Sügis 2017: mida uut on kodumoes?

Kristel Trell
kodus.ee
Ondarreta uus Lana sari, kust leiab 70ndatele omast lihtsust ja ümaraid vorme | ELKE Mööbel

Sügise hakul uurime: mis on kodus moes?

Ümarad vormid

"Moes on ümarad vormid ning kumerad nurgad - seda eelkõige söögilaudade, kohvilaudade, abilaudade, tumbade disainis," räägib sisekujundaja Katariina Kalda. "Värvidest on endiselt esikohal sügavsinised ja rohelised toonid, kui tasapisi hiilib nende sekka ka tumelilla ( ehk ploomililla). Läbivast koloriidist ei puudu ka mõistagi naturaalsed toonid nagu  murtud hallid, valged, sinised, rohelised. Loomulikult endiselt aktuaalsed ka õrnad roosad toonid."

Materjalide osas on kalda sõnul valdavaks ikka naturaalsus, talle sekundeerib teatud määral ka rustikaalne. "Marmor erinevates toonides (eriti kuum trend on roosa oonüks) , puit nii tahutud kui tahumata, naturaalne kivi, tekstiilis puuvill ja linane . Aga endiselt on selle kōige keskel tugevat kohta hoidmas samet, mis eriti moodsates sügavates toonides nüüd pehmemööbliturgu vallutab," räägib ta. 

Mustristest domineerivad kujundustrendides endiselt geomeetrilised mustrid, kuid kōrvale hakkab ilmuma ka idamaises stiilis sisustuselemente. "Etno on aktuaalne - üle ilma kogubki populaarsust eri paikadest kunst ja käsitöö. Üksikute detailide rōhutamine moodsas interjööris on taas populaarsust kogumas. Nōnda on tagasi tulemas ka mood riputada seinale tekstiili vōi punutisi," räägib ta. "Mustritest rääkides tuleb tähele panna kuidas kalasabamuster vaikselt, kuid kindlalt pōrandalt mööda seina ja mööblit üles ronib," selgitab ta.

Rõivad klaaskapis

"Uus ja huvitav trend on klaasist riidekapid. Kui enne oli kapp ikka koht , kuhu hästi asju vōi segadust peita, siis nüüd teeb ilma läbipaistev, klaasist seintega riidekapp. Nōnda ongi hea - ülearust segadust ei tohi tekkida lasta," leiab ta. Taas on moes punutud mööbel. " Juba ammu kolis see aiast ja terrasilt tuppa. Rotangist tugitool nōuab nuud elutuppa viimist ja elutoa pehmemööbli täieõiguslikku staatust," selgitab sisekujundaja.

"Mulle isiklikult väga meeldib asjaolu, et silmnähtavalt liigub kogu maailm aina lihtsamate ja minimalistlikumate, kuid samas naturaalsemate lahenduste poole. Jaapani stiil nii kujunduses kui elustiilis on saamas üha populaarsemaks. Miksides seda üleilma värskete, moodsate ja innovatiivsete nüanssidega on tulemus nii põnev, et ei jõua ära oodata, millal see ka Eesti kodudesse jõuab."

Põhjamaine retro

"Algava hooaja märksõnad sisustuses on elegantsus ja vihjed retrole, mis kanduvad edasi nii värvi-, vormi- kui ka materjalivalikusse. Lisaks juba tuttavatele trendidele on esile tõusmas ka uued ideed," räägib põhjamaise tippdisaini müüja ELKE Mööbli tegevjuht Siim Siigur. "Paljudest uutest sisustustoodetest leiab kaudseid või päris otseseid vihjeid 1970ndatele ja ka varasematele kümnenditele. Retro koos oma lihtsuse, puhaste joonte ja ümarate vormidega on moes. "

Lisaks mööblile on retro moes ka aksessuaarides. "Loetud päevad tagasi esitles HAY laia köögiaksessuaaride valikut, mille seast leiab kõike alates pesukäsnadest kuni nõudeni. Suur osa toodetest pakub äratundmisrõõmu, sest uuesti on ellu äratatud vanaemadeaegsed tarvikud ja nõud, mis on ennast igapäevase söögitegemise juures ammu tõestanud," vahendab Siigur.

Üheks sisustustrendiks on tema sõnutsi 1970ndate mõjutustega segatud klassikalisemad jooned. "Sellise segu tulemuseks on elegantsus ja luksulikkus, kus tooni annavad sügavad värvid, pehmed vormid, materjalidest marmor, tume puit ja samet," räägib ta. Värvitoonidest on Siiguri sõnul jätkuvalt populaarsed bordoopunane, terrakota, rohelise erinevad varjundid (seal hulgas armeeroheline). Uutest toonidest on järjest enam näha nude-tooni ja kahvaturoosat.

Soojust ja harmooniat

Iittala kunstnikud on algavaks hooajaks loonud uued aegumatud sisustuselemendid, mis aitavad oma skandinaaviapärase disaini ja soojade toonidega tuua ruumi nii tasakaalu kui harmooniat. Kollektsioonide värvid on vihmast ja merest inspireeritud hallid ja liivased pruunid, samuti elegantne roosa kuld. Soome kuulsaima arhitekti Alvar Aalto (1898-1976) klaasikunst on olnud skandinaaviapärase õhkkonna loomisel teenäitajaks juba üle kaheksakümne aasta. Sügiseks on Iittala kollektsiooni lisandunud uus Aalto klaasist kauss, mis on variatsioon 1930ndate keskel tutvustatud Aalto lillekujundist, kuid veidi väiksemas versioonis. Uus, 220 millimeetrine vaas on aga elegantne täiendus Iittala suurele vaaside kollektsioonile.

