Sume-tumedad varjundid

Kersti Jaigma
Terje Ugandi

Sisearhitekt Liina Vaino (Lennuk Sisearhitektid) kujundatud korter Tallinna südames on meeldivas dialoogis maja arhitektuuriga, pakkudes moodsat elegantsi ja haaravaid detaile ning kodu omanikele funktsionaalset ja esteetilist elukeskkonda.

 

Arhitektide Martin Aunini ja Lauri Laisaare projekteeritud elamu Tallinnas Tatari tänaval nimetati parimaks kortermajaks konkursil «Eesti disain ja elukeskkond 2009». Sümpaatse fassaadi – puitžalusiid ja -sindlid, valtsmetall-lehed, betoon – ning liigendatud vormikeelega hoone sulandub meisterlikult kvartali nüüdisaegsete korrusmajade ja ajaloolise miljööväärtusliku hoonestuse vahele. Avarate korterite, rõdude ja katuseterrassidega maja asub tänavafrondist eemal rahulikus sisehoovis ning tänu sellele saavad elanikud nautida üllatavalt suurt privaatsust ja vaikust kohe linna ühe tuiksoone lähistel.

Esinduslikke vaateid ja päikeselise katuseterrassi luksust saab nautida ka sisearhitekt Liina Vaino kujundatud kolmetoalises korteris. Maja väärikas materjalikasutus ja arhitektuursus on kandunud ka interjööri − jõuline, kuid rahulik puidusus seguneb koos mänguliste ning moekate detailidega nägusaks tervikuks.

«Minu kliendiks oli seekord noor ja popp, disaini- ja trenditeadlik meesterahvas oma kaasaga,» selgitab sisearhitekt, kelle eesmärk oli kavandada omanike olemust ja elustiili toetav interjöör. Erinevate materjalidega on loodud sügavust, mõjusust ja tõstetud esile ruumiarhitektuuri. «Kasutasin küllaltki julgeid, tugeva karakteriga materjale ja mitmeid tonaalsusi, ent kokkuvõttes mõjub interjöör helgelt ja värskelt. Tume toon laseb heledatel pindadel ja ülejäänud värvidel elada.»

Tumedas puidus, kivi tekstuuris, šikis naturaalses nahas ja tekstiilides on mahlasust ning soovi mitte olla ülemäära turvaline ega vaoshoitud. Beežikad, pruunid, oranžikad, hallid ja sinakad toonid on kenas tasakaalus, kontrasti lisavad mustad graafilise joonega valgustid jt selged detailid.

Veel enne, kui interjööri kõik värvid ja vormid paika loksusid, vaadati alustuseks üle 90 m2 suuruse korteri planeering. Pikalt üürikorteriks olnud elamises oli mitmeid tahke, mis ei tundunud kuigi praktilised, ja nii tehti ruumiprogrammis mõned muudatused. Näiteks ühendati väike tualettruum ja eraldi vannituba üheks avaraks vannitoaks; magamistoa garderoob sai ruumi juurde esikus asuva panipaiga arvelt.

Olulisemaks ja enim ruumi ilmet ning kasutust mõjutanud muudatuseks oli uue katuseterrassile viiva trepi kavandamine. Järsule trepile parima lahenduse leidmine nõudis sisearhitektilt omajagu peamurdmist ja teostajalt tehnilist nutikust, kuid eriline ja õhuline tulemus oli vaeva väärt. Skulpturaalne, osaliselt mustast lehtmetallist astmetega trepp moodustab tervikliku mahu seinaosaga, kuhu on otstarbekalt peidetud riiul ja panipaigad.

Elutoale annavad konkreetse iseloomu ja näo ka tume kala­sabaparkett ning spoonpaneelidega kaetud sein, mis kasvab köögitsoonis üle funktsionaalseks mööbliks. Kõikjal korteris on sisearhitekti projekteeritud mööbel, vaid diivan, toolid ja lauad on valitud sisustussalongidest.

Toredat kompositsioonimängu ja detailidele keskendumist kohtab igas ruumis. Detailitäpsust toetas ka omaniku punktuaalsus ning tahe kujundusprotsessis kaasa mõelda ja tegutseda. Disainimaailmas orienteerumisest räägivad Diesel Livingu seeria keraamilised plaadid ja valgustid, Jungi Le Corbusier’ kollektsiooni lülitid ning efektsed Terma radiaatorid. Aknalauad vahetati välja köögi tasapinnaga samast presskivist pindade vastu, tavalised siseuksed asendati EGO peitelengidega klaasustega. «Iga tööga tuleb vilumust juurde ja see lubab veelgi laiema haardega nüanssidesse minna,» lisab sisearhitekt.

Avara elutoa, magamistoa ja kabinetiga elamispind laieneb katuseterrassile, mis kujundati samuti mugava, stiilse ning funktsionaalse lisaruumina. 50 m2 suurusel terrassil on mõnus päikeseline leboala, jahedamatel päevadel pakub tuulevarju klaasitud pergola ning visuaalset eraldatust loovad terrassikastides tuule käes õõtsuvad sihvakad kõrrelised. Vaated rohelusse, vanalinnale ning üle tänava asuvale juugendelamule on kahtlemata lummavad ja ruumilist mitmekesisust lembivad. Moodne linlik olemus ja tume-sumedatest toonidest ning tekstuuridest sündinud mitmekihilisus iseloomustab ka valminud korteri­kujundust.

Objekt

Korter Tallinna südalinnas, 87,9 m2

Katuseterrass: 55 m2

Sisearhitekt: Liina Vaino (Lennuk Sisearhitektid)

Erimööbel: Aruut OÜ

 

Sarnased artiklid