Viis moodust, kuidas autoomanikuna efektiivselt raha säästa

rahajutud.ee
Suurte maanteede ääres on kütusehinnad tihti kallimad. Planeeri teekonda targalt. | Shutterstock

Eesti inimesed on autousku ning paljudel leibkondadel on rohkem kui üks isiklik mootoriga liiklusvahend. Oleneb soetamise viisist, võib kõik autodega seonduv olla pere üheks suurimaks kuluallikaks. 

Kui neljarattaline sõber pole uhkeldamiseks vaid on igapäevane tarbeese, siis on võimalik targalt tegutsedes vähendada selles valdkonnas kuluvat raha.

1. Sõida targalt. Planeeri oma sõite nii, et saaksid ühe korraga võimalikult palju toimetusi ära teha. See vähendab asjatuid edasi-tagasi sõitmisi, mis omakorda säästab nii kütust kui sinu aega. Kui võimalik, vali marsruudid, kus on võimalikult sujuv liiklusvool. Vähe valgusfoore, ummikuid ning ebaühtlast sõidustiili vältides säästad kütust ja oma närve. Kindlasti mõtle liigeldes mitu sammu ette selleks, et teha aegsasti vajalik ümberreastumine või manööver, vältimaks ebavajalikke kiirendusi ning pidurdamisi.

2. Regulaarne hooldus säästab pikas perspektiivis sind suurtest väljaminekutest. Õigeaegne õlide ja filtrite vahetus pikendab mootori eluiga ning sujuv töö tähendab ka vähem tõrkeid ning väiksemat kütusekulu. Kirjutamata reegel on, et mootoriõli tuleb vahetada 10 000 – 15 000 km tagant. ISEGI kui autotootja on öelnud, et hooldusvälp võib olla 30 000 km, siis auto heaolu nimel on 10 000 – 15 000 km intervall väga paljude probleemide suurepärane ennetaja.

3. Ära hoia raha kokku õlide, kütuste ja filtrite pealt. Tangi nõuetekohast kütust – kui on kirjas, et sinu sõiduk vajab 98 oktaaniarvuga kütust, siis 95 tankimine võib halvasti mõjuda erinevatele anduritele ja mootorile, mis võib lõppeda kallima detaili varajase vahetusega. Mootoriõli ja filtrite kvaliteet tagab sujuva töö ning ennetab mitmeid probleeme, säästab liikuvaid osasid ning pikendab nende eluiga.

4. Kütuse säästmiseks kasuta püsikiirusehoidjat ning lülita välja konditsioneer, sulge aknad ja kasuta õiget rehvirõhku. Ühtlane kiirus hoiab ka pöördeid ühtlasena ehk mootor peab tegema vähem tööd, kui ebapüsiva kiirusega sõites. Konditsioneer on sooja ilmaga väga hea lisa, kuid selle kasutamine suurendab kütusekulu. Salongi jahutamiseks lase enne sõitmist aknad alla ning lase õhul salongis ringleda. Õige rehvirõhk tagab sujuvama veeremise ehk mootor auto liigutamiseks tegema vähem tööd.

Rohkem loe SIIT.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid