VÕRDLUS | Soodsa hinnaga 6 kW elektrikerised
Ilkka Herttua
Standardkerisega saab väiksema peresauna soojaks üsna nobedasti ja suhteliselt väike kerisekivide mass annab leili keskmisele saunasõbrale. | Mirva Kakko

Postkastiks kutsutud standard-elektrikeris oma välimusega silma ei paista ja selle rohke kasutatavus tulenebki ennekõike soodsast hinnast. Kas selline lihtsustatud keris üleüldse suudab veel midagi enamat tänapäeva saunlejale pakkuda?

Stiilne dekoratiivkeris on disainsauna pilgupüüdja. Aga kui saun on tehtud saunlemise, aga mitte sisustusajakirja veergudele pääsemise nimel, kõlbab sauna ka tagasihoidlikum keris. Tänapäeval müügil olevad kastilaadsed kerised on õnneks aastate jooksul ka värskendamist saanud – välimust on kohendatud ja kestade värvid on ka mitmekesisemad.
Standardkerise värvivalik on laienenud mustast siniseni ja terase värvini ning selle lihtne vormikujundus sobib tavalisse sauna.

Standardkerise konstruktsiooni lihtsus ning soodus hind põhjustavad ka piiranguid – kivide mass jääb kindlalt tänapäevasuundumustele alla. Olenevalt kerise tüübist on kerisekivide mass 12–20 kilo ringis, kui populaarsete nn tornkeriste kerisekivide mass on saja kilo kandis. Standardkeriste reguleerimine toimub aegreleega ja elektromehhaanilise temperatuurimäärajaga. Elektroonikat või nutisüsteemi neis keristes ei ole ja seega ka kaugjuhtimist või ka täpsemat temperatuurimääramist on neilt keristelt mõttetu loota.
Võimsuselt kõlbavad testitud 6 kW kerised hästi 6–10 ruutmeetri suuruses peresaunas leili saamiseks. Kõik testitavad kerised olid seinale kinnitatavad.

Võrdluskeriseks võeti eelmise suve disainkeriste testimisel muljetavaldanud Helo Roxx, mis on võimsuselt sama kui testitud kerised. Roxx esindab oma 38 kilo kerisekividega ja modernse disainiga juba kallimate ja trendikamate keriste hinnaklassi. Elektroonilise juhtseadmega varustatud Roxx kerisepaketi hind tõuseb kergesti üle tuhande.

Konstruktsioonilt on kolm testkerist peaaegu samad; vaid väliskesta poolest on valmistajad lasknud tööstusdisaineritel oma loovust katsetada. Plekist väliskesta on painutatud ja töödeldud erinevalt.
Keriste sisemus on testkeristel peaaegu identne: keskel kolm U-kujulist küttekeha, mille vahele ja peale laotakse kerisekivid.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri TM Energia.

Artikli märksõnad