Talvised taimeseaded

Tiina Kolk
Marina Puškar

Igal aastal hakkavad firma Pulmalill floristid Aire Reenumägi ja Anu Uibo juba pärast jaanipäeva jõulupärgade valmistamiseks ettevalmistusi tegema. Nad kuivatavad lilli, korjavad kõrsi-käbisid ning varuvad muid vajalikke materjale, et advendiajaks seada kokku kaunid kooslused.

Mõistagi tuleb selle nimel, et pühadeks valmiksid ilmekad taimeseaded, enne kuivatada palju põneva koetisega õisi-lehti, otsida pilku püüdva võraga oksi, korjata käbisid ja sammalt jne. Mainekatelt rahvusvahelistelt võistlustelt rohkesti auhindu pälvinud õdedest tippfloristidel on kombeks käia oma kodutalu metsas Tartumaal Pööritsa külas aeg-ajalt uitamas ja inspiratsiooni ammutamas. Tavaliselt nad nendelt retkedelt tühjade kätega ei naase.

Kõige lihtsama lauakaunistuse saab õdede sõnul teha tassidesse/kaussidesse asetatud oma metsast toodud samblatuttidega. Soovi korral võib sinna lisada õlelilli, tammetõrusid vms. Taolised seaded on kenad kaaslased suuremale küünlakompositsioonile, milles Aire Reenumägi kasutas padipõõsast, parkjuurt, kukeleiba jt kuivtaimi.

Praegu saab veel kraavipervedelt või metsa veerest korjata kõrsi, mida kasutades luua lauaseadeid ja (ukse)pärgi. Floristid panid keraamilise kausi põhja anumakujuliseks lõigatud penoplasti, millesse torkasid puitpärlitega kaunistatud kõrred. Täitematerjali katsid aga hernestega.

Advendiajal on kuused igati omal kohal. Õed valmistasid traadist karkassid, millele saab kõrtega lisada eri stiilides kaunistusi. Alguses võtab kõrte paigutamine ja puu ehtimine aega, aga kolmanda „kuuse“ kujundamine läheb juba libedamalt. Väga hästi sobivad sellisele jõulupuule kollase keraja varblille pallikujulised kuivatatud õied.

Tagasihoidlik kõrtest uksepärg on ajatu ning võib kaunistada nii väärika talumaja kui ka modernse eramu välisust. Ent isegi siis, kui taolist dekoratsiooni on tugevdatud pihustiliimi või tugeva juukselakiga, tasub see sättida sedasi, et vihm ja lumi ei saaks pärga rikkuda.

„Pühade eel korraldame oma kodustuudios huvilistele temaatilise koolituse, keskendudes nii klassikalisele okaspuupärjale kui ka kuivtaimedega kaunistatud modernsele kompositsioonile,“ mainib Anu Uibo.

Eelmisel aastal õpetasid nad kursuslasi tegema vahast lisandeid. „Küünlajääke pole mõtet ära visata. Neid saab kokku koguda ja sulatada. Ahjuplaadile valatud sulavaha peab natuke tahenema, siis saab sellest hakata vormima kujusid – nagu piparkooke. Veel pehmetest kujudest tuleb läbi pista traadid, et hiljem saaks need tähed, kuud, lumehelbed jt kinnitada pärjale,“ õpetab Aire Reenumägi.

Sulavahasse võib kasta ka kuivanud taimelehti. Siis saavad need peale läikiva kaitsekihi.

„Me kasutame talvistes kuivseadetes sageli pojenge ja roose, samuti hortensiaid, erinevat sorti parkjuuri, pärl-hõbelehti. Viimati nimetatud kuivavad hästi ning neil on kenad kimpu hästi täitvad õisikud. Valge lill seob materjale alati kenasti,“ kommenteerib Anu Uibo.

Muljet avaldavad ka hõbepapli lehed. Eluajal on nad ühelt poolt rohelised, teiselt valged. Aga kui ära kuivavad, on neil üks pool must, teine hõbevalge ja sametine.

Pärja tegemiseks on vaja alust – kas floristidele mõeldud plastalust või aluspärga (näiteks poest ostetud põhupärga või oma käega pajuvitstest kokkukeeratud võru). Samuti on vaja liimipüstolit kuivmaterjali kinnitamiseks ja peenemat traati raskemate detailide sidumiseks.

Käbidest lauapärg on tehtud plastvahust alusele, aga selle võib seada ka raagus okstest punutud rõngale, millele kinnitada käbid liimi või traadiga ilusasti püsti(asendisse). Käbide vahele seatud samblale saab panna ka söödavaid kaunistusi – piparkooke, värviliste ümbrispaberitega komme, õunu jne, samuti jõuluehteid.
Nii uksepärgi kui lauakaunistusi tehes on lõbus lasta oma fantaasial lennata. Väga vahva on sellist tööd teha koos lastega.

Sarnased artiklid