TOP 3 aerosooli, mis peaksid sul kodus olema. Universaalõliga saad ka käed puhtaks

kodus.ee
Selle toote kasutusala on piiritu, tegemist tõesti väga universaalse aerosooliga. | Shutterstock

Poelettidel on aerosoolide valik ütlemata lai, erinevate tööde jaoks erinevad määrded, puhastusained jms. Kõiki purke ei maksa endale koju viia, aga need kolm universaalset aerosooli, mille kasutusala on väga lai, võiks küll kodus olemas olla.

Ühtlasi on järgnev valik sobilik ka neile, kel kodus mõni aine otsa saanud, siis on hea teada, millega seda asendada. 


Multispray e universaalõli

Multispray ehk universaalõli, mida erinevad tootjad nimetavad oma moodi kas MD100 või WD40 jne. Üldjoones on need kõik mõeldud sarnastesse kasutuskohtadesse nagu metall, plast, ja kummiosade määrimiseks ja kaitseks korrosiooni eest. Universaalõlil on väga hea omadus tõrjuda vett ja seeläbi on ta sobilik metallpindade kaitseks korrosiooni eest.

Universaalõli tuleb pihustada õhukese kihina kaitstavale pinnale ning pühkida üleliigne õli ära. Selle toote kasutusala on piiritu, tegemist tõesti ääretult universaalse aerosooliga. Mõned tähtsamad kasutusalad.

Tööriistade õlitamine- raskesti liikuvad näpitsad, mutrivõtmed, murukäärid jne vajavad aeg-ajalt õlitust. Universaalõli on selleks puhuks hea aine, õlitades tööriista liikuvaid osasid ning ühtlasi on see ka kaitseks korrosiooni eest.

Nagu eelpool mainitud on sellel hea omadus tõrjuda niiskust, seetõttu on soovitav kasutada seda tööriistade metallpindade kaitseks korrosiooni vastu - käsisaed, rehad, labidad ja muud aiatööriistad. Viimaste puhul on see äärmiselt oluline enne talvekorterisse panemist, et kevadel ei vaataks vastu roostes ja inetud tööriistad.

Universaalõlil on ka määrdeomadused, sobilik on õlitada erinevaid mehaanilisi liigendeid nagu näiteks uksehinged jms. Küll aga peab  arvestama sellega, et multispray on nakkuv ja seetõttu korjab enda  külge tolmu ja mustust.

Universaalõli sobib pihustada muruniiduki, mootorratta jms piibu sisse, et hoida niiskust eemal ja et kontakt oleks maksimaalselt tugev. Universaalõli toimib lühiühenduste vältijana ja niiskuse eemaldajana. 

Universaalõli saab kasutada ka kleebiste liimi eemaldamiseks. Pihustage ohtralt õli kleebise või liimijääkide peale, laske õlil toimida ning seejärel hõõruge lapi või paberiga pinnalt jäägid maha. Vajadusel korrata protsessi. Uskumatu, aga see toimib!

Tööd tehes on paratamatu, et käed määrduvad, kuid mida teha kui seep on otsas või pole lihtsalt käepärast võtta? Universaalõli on sel puhul abiks toimides hästi mustuse ja määrdunud käte peal. Pihusta pisut peopessa, hõõru mustus laiali ja pühi pärast käed puhtaks.


Puhastusvaht
 

Kui universaalõli sobib nii õlitamiseks kui ka puhastamiseks, siis puhastusvaht on eelkõike mõeldud siiski erinevate pindade puhastamiseks. Tegemist on veebaasilise puhastusainega, mis kuivab kiirelt ja lõhnab meeldivalt ehk siis sobib kasutamiseks ka sisetingimustes.
Enne kasutamist loksuta vähemalt 2 minutit, seejärel pihusta ühtlase kihina puhastatavale pinnale ja lase toimida mõned minutid ning siis puhasta pind niiske lapiga. Raskesti ligipääsetavates kohtades tuleb kasutada suruõhku vahu puhastamiseks. Vaht lahustab pinnal oleva mustuse ja niiöelda tõstab pinna küljest lahti, seepärast on tarvilik lasta vahul piisavalt kaua pinnal reageerida.

Puhastusvaht on hea abimees trimmeri, muruniiduki või näiteks mootorsae puhastamisel. Hõlpsasti eemaldab trimmipea kaitsele ja varrele kleepunud murujäägid. Pihusta vahtu pinnale, lase toimida ning viimaks puhasta pind suruõhu või lapiga. Mida kauem lasta vahul toimida, seda parem on tulemus. Vajadusel korda protsessi.

Puhastusvahtu võid kasutada auto värvkattelt linnu ekskrementide eemaldamiseks, kuid pea meeles, et sellises rakenduses kasuta kindlasti puhastamiseks riidest või veel parem mikrofiiber lappi. Paber on väga abrasiivne ja sellega võid kahjustada auto värvkatet!

Vahuga on hea puhastada erinevaid kangas-, vinüül- ja plastikpindasid. Olgu selleks siis autoistmed või -polstrid, diivanikatted või vaibad.

 

Piduripuhasti


Piduripuhastusvahend tuleb väga hästi toime õli ja määrde eemaldamisega. Eelkõige on ta mõeldud metallpindade, klaaspindade ja keraamiliste pindade puhastamiseks õlist, määrdest jms mustustest. Tegemist on väga agressiivse ainega, mistõttu ei ole sobilik näiteks plastikpindadele või värvitud pindadele. Soovitav on enne kasutamist katsetada värvi ja materjali püsivust vähenähtaval pinnal.

Kõige kodusemalt tunneb ennast brake cleaner piduri tööde juures. See eemaldab piduriklotside tolmu, õli, mustuse ja muud rasvained piduritorudelt, ketastelt, silindritelt, klotsidelt. Seejuures aga ei kahjusta kummidetaile ja -tihendeid.
Piduripuhasti ei juhi elektrit ning seetõttu on ohutu sellega puhastada elektrilisi ühendusi, elektrimootoreid ja klemmühendusi.

Allikas: Stokker

 

Sarnased artiklid