritud vett. Seega tuleb torud katta soojustusega koos aurutiheda ümbrisega selle välispinnal.
Rikkevoolukaitse võib päästa elu. Sauna pesemisruumi elektriseadmed peavad olema niiskuskindlad. Soovitav on kasutada rikkevoolukaitset.
Radiaator seinal – paha mõte! Sauna pesuruumi sobib põrandaküte, siis pole muret seinal asuvate küttekehadega, kuhu pidevalt vett peale läheks, mis võib ohtlik olla.

Allikas: Meie Kodu, Andres Maarik

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid