Tee ise! Mitmeotstarbeline õunakast

Minu Aed
Toomas Tuul

Kus ja milles säilitada ubinaid üle talve? Sellele küsimusele otsivad paljud õigeimat vastust. Osav puutöömeister Tormi Paju on teinud mitmesuguseid puitkaste, mida saab erinevat moodi vahvalt kasutada paljudes kodudes. 

„Kõige otstarbekam on valmistada säärane kast, mis sobib mõõtudelt nii keldrisse, sahvrisse/panipaika kui ka kööki. Aga kindlasti selline, mida saab vajadusel kasutada kas abilaua, lisariiuli või istmena,“ räägib Tormi Paju.

Minu Aia lugejaile demonstreerib ta väiksemat (õuna)kasti, millega on paras tuua keldrist ubinaid, samuti juurvilju, moose või muud talvekraami kööki, kus neid on vaja hoida lühikest aega. Seega on kast valmistatud niisuguse suurusega, et see mahuks lahedasti köögiriiulile.

Materjaliks valis meistrimees (ehitus)poest mõlemalt poolt siledaks hööveldatud 1,8 cm paksused ja 9,5 cm laiused kuuselauad. Nendest saagis ta õiges mõõdus kasti detailid: 7 pikemat külgedeks ja põhjaks ning 4 lühemat otsalaudadeks. Peale selle veel 4 posti.

Märjast puidust pole mõtet esemeid teha, samuti kaardu kuivanud laudadest. Neil, kellel pole kodus korralikke tööriistu, on tänapäeval võimalus lasta ehitusmaterjalide poes välja saagida vajalikus mõõdus kasti detailid. Need tuleb hiljem koduseinte vahel vaid kokku panna.

Tormi Paju eelistas seekord kuusepuitu, sest kuusk on heledam ja kergem kui vaigurikas mänd. Näiteks sobib sama lauamaterjal keldri- või sahvririiuliks. Kel puutöö hakkab istuma, võibki järgmisena ette võtta riiulite valmistamise.

Hakatuseks tegi meistrimees valmis kasti otsad ja ühendas need postidega. Seejärel kinnitas otstele külje- ning lõpuks põhjalauad. Kui suur vahe laudade vahele jätta, tuleb muidugi enne detailide saagimist välja mõelda.

„Algajal tasub mõõta täpselt, märkida kruvide asukohad ja puurida neile augud ette. Panen alati detailidele liimi vahele, sest nii jäävad need kõvemini kinni. Kruvid peab valima materjali järgi. Seekord on meil 1,8 cm paksused lauad, nii et vaja on 3 cm pikkusi kruve, mida on mugav kinnitada kruvipüstoliga,“ õpetab osav meistrimees. Tema tegi õunakasti valmis paarikümne minutiga.

Fotodel ongi üksikasjalikult näha, kuidas ta toimis.

 

VAJA LÄHEB:

7 pikemat ehk 40 cm detaili kasti külgedeks ja põhjaks; 1,8 cm paksune ja 9,5 cm laiune höövelmaterjal.

4 lühemat ehk 28 cm detaili kasti otsteks; 1,8 cm paksune ja 9,5 cm laiune höövelmaterjal.

4 posti pikkusega 20 cm; 1,8 cm paksune ja 4,5 cm laiune höövelmaterjal.

Kruvisid.

Akudrelli.

Puidupuuri.

Liimi.

Liivapaberit või taldlihvijat.

 

Sarnased artiklid