Hygge ja kuumad joogid

"Kaubamajas uurime sügisel lähemalt, mis on Taanist levinud hygge ehk see heaolu, mida põhjamaalased suudavad oma kodus leida. Mugavaks äraolemiseks on abiks paljud kodutooted. Sellel sügisel on jätkuvalt tugevas fookuses Skandinaavia disain. Selle lihtsus, selgus ja hea funktsionaalsus koos puhta esteetikaga," räägib Kodumaailma kaubandusjuht Siim Tammesalu. Teine oluline suund on tema sõnul pöördumine tagasi juurte juurde ehk siis kõik maatoonides ja naturaalsemat karva tonaalsusega tooted, mis on tihti veel ka käsitsi toodetud.

"Jätkuv trend on jaheneval hooajal kuumade jookide tarbimine. Olgu selleks siis mõni hea tee, aga ka üha enam populaarsust koguv kohv. Kohvi valmistamiseks on mitmeid meetodeid, kuid hetkel lööb laineid pour-over meetodiga jahvatatud ubadest joogi valmistamine. Selleks on mitmeid uusi tarvikuid ja kohvikanne (Bodumi korgist viimistlusega kannud jm). Üha populaarsemad on topeltseinaga klaasid (Taani QDO Kaubamajas), milles hoolega valmistatud jook kauem kas siis soe või külm püsib. Topelt klaasi siseosa kuju on põnevalt vormitud nii et väliselt sirge klaasi sees võtab jook teise kuju. Nii on serveerimine veelgi efektsem ja annab joogi nautimiseks hea eelduse."

Värviline ja linane
 

Casa Stockmanni sügistalvise sisustusaksessuaaride kollektsiooni fookuses on funktsionaalsed tooted ning praktilised lahendused, mis on trendidega kooskõlla viidud kasutades erinevaid värvitoone. Ka tekstiilidesse on värv sisse hiilinud ning võidukäiku jätkab juba suvest tuttav linane.  Casa Stockmanni brändijuht Virpi Kivilahti ja disainer Päivi Lyytikäinen kinnitavad, et kodukujunduses skandinaavialikest põhimõtetest lähtumine on jätkuvalt domineeriv. „Populaarsust on kogunud praktilisus ja kaasaegsed kompaktsed lahendused, kergus ja modulaarsus,“ kirjeldab Päivi rahvusvahelisi suundi sisustusvaldkonnas. 

Fookusesse on asetunud igapäevase nõud ja koduaksessuaarid ning vähem tähelepanu pööratakse spetsiaalsetele dekoratiivesemetele. Argised praktilised tooted või ka igapäevased asjad on sedavõrd silmapaistvad, et need mõjuvad iseenesest ruumis kaunistustena. Casa Stockmanni disainer lisab: „Ka elegantseid jalanõusid ei peideta enam kapisügavusse, vaid need astetakse efektsele, samas minimalistlikule jalanõuderiiulile.“ Ka toiduvalmistamiseks kasutatavaid tarbenõusid paigutatakse pilgupüüdjateks näiteks tumedatele köögitasapindadele või ühetoonilistele köögiriiulitele. 

Sel sügishooajal leiab Casa Stockmanni kollektsioonist erinevaid kergeid ja kaasaegseid korvikesi ning karpe, kuhu mittevajalikud asjad mugavalt paigutada. Päivi Lyytikäineni soovituse kohaselt on trendikaim valik metallist korvid, mis sobivad nii pleedide, tekkide kui ka näiteks ajakirjade mõnusaks „ladustamiseks“.

Stockmann Casa sügis 2017 | Stockmann/promopilt

Jätkuvalt on moes looduslike materjalide kombineerimine. Virpi Kivilahti soovitab kokku seada tugev betoon, läikivad metallitoonid ning naturaalne pehme puuvill ning linane. „Eriti trendikas on sisekujundusse lisada läiget ning struktuurset pinda,“ tutvustab disainer moekaimat lahendust. 

"Sügise saabudes värvused intensiivistuvad, süvenevad ning muutuvad tumedamaks," tutvustab Lyytikäinen hooaja värvigammat. Sellel hooajal on keskpunktis rohelised toonid ja erilises fookuses on tume metsaroheline. Vastukaaluks külmale rohelisele lisatakse sooja oranži, mis toob trendikad looduslikud toonid veelgi rohkem esile. Graafiline must-valge-hall on jätkuvalt populaarseim skandinaavialikule interjöörile iseloomulik värvilahendus, millele sekundeerivad samuti soe puit ning naturaalsed savi- ja maatoonid. Oranžikaid varjundeid on lihtne ühendada juba tuttava hallika värviskeemiga, kuid see sobib intriigi lisama ka teistele soojadele toonidele nagu punane ja kastanpruun. 

Külmade saabudes on tekk nn must-have toode, olgu see siis volüümikas silmkoeline või minimalistlik villane. Voodikattena võib ka sügistalvel kasutada linast kangaid, mis vajalikku helgust lisavad. Voodipesu trenditoonideks on sel hooajal kollane või soe apelsin, mis pimedal sügishooajal lisavad soojust ja hubasust.  Ka Casa Stockmanni kodusisustuse aksessuaaride kollektsioon saab sageli inspiratsiooni moes valitsevatest suundumustest. Trendivärvide vaheldumine on sarnaselt riidemoele kiirenenud ka sisustuses, kuid alati jäävad sisustustrendidesse figureerima ajatud klassikad. 

Stockmann Casa sügis 2017 | Stockmann/promopilt

Sarnased artiklid