Vistrike tekkepõhjused. Kas šokolaad ja juust tekitavad aknet?

Kodutohter
Šokolaad ja juust ei tekita kindlasti raskekujulist aknet. | Shutterstock

Vistrike tekkepõhjuste ümber levib endiselt palju müüte. On arvatud, et aknet põhjustavad ka veregrupp ja rasvaste toitude söömine, mustus ja seksuaalelu puudumine.

Tegelikult ei ole need eespool mainitud asjad akne otsesed põhjustajad, sest teaduslikku tõendusmaterjali selle kinnituseks ei ole. Siiski võivad kosmeetikavahendid ja valed nahahooldustooted, näiteks õlid, mõjutada haiguse kulgu ehk seda, kuidas ja kui kiiresti lööve paraneb.

Uuringud ei ole avastanud otsest seost ka toidu ja akne tekke vahel. Šokolaadiisu suureneb stressi korral ning viimane võib tõesti rasunäärmeid aktiveerida. Šokolaad ja juust sisaldavad – ning sõltuvalt kogusest vabastavad – aineid, mis võivad tekitada nahal põletikulise reaktsiooni. See tekib kiiresti ja vistrikud tulevad juba järgmisel päeval.

Küll aga ei tekita need raskekujulist aknet, sest see on nahahaigus, mis ei parane ainult tervisliku toiduvaliku või pesemisega.
Väärarvamuste tõttu tekivad hirmud ning seepärast ei julge paljud teismelised arsti poole pöörduda. Nad pesevad oma nahka liiga palju või kasutavad abrasiivseid koorivaid vahendeid, mille tõttu akne ägeneb. Tagajärjeks võib olla väga äge põletik või hilisem armide tekkimine.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid