Värviline kapsavaip

Aarne Kähr
Akakapsa kõik maapealsed osad on söödavad. | Shutterstock

Hea pinnakatja, akakapsas Ajuga sobib ka salatisse!

Akakapsas on igihaljas pinnakatja ja kui lumi sulanud, on see taim juba „valmis”. Perekonda kuulub umbes 30 liiki, kes on levinud Euroopa mõõduka kliimaga aladel, Põhja-Aafrikas, Väike-Aasias ja kaugemalgi. Nende hulgas on nii üheaastaseid taimi kui ka püsikuid.

Aianduses on kõige enam levinud roomav akakapsas Ajuga reptans, kelle sordid varieeruvad valgekirjudest kuni mustjate lehtedeni. Teine aianduses levinud liik on püramiid-akakapsas Ajuga pyramidalis oma sortidega. Mõlemad liigid on kohati levinud ka Eestis. Lõunapoolsemates maades on antiikajast alates ravimtaimena tuntud just roomav akakapsas, keda mainis juba Plinius. Ometi ei teata siiani, mida Ajuga tegelikult tähendab.

 

Söödav ja raviv
 

Akakapsa kõik maapealsed osad on söödavad. Noored lehed sobivad aedvilja segasalatitesse. Arvestades sortide värviskaalat, võib akakapsa lehtedega muuta salati kirevaks värvimänguks.
Ravimiseks kasutatakse nii akakapsa teed, tõmmist kui ka mahla. Tee alandab vererõhku, suu loputamisel ja kurgu kuristamisel aga desinfitseerib. Akakapsast võib lisada köhatee koostisesse. Mahla võib kasutada mähistes haavaraviks.
NB! Kuna taim kuulub koos piparmündiga huulõieliste sugukonda, võivad temas sisalduvad toimeained põhjustada mündile tundlikele inimestele allergilist reaktsiooni.

 

Kasvujõud
 

Roomav akakapsas on tõesti roomav. Ta on maadligi hoidva, 5–15 cm kõrguse, kiiresti laieneva läikiva lehestikuga ja õitseb juunist augustini 10–15 cm kõrguste siniste õisikutega. Kasvuks sobib päikeseline kuni poolvarjuline kasvukoht. Pimedas kasvukohas kaotavad värviliste lehtedega sordid oma õige näo. Mulla suhtes pole akakapsad tundlikud, kui nad ei kasva just liiva peal. Liiga rammusas mullas võivad värvilistega lehtedega sordid muutuda rohelisemaks. Paljundamine pole probleem, sageli muutub kiiresti laienev akakapsas hoopis naabritele koormavaks.

Roomava akakapsa tuntumad sordid:

’Braunherz’ on tumepruunide lehtedega sort.

’Burgundy Glow’ hõberohelised lehed on punakasvioletse mustriga.

’Catlin’s Giant’ on suurte kuni hiiglasuurte roheliste lehtedega sort. Väga suured lehed on vaid üksikutel taimedel. Kui tekib palju maapealseid võsundeid, siis lehed muutuvad väiksemaks.

’Rosea’ on roosaõieline sort.

’Variegata’ on valge-rohelisekirju lehestikuga sort, mis on talvise niiskuse suhtes teistest tundlikum.

Eestise on toodud eriti efektne sort ’Arctic Fox’. Selle sordi lehed on seest kreemikasvalged. Erakordne värvikombinatsioon! Kahjuks pole see osutunud talvekindlaks, kuid väärib katsetamist.

Püramiid-akakapsa enamlevinud sort on ’Metallica Crispa’. Esmapilgul jätab mustjas, läikiv, justkui poleeritud kurruliseservaline lehestik ebataimeliku mulje. Ideaalne partner heledalehistele naabritele. Kasvutingimused samad, mis eelmisel liigil.

 

AIAS: Akakapsas on hea pinnakattetaim. Kirju vaip on heaks raamistuseks madalatele ühevärvilistele okaspuudele. Akakapsaid võib kasvatada ka suviste amplitaimedena.

VAASIS: Akakapsas ja tema sordid on head lõikelilled.

KÖÖGIS: Värvikas salatilisand.

RAHVARAVIS: Haavade välispidiseks raviks, köha leevendava ja vererõhku alandava tee koostises.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid