Tuhat piparkoogiaastat

Piret Veigel
Pildil on sajandivanuste traditsioonide järgi nikerdatud puuvormid ja nendega valmistatud meepräänikud. | Juta Kübarsepp

Ühel ilusal päeval ütleb sulle esmalt nina (ja siis kohe varsti ka suu), et peagi on käes kaua oodatud jõuluaeg. Piparkoogid! Kas teadsid, et rõõmu nendest magusmõrkjatest maiuspaladest on jagunud juba tuhandeid aastaid?

On teada, et esimesi mee ja vürtsidega maitsestatud vormipräänikuid valmistati juba Vana-Egiptuses, Mesopotaamias, Vana-Kreekas ja Roomas religioosseteks kombetalitusteks. Koduses Euroopas aga ulatub piparkookide dokumenteeritud ajalugu tuhande aasta taha. See algas nii.

Aastal 992 jõudis Prantsusmaale Pithiviersi linnakesse armeenlasest kirikutegelane Gregorius Makar, kes oli põgenenud Nicopolisest (tänapäeva Türgis Anatoolias). Kohalik vürst andis pagulasele elamisloa ja temast sai erakmungast pühamees, keda austasid kõik. Ehk oli põhjuseks just see, et ta õpetas prantsuse preestritele, kuidas valmistada oma endise kodukoha vürtsiseid meekooke? See panigi alguse tänastele piparkookidele.

Edasi lugemiseks

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